Yeni Bir Başlangıç....

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni Bir Başlangıç...  

RSS
Erhan
(@pckurdu)
Üye

Merhaba, Sizin görüşlerinize çok ihtiyacım var. IT sektörüne yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Yaşım 40 )) İşletme mezunuyum. Neden alanımda çalışmadığımı soracak olursanız hem bir fırsatım olmadı hem de bilişim sektörü kadar hoşlanmıyorum. Daha önce network ve sistem üzerine eğitim aldım ama sektörde çalışma fırsatım olmadı. Bunun nedenine gelecek olursak çevrem 0 diyebilirim. aldığım eğitimi pratiğe dökecek çok imkanım olmadı ben de zamanla bu hayalden vazgeçtim. Maddi imkansızlıklardan dolayı geçici işlerde çalışmak zorunda kaldım.

Bilgisayar edindiğim süre boyunca (20 seneyi aşkın) iyi bir bilgisayar okur-yazarı ve kullanıcısı oldum 1 kere bile bilgisayarımda oluşan yazılımsal ve donanımsal sorun için (microsoft'un bilumum sorunları :)) başkasına para verip yaptırmadım. Her zaman kendi sorunlarımı kendim çözdüm. Şu sıralar kendimi Microsoft SERVER ve Genel Network üzerine eğitiyorum. Sistem uzmanı olmak istiyorum. 70-740 sınavı müfradatını büyük oranda tamamladım. Sınava girip sertika almak istiyorum. Tabi ki Her konuyu pratiğe dökme gibi sınırsız zaman ve imkanım yok.Bu anca mevcut bir şirket yapısında olabilecek bir şey. VirtualBox ve yeni Enterprise'a yükselttiğim HyperV üzerinden hayali domain ve kullanıcılar oluşturup kendi çapımda pratik yapıyorum. ))) Önüme çıkan her konuyu gerek yerli gerek yabancı kaynaklardan araştırıyorum. Şu an temel anlamda bir SERVER ve AD yapısını kurup ve yönetecek bilgiye sahibim. Ama burada en büyük zorluk tabi ki gerçek anlamda bilgileri pratiğe dökmek. ve deneyim kazanmak. 

Şimdi asıl konuya gelecek olursak bana ne tavsiye edersiniz? Çünkü şu anda sektörün içinde olmadığımdan istihdam konusunda hiçbir bilgiye sahip değilim. Benim için şu anda paranın çok önemi yok. Kendimi idare edecek kadar param var çok şükür. Stajyer maaşı ile bile geçinebilirim ))) sadece sevdiğim bir işi icra edip deneyim kazanmak istiyorum o kadar sabah işime gideyim akşam evime döndüğümde de hobilerim olan müzik v.s ile uğraşayim. )) Sektör şu an ne durumda? Ayrıca yeri gelmişken de sormak istiyorum şu an en son geçerli olan sınav 70-740 'mıdır. Bu sertifikayı alsam iş bulma imkanım ne olur? Bulut sistemlere geçildiğinden şirket içi fiziksel server'ların önemi azalıyor mu? Zaten belKi de forumda ve sitede cevabı olan sorular sorduğum için kusuruma bakmayın ama dediğim gibi içinde değilim yapabildiim kadar takip ediyorum. Sınırsız vaktim yok ve ben bu zamanı eğitime ve diğer ilgi alanlarıma ayırıyorum ve zaman zaman bir konuda takıldığımda google amcadan buraya gelip çözümlere ve konulara bakıyorum. 

Kendimi olabildiğince açık ve dürüst biçimde anlatmaya gayret ettim. sektörde çalışan siz değerli bilişim çalışanlarının görüşlerinizi önemsiyorum. 

Alıntı
Gönderildi : 21/08/2020 14:59
Cahit YOLACAN
(@cahityolacan)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba;

Bence yaşınız çok değil 🙂 eğitim ve kendini geliştirmek her zaman bu sektörde olan kişiler için şart bence. Eğitim ve sürekli gelişim olmaz ise olmaz. 

Sınavalar konusunda ve isimleri hakkında çok bilgin yok. Ama Microsoft daha çok Azure Platformuna yönelik çalışmalar içinde. Hyper-V ne kadar geliştiriliyor artık bilmiyorum. Sanallaştırma alanında rabiki VMware ve lider konumda iken sanırım Microsoft ta bunu kabul edip. Azure tarafına daha çok yatırım ve Cloud tabanlı yapılara yöneldi. Evet cloud bizim ülkemizde daha çok geriden geliyor ama zamanla olacak. 

Size tavsiyem bol bol Çözümpark da bulunan dökümanları okuyarak youtube vb yapılarda nasıl yapılır videolarını izleyin gerek virtualbox vb diğer yazılımlar ile kurulumlar ve testler yapmaya devam edin derim. Sizin aktif bir çalışasınız işiniz var, ek olarak zor ama işe alımlarda firmalara bu durumunuzu belirterek işi öğrenmek istiyorum derseniz bence şansınız daha yüksek olur. Çünkü piyasa eleman ihityacı var bu hem siz öğrenirken sizin yapıtğınız işlerden de para kazanan firmalar mutlaka olacaktır. İyi bir araştırma ile karşınıza çıkabilir. 

Seritifka bizim sektörde aslında iki durumu var hem gerekli hem değil. Nasıl; 
IK sizi test edemez sadece sertifikalarınıza bakarak, sizi iş görüşmesine çağırmaları ve başvurular arasından sıyrılmanıza olanak sağlar sertifikalar bu bir gerçek, fakat görüşmede teknik ve işi bilen birisi ile görüşürken bilgi seviyenizi belirlemez seritifika. Sertifika ön yüz ve kapak tasarımı için şart ama işi bilmiyor ve hakkı ile yapamıyor iseniz hangi iş yeri olursa olsun bir süre sonra farklı ve istenmeyen sonuçlar ile karşılaşırsınız. Sonuçta işi yapan sizsiniz sertifika değil. 

Umarım az da olsa kendimce bir kaç bilgi verebilmişdir. Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 15:51
Erhan
(@pckurdu)
Üye

Cevabınız için teşekkürler. Biraz da olsa içimi ferahlattığınız. :)) Yalnız yalnış anlaşılmasın benim şu an için bir işim yok. Bu zamana kadar herhangi bir alanda uzun kariyer yapma imkanım olmadı malesef

Yani CV'me yazabileceğim "Şu işte şu kariyeri yaptım. Şu şirkette şu kadar çalıştım. İşte referanslarım şunlardır" diyebilecek bir dururmum yok 🙁 ve bu sebepten de çoğu zaman iş aramaktan vazgeçtiğim ve umudumu yitirip mecburen alakasız işlerde kısa süreli çalıştığım oldu. Bahsettiğim gibi daha önce aldığım eğitimden sonra gerek kariyer.net olsun gerekse diğer IK siteleri olsun yaptığım yüzlerce başvurudan hiçbir sonuç alamadım. Sadece deneyim olarak fake yazdığım bir zaman diliminde 1 görüşme fırsatım oldu onda da 2. görüşmede elendim. Bu olumsuz tecrübelerden dolayı biraz negatifim iş bulma konusunda. Şu an kendi kendimi yetiştiriyorum. Gerek online dersler gerekse kendi çaba ve araştırmalarımla İnanın bu yöntem benim açımdan projeksiyon cihazı ile 20-30 kişilik sınıflarda yapılan eğitimden çok çok daha verimli ve değerli. Tabi herkez bu yöntemi benimsemeyebilir bu benim bakış açım. Sadece bilişim sektöründe değil diğer sektörlerde de çok şahit oldum.

Ben kendimi ve yapabileceklerimi biliyorum ama gelin görün ki işverenler bilmiyor. Söyledilerinize %100 katılıyorum her ne kadar bilgi sahibi olunsa da iş hayatında icraate geçiremedikten ve işi hakkı ile yapamadıktan sonra ne iş olursa olsun bir anlamı yok.

Bu ileti 1 ay önce 6 defa Erhan tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 16:40
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Ne yazık ki çok fazla şansın yok, öncelikle senin seviyende pek çok genç işsiz var, onlar varken kimde 40 yaşında bir insana yatırım yapmaz, çünkü tecrüben yok bu da sen öğrenene kadar şirket senden verim alamayacak demektir, ee sonra yaşın gereği söylenen bir lafı kaldıramayıp işi bırakman veya ihtiyaçlarının genç bir insana göre daha çok olmasından dolayı verilen maaşın yetmediğinden hızlı iş değiştirme ve yükselme ihtiyacı olacak. Yine 26-40 yaşındaki yöneticilere denk geleceksin o da sorun olacak, özetle 40 yaşında IT sektörüne girmek çok zor.

Yani ben seni tanımıyorum o yüzden bu şekilde yazdığım için sakın kızma, alınma benim amacım gerçekci olmak, örnek bende iş verenim neden sana yatırım yapmalıyım genç arkadaşlar varken?

Ucuza çalışırım desen zaten tecrüben yok, ingilizcen çok iyi ise bak bu avantaj olur malum ingilizce bilen çok az, ya da sorumluluk sahibi bir iş olmalı yaşın icabı ama bu kadar hızlı değişen ve gelişen bir sektöre 40 yaşında girmek ve kalmak çok zor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 20:29
Erhan
(@pckurdu)
Üye

@hakanuzuner Hocam durumun zorluğunun farkındayım. Görüşünüz benim için degerli. İngilizce seviyem okudugumu ve duyduğumu anlamak konusunda yeterli sınav da ingilizce zaten. Konuşma konusunda sıkıntılarım var. Ama pratikle asamayacagim birşey değil. Ben ego sahibi biri değilim. Beni kovmadiklari sürece her türlü eleştiriye ve görüşe saygılı ve acigimdir.  🙂 Anladığım kadarıyla Microsoft cloud platformu dışındaki sınavları kaldırmış doğru mudur? Yani network ve sistem üzerine şu anda bir sertifika almam mümkün müdür? Saygılar

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 21:47
ALİ FIRAT
(@alifirat)
Üye

IT Sektörü geniş bir alan,hedef planlama çok önemli.Mevcut durumunuzla sektörü neresinden yakalayabilirim ona bakmak lazım.

Keyif aldığınız işi yapabilmek için ilk önce çıraklıktan başlamalısınız.Bu arada hangi okulllardan mezun olduğunuzda önemli.

Çevresel olarak küçük kontaklarda önemli.Her kapıyı çalmaktan erinmemek lazım.Karın tokluğuna çalışmayı göze almak lazım.

Sıradan bir servis işi yapan bir yere bile girebilseniz sök tak bir şeyler öğrenirsiniz.Bu size bir tecrübe katar.

Tecrübe hiç biryerde satılmaz,deneyerek öğrenirsiniz.

Hem donanım hem network,server vs işleri yapan bir yere girseniz,donanım tecrübenizle diğer departmanlara geçiş sağlayabilirsiniz.

Yaş faktörü bir dezavantaj bu işleri yapmak istiyorsanız en dipten başlamalısınız.

Küçük referanslar güvenilirlik önemli,utanmadan sıkılmadan yol ve yemek parasına çalışabilmelisiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 23:47
Erhan
(@pckurdu)
Üye

@alifirat

Belki şaşırabilirsiniz ama ben zaten o sök tak işlerini 20 yıldır yapıyorum. Okuduğum bölüm farklı olmasına rağmen temel elektronik ve bilgisayar donanımları hakkında bilgi sahibiyim. Hobi amaçlı elektronik kit devreler yapmışlığım var. Ayrıca teknik servis tecrübelerim var kısa süreli de olsa.

Sanırım ben boşuna 4-5 aydır 70-740 üzerine çalışmışım. Ara ara vaktim boşa geçmesin ve birşeyler öğreneyim diye çalışıyordum. Udemy'den dersler satın aldım ve internetten makalaleri okuyordum. Hem bilgileri tazelemek ve yeni birşeyler öğrenmek için Ama aklıma Microsoftun bu sınavları kaldıracağı gelmemişti. Merak edip baktım ve biraz önce kendi sitesinden MCSA,MCSD ve MCSE sınavlarını kaldırdığını öğrendim. Bunların yerini Azure sınavları almış. Makale burada 

https://www.zdnet.com/article/microsoft-is-retiring-its-mcsa-mcsd-and-mcse-certifications-in-june-2020/ https://www.zdnet.com/article/microsoft-is-retiring-its-mcsa-mcsd-and-mcse-certifications-in-june-2020/

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/08/2020 00:11
Paylaş: