fbpx
Anasayfa » Forum

Bilgi İşlem Problem...

Bilgi İşlem Problemleri - Son İki Yerde Karşılaştığım Ciddi Problemler Bir ( Dejavu )  

RSS
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

Şimdi iki durum ise dile getirmek istediğim son çalıştığım kurum fazlasıyla büyük tanınan 100 den fazla mağazsı olan bir yerdi, Toplamda 1 kişiydim . Yaptığım iş mi ?

"  Merkez binada ki 100 Pc'ye , 50 Kişisel Laptop'a , 100 akıllı telefona ve 20'in üzerinde yazıcı vs. ürünlere destek verilmesi.

100'ü aşkın mağaza daki 200 Pc,100 akıllı telefon, 200'e yakın yazıcı, el terminalı,kamera sistemlerine ve barkod ürünlerine destek verilmesi. Tüm bu ürünlerin sağlık çalışmasının sağlanması ve gerekli ekipmanların siparişlerinin verilmesi, hazırlanması, mağazalara gönderilmesi.

Hafta sonları dahil ortalama saat başı cep telefonuna gelen minumum dört çağrıya cevap verilmesi. Personellere yerinde ve uzaktan yardım ile müdehale edilmesi. Tüm bu iş prosedürüne toplamda 1 personelin ilgilenmesi ".

Şeklinde idi bir kişiydim ve bu tür kurumlarda en az 3-4 kişi olur, yardımcı olarak lise mezunu birini aldılar şansa da işten çok fazla kaçıyordu canla başla çalışıyordum ama öğrendim ki en acısı benden %40 oranla daha yüksek bir fiyat alıyordu öğrendiğimde o duyguyu tarif edemem.

Dile getirdim çok professionel şekilde İK Ya :)) hayırrr yanlış biliyorsun dediler yanlış duymuşun sen hatta son 5 personelden daha yüksek alıyorsun dediler ( işte tam burada benim tüm dünyam karardı, bir yemekte benden önceki 5 personel ile tanışmıştım ayrılanlar ile, hepsinden daha düşük ücret ile başlamıştım hatta yüzde 20 oranında, olsun demiştim benimde yükselir  zamanla düşüncesindeydim )

Böyle diyince bende " hayır hepisinin maaşını biliyorum görüştüğüm insanlar " dediğimde , kaldı kekelemeye başladı " Aman sende o zaman o fiyata başlasaydın dedi, bilgi işlem müdürüme gelince biraz ılımlı davranıyordu bende niye diyordum, hatta yeni elemandan biraz daha yüksek alıyormuşum gibi davranışlarda bulunuyordu ( bu adaletsizlik ) günde 2 yedek tşöt ve gömlek ile gittiğim bir kurumdu. Neyse beni 2000 lise mezunu arkadaşı ( sakın yanlış anlamayın bu )  benden 3 yaş büyüktü 3150 çalışıyordu. Ben 27 yaşındayım.

******************************************************************************************

Sadece son çalıştığım kurumu anlatacağım, öncekini yukarıda bir makalede dile getirmiştim.

Şiketmiz merkez ve üretim tesisleri olmak üzere iki ayrı şehirde bulunmaktadır, ben merkezde istanbuldayım.  toplamda 2 bina içerisinde tüm kullanıcıların bilgisayar kullandığı ortalama 150 personelin bulunduğu ve yarısına yakınının müdür pozisyonunda olduğu ve ayrıyetten türkiyenin 7 bölgesinde bulunan şiketin ofislerine ve çalışanlarına  destesk elemanı olarak çalışmaktayım yanlız olarak.

Özetle Merkez İstanbul 2 ayrı bina 150 personel ve 7 ayrı bölgede bulunan 7 ofise ve çalışanlarına destek vermekteyim tek başıma, en kötü tarafı şirket içerisinde işten ayrılma ve işe başlama çok fazla oluyor.  Üretim kısmında 2 ayrı teknik destek elemanı bulunmakta ve üretim tesisi dışında  herhangi bir sorumlulukları yok, üretim tesisi olduğu için bilgisayar kullanıcısı da az.

Şimdi bu tabloyu size oluşturduktan sonra yaşadığım ciddi problemleri aktaracağım ve tavsiyelerinize şiddetle uyacağım.

1- Bilgi işlem Müdürüm 35 yıldır firmada müdür, beni yaptığım iş yada iş yükümlülüğümle sanırım hiç bir bilgisi yok maalesef.

2- Bu yüzden beni IT 'cime bağladılar yöneticim kendisi, oda tek başına çalışmakta ama üretim kısmında da IT'ci daha var tüm işlerini beraber yürütmekteler.

3- 150 perosneli'in haricinde bulunduğum binada toplamda 2 binada 41 adet farklı yazıcı ve çoğu Laptop kullanıcısı birazda yaş ortalaması yüksek.

4- Yaşadığım en ciddi problemler şiket içerisinde ki ağ bağlantısı problemleri; çalıştığım süre boyunca her sabah yaklaşık 20 telefon bu yüzden çalmakta. Kimse bir şekilde intertenete girememekte. Bunu hemen hemen hergün dile getirsemde (inanın yorucu bir süreç ) IT'den bilgisayarı kapatıp açsınlar cevabını almaktayım.

Yada inetrnet bağlantıları olsada Websense takılmaktalar, inanması zor ama kendi web sitelerine bile girememekteler bu aarda bende giremiyorum tabiki...

Çözüm olarak Proxy kaldır sonra tekrar ayarla şeklinde gitmekte her gün kullanıcılara bunu yapıyorum.

5- Virüs problemi dikkatinizi çekeçektir.  ( Trend Micro kullanmaktayız ) Şiket içerisinde bariz virüsler var dikkatimi çeken, crypto belası canımı da çok yaktı aslında onun dışında ki basit virüslerin çözümü söyle oluyor,

IT'cimi arıyorlar bilgisayarım yavaşladı diye ( hızlı bir bilgisayar ) cevap olarak Teknik desteğe yollayın format atsın yedek bilgisayar ayalarsın cevabını alıyorlar ve bu işlemleri yarım gün içerisinde yapmamı istiyorlar :)) ( Şirketin kullanıdığı programların kurulumu ayarları hemen hemen 2 saatimi almakta hiç işim olmadan başında durarak )

Kahve içmeye çıkıyorum odaya bir geliyorum 3 tane laptop, hepsnin yedeğini al , yedek bilgisayar ver sonra bilgisayarını teslim  et şeklinde. Detaya girmicem ( outlok program ayarları yazıcı vs. )

En son başıma gelen bir olay; kullanıcıya virüs girmişi, laptop bana yollandı format atılıp yedeği verilecek tabiki, dile getirdğim IT'cime dedim ki bu virüsu araştırsak gerçekten bahsettiğim virüs basit bir flash bellek virüsü "yok"  cevabını aldım dedim kullanıcı tekrar bulaştıracak olsun cevabını aldım.

İşlem - Kullanıcının bilgisayarı alındı ,yedeği alındı , yedek bilgisayar tüm ayarları ile teslim edildi , sonra telefon geldi yedek bilgisayara da virüs bulaştırdım diye, sonra başka bir yedek bilgisayar verildi yarım saaat sonra  tekrar telfon geldi 2. yedeğede virüs bulaştırdım şeklinde.

Çözümüm trial olarak indirdiğim antivirüs programı ile tüm kullanıcılar teker teker uğrayım kurulumu yaptım bir hafta sonra kaldırdım. Virüs derdide ortan kalktı. ( Bu da bir süreç )

6- Sürekli projelerden bahsediliyor, ve en son toplantıya çağrıldığımda hazır ol şirketi Windows 10 geçireceksin cümlesini duydum :))İşten ayrılma kararını o zaman aldım çünkü benden önceki arkadaşım tüm bilgisayarı yıllardı formatlamadan Windows 7 kullanarak teslim etmişti, ben ise  defalarca sorararak herhangi projelerinin olup olmadığını ( Windows 7 ler bitirmiş bilgisayarları aklımda 8.1 geçirmek vardı, lisans olarak laptoplardan gelen lisansları kullanıyoruz ) yok dediler bende gecemi gündüzüme katıp yaklaşık iki haftalık süreçte çoğu bilgisayarı  Windows 8.1 geçirdim.

7- Bilgisayarların çoğu problemliydi dile getiriyorum örnek; bir müdür işe başlıyor batarya tamamen problemli söz veriyorum alınacak diye ama iki aydır herhangi alım satım işlemi olmadı sadece bir örnek. Kullanıcılar ile kötü duruma düşen benim. Bunu cidden iyi anlayabilirsiniz.

8- Her şeyi belli bir düzene sokmaya çalıştım bu kadar personele yetişmem zordu CRM sistemimiz vardı, 8 ayda bana açılan 729 kayıt vardı ve hepsini tamamlamıştım oldukça hızlı ( bunlar sadece kayıtlı olanlar düşünün telefon mail ulaşımlarını saymıyorum ).

Tüm şirketin sağolsunlar benden övgü ile bahsettiklerini bilsemde , CRM sisteminde amirim dakika dakika ne yaptığımı görsende, kullanıcılaradan gelen çağrılar sonrasında işlem bittikten sonra kullanıcılara bim için anket gönderilsede anladım ki 8 ayım burada harap olmuş.

9- Aylardır yanlızım şimdi yine başıma gelen bir personel alıyorlar ve benden daha yüksek ücretle neden diye sordum çünkü bu olayı ikinci kez yaşamak istemedim. SAP tan bizim faturaları girecek dedi 🙂

Bu arada unuttum söylemeyi şirkete aldığımız tüm envarterlerin katuş toner vs. vs. SAP ortamından mal girişini, stoğunu, mal çıkışını ve faturalandırmasını benim yapmamı istiyorlar aldığım 15' dk lık SAP eğitimi ile.

Şunları yazarken bile yaklaşık 6-7 tane farklı ayrı çağrı aldım.

Arkadaşlar dile getirdiklerim gerçekten aklıma gelenlerin yüzde kırkı zaten düşününce tahmin edeceksiniz yazıcılar siparişleri bölgelerden gelen kırık laptoplar bunları takibi kimde nerde vs. En çok sinir eden sorun ise bunca koşuşturmacanın arasında tak diye bir soru geliyor başka iş ile ilgili olarak işte o zaman gerçkten neden bu meslek diye düşünüyorum.

Sizden isteğim aklına gelen yorumları soruları tavsiyleri bana aktarmanız.

Şirkete gelincede oldukça kendi sektöründe tanınan bir kuruluş.

Alıntı
Gönderildi : 06/05/2016 11:50
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

Bu kadar yazıyı ben neden okudum kendime bir cevap bulamıyorum.

Tek anladığım orada IT diye bir şey yokmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/05/2016 12:08
Mert Tunc
(@MertTunc)
Üye

Merhaba Celal Bey 

Öncelikle tebrik ediyorum bu derecede stres yönetimini başarabilmenizi benim önerim aynı sektörde farklı bir görevde çalışmanız yönünde son kullanıcı desteginin maalesef sonu yok uzun bir süre sonra çekilmez bir hal alıyor herşeyden önemlisi saglıgınız işiniz tanımına göre sevilecek bir yanı kalmadıgının göstergesi umarım iyi bir alternatif bulursunuz 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2016 01:43
Bülent Güldal
(@BulentGuldal)
Üye

Celal bey sizin kadar olmasada bu düzensizlik içinde bende bulundum. Benim düşüncem kişi kendine gereken önemi ve değeri vermeyince başkalarından özellikle üst kademe ve yöneticilerden hiç önem ve değer görmüyor. Ne kadar verimli çalışsanızda böyle olduğunu düşünüyorum. Umarım istediğiniz gibi bir işte çalışmanız dileğiyle..

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2016 15:20
Güney OKTAYLI
(@guneyoktayli)
Üye

İlk olarak sabrınızdan dolayı takdiri hak ediyorsunuz ve hemen ardından kişisel kanaatim şudur, bu iş yerinden çok sağlam hayat tecrübesi ve ikili ilişkilerde insan psikolojisini kazanmış olmanızı temenni ediyorum.

Ekip ruhu olan ve görev tanımı size bildirilen bir yapıda rol almanız gelişim açısından daha sağlıklı ve huzurlu olacaktır.

Son olarak ise anadolu tabiri ile yazıyorum "Etinizi gevdirtmeyin,kemiğinizi gevdirtmeyin" gibi tabirler vardır duymuşsunuzdur. Hakkınız olan yerde sesinizi gürce duyurun ve iş verene,amirlerinize sizin onların kölesi olmadığınızı, her ne derlerse robotlaşmışcasına yapmayacağınızı , işleri veya konuları algılamanız için sorgulamanız gerektiğini anlayacakları şekilde onlara karşı ahlaki ölçü içinde,psikolojik tutumları sergilemeniz gerektiğinin altını çizerek belirtmek isterim.

Not: Çok affedersiniz, hata ediyorsam kusurum af ola, memlekette "eşşek olursan semer vuran çok olur" ata sözü vardır ve gerçektir de.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2016 13:31
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

Öncelikle okuyan,cevaplayan herkeze teşekkürler, Yaşanan olaylar vs. tatiller dolayısı ile yeni bir tecrübem maalesef olmadı.

En son olarak yanıma birini almışlardı, maaş konusunda senden çok az daha yüksek denildi.

bende takmadım ama maalesef personelin hal ve hareletlerinden her şey belliydi.

Asla ve asla art niyetli biri olarak bu cümlemi kullanmıcam ama alınan arkadaş lise elektirik bölümü mezunu son olaraklta aof'ü bitirmişti, maalesef bilgisayar tecrübesi sadece satış

konusundaydı.

Arkadaşın SAP tecrübesi yoktu 3 hafta boyunca SAP eğitimi verdiler, sonunda bak sap girişi yapıyor dediler ... Bense sadece 15 dakikalık bir eğitim aldım ve buna zaman ayırmam imkansızdı özetle yine acı bir tecrübe ile karşılaştım arkadaşa benden %65 oranında yüksel anlamda bir maaş veriyorlardı.

O kadar çok şey oldu ki hiç düşünemiyorlar o fark bendede olsaydı aldığım maaşta  nasıl bir performans sergilerdim  ki yaptığım her şey ortadaydı.

Şimdi o kişi çok mutlu kullanıcılara çağrı açtırmadan müdehale ediyor edicekte üstüne benden bu kadar bir fark aldığımı öğrenince de sımsıkı tutuldu işine ( inanın yazarken çekinerek yazıyorum image almayı vs olayları  bile bilmiyordu )

Ve canıma tak etti, yaklaşık bin personeli barındıran bu şirkette IT’cime seni ve yaptığın tüm yanlışları yönetim kurulu üyelerine anlatıcam dedim ( buraya kadar gelinen süreç bu cümleleri kullanmama sebep oldu ) sürekli maaşını ben belirleyebilirim diyen IT cim şimdi diğer elemana gece gündüz eğitim veriyor müdür veya direktörlerden istenenilecek herhangi bir bilgi tecrübe karşılaştırılması durumı için.

Sonunda kendi depatmanımın müdürüne bir mail attım. Özetle  sadece ve sadece herhangi bir şikayet ve isteğin tek kelimesi bile geçmesede konuşmada ilerde yapılabilecek bir zam oranın bana olumlu  katkılarının olacağını ilettiğim bir mail attım herhangi cevap metni beklemeden.

Müdürüm durumu IT'cilere iletmiş ve IT'ler sen kimsin Müdürden maaş beklentisi için irtibat kuruyorsun şeklinde konuşma yaptılar bir saat elli dakika boyunca inanın anlatması imaknsız kelimlerin kifayetsiz kaldığı bir konuşmaya maruz kaldım. Konuşmanın başlangıç içeriği Burada kuralları biz koyduk ..

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/12/2016 18:00
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

[quote user="Güney OKTAYLI"]

İlk olarak sabrınızdan dolayı takdiri hak ediyorsunuz ve hemen ardından kişisel kanaatim şudur, bu iş yerinden çok sağlam hayat tecrübesi ve ikili ilişkilerde insan psikolojisini kazanmış olmanızı temenni ediyorum.

Ekip ruhu olan ve görev tanımı size bildirilen bir yapıda rol almanız gelişim açısından daha sağlıklı ve huzurlu olacaktır.

Son olarak ise anadolu tabiri ile yazıyorum "Etinizi gevdirtmeyin,kemiğinizi gevdirtmeyin" gibi tabirler vardır duymuşsunuzdur. Hakkınız olan yerde sesinizi gürce duyurun ve iş verene,amirlerinize sizin onların kölesi olmadığınızı, her ne derlerse robotlaşmışcasına yapmayacağınızı , işleri veya konuları algılamanız için sorgulamanız gerektiğini anlayacakları şekilde onlara karşı ahlaki ölçü içinde,psikolojik tutumları sergilemeniz gerektiğinin altını çizerek belirtmek isterim.

Not: Çok affedersiniz, hata ediyorsam kusurum af ola, memlekette "eşşek olursan semer vuran çok olur" ata sözü vardır ve gerçektir de.

[/quote]

Çok teşekkür ederim Güney Bey ve diğer arkadaşlarada. Algılamanız yorumlamanız gerçekten mükemel, ülkemizde bu iletileri bu kadar güzel dile getirebilecek insanların olmasını görmek gerçekten çok güzel.

Tekrar tekrar teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/12/2016 18:04
bekirkarakoc
(@bekirkarakoc)
Üye

Maalesef sektörde hala bu gibi sorunlar devam ediyor. Üst kademeki yöneticlierimizin başımıza atadıkları emmoğlu,dayıoğlu , vb kişilerin sıkıntılarını çekiyoruz. Bu böyle gelmiş ve maalesef böylede gidecek gibi.Birçok kurumsal firmada hala bu tür olayların ve sıkıntıların olması biz IT'cilerin gerçekten fazla efor sarfetmesi ve kendimizden ödün vermemiz kaçınılmaz oluyor. Keşke bu işlerin yerine gidip bir bakkal işletseydim diye düşünmeye başlıyoruz. Maaşlar az,mesai fazla , gece ve gündüz kavramı yok. İçler acısı bir durum maalesef. bir muhasebe ,bir planlama , bir asistan kadar değer ve kıymetimiz yok. Zurnanın son deliğiyiz anlıcanız...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/08/2018 14:21
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Böyle basit firmalarda insan kaynakları denilen birim boş boş konuşur ucuz maaşla yaranmaya çalışır 🙂
Bu gibi durumlarda geçinebiliyorsa insan sizinde işinizinde ..... diyip bırakmak gerekir.
Sömüren sömürene ancak avrupanın bizi kıskandığı, kurbanlık sığırın bile dışarıdan geldiği yerde geçimde ayrı bir dert.
Bu kurumlar yakında 100 dolara suriyeli çalıştırır ise şaşırmamak lazım.

Ne diyim Allah sabır versin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/08/2018 02:34
Zafer SEN
(@ZaferSEN)
Üye

merhaba

yazdıklarınızı üzülerek ve aynı dejavuyu yaşayarak okudum.

maalesef ki ülkemizde kurumlar ve kurumlarda belirli pozisyondaki insanların kişiliksizliği, vicdansızlığı değişmiyor her yerde aynı.

insan kaymakları o işin tüccarlığı, pazar tezgahındaki esnaf kadar profesyonel değiller.

ama bir de işin yöneticileriniz tarafı var ki o kısmı daha vahim. 

xtl ile başlarsınız herşeyi yağla balla anlatırlar, ama sonra mesai saatinizde nefes dahi aldırmadan, hatta mesai sonrasında da fazla mesai ücreti ödemeden etinizden sütünüzden yararlanırlar. (bunların hepsi iş kanununa aykırı, 1. görev tanımız olmalı ve bu tanım dışındaki hiçbir işi yaptıramazlar, 2. mesai saatleriniz içinde yemek molası ve çay molası vardır, 3. akşam veya hafta sonları uzaktan dahi çalışmanız fazla mesai ücreti ödenmesini gerektirir. şirket dışına gönderiliyorsanız kesinlikle mesai saatleri içinde gitmeniz, mesai saatleri dışında gidiyor olsanız dahi yolculuk dahil mesai süreniz kadar yolculuk ve çalışmanız gerekir, bunun fazla fazla mesai gerektirir. 4. dışarıya gönderiliyorsanız tüm masraflarınızın önceden verilmesi, verilmiyorsa bile avans verilmesi gerekir, iş için cebinizden harcama yapmak zorunda değilsiniz. 5. mesai saati dışındaki tüm işleriniz fazla mesai süresi kadar yapılabilir bunun fazla isg tarafından da kabul edilmez)

bu da yetmez sağa sola gönderir ama avansı, yol ücreti masrafları ödemeyi bile ya yapmaz yada kırk mihnetle yaparlar.

sırf etiketi var diye iş bilmeyen-yapmayan adamlar alır, daha fazla maaş öder onun yükünüde size taşıtırlar, bu arkadaşlar tüm gün boş oldukları için sürekli konuşacak vakitleri vardır, bu vakitlerinde sürekli olarak yaptıkları işleri abarta abarta anlatırlar oysaki yaptıkları tek iş bilgisayarına login olmak ve belki haberleri okumaktır.

çalışmak yaptığınız işi anlatacak vakit bulamazsınız bu nedenle ne iş yaptığınızı bilmezler, ne iş yaptığınızı bilmedikleri için hiçbirşey yapmıyorsunuz gibi düşünürler.

hakkınızı aradığınızdan istenmeyen adam olursunuz,  hakkınızı aradığınız an sırtınızda dahi taşımış olsanız bunu hatırlamazlar ve bitersiniz çünkü artık karşılarında bir koyun olmadığını görüp bozulurlar.

ülkemizde özellikle de istanbul da böyle firma sayısı o kadar çok ki, böyle olmayan firma bulmak metrobüste boş koltuk bulmaktan daha zor.

bıçak kemiğe dayandıysa farklı fırsatlar aramaya başlayın ve kesinlikle size görüşmenizde vaatler sunan firmalara-insanlara aldanmayın hepsi yalan.

görüşme de size vaat sunmayan birini bulursanız, çalışma koşullarını da açıkça anlatıyorlarsa şunu sorun benden önceki arkadaş neden ayrıldı?

bunun cevabını verebiliyorlarsa ve sizi irite etmiyorsa düşünün, ama en güzeli sizden önce öyle birinin olmaması,

kendinize yatırım yapın ve arkanıza dahi bakmayın...

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/08/2018 14:24
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol