Bilgi İşlemcinin Ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgi İşlemcinin Yaşadığı Bir İş Görüşmesi ( Ortalama 50 - 60 Görüşmeden Biri ) ve Piyasa Durumu ( Zamanınız Varsa Okuyun )  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

İyi günler yaşım itibari ile ve biraz da aslında fazlasıyla şansız biri oldığum için iş görüşmesi tecrübelerim aktaracağım, miktar olarak biraz normalin üstünde.

En çok dikkatimi çekenlerden birini dile getirmek istiyorum yakın zamanda yaşanan 3 olay;

1- İnternet üzerinden bir Finans Şirketinin Sistedem Destek İş ilanına başvurdum , görüşmeye bir buçuk ay sonra çağırdılar.

Bu firma oldukça büyük firma ABD'nin Türkiye de ki bir ayağı sadece, bende görüşmeye olumsuz gittim 🙂

Toplantıya İK'dan bir bay katıldı görüşme iyi geçtikten sonra " senin için iyi şeyler düşünüyorum , hatta Bilgi İşlem Müdürü'nü vs çağıracağım dedi  normal debir hafta daha bekleme dedi .. "  Bilgi İşlem Müdür'ü de geldi yaklaşık 25 dk. bir görüşme gerçekleşti.

İşle fazlasıyla olumlu gidiyordu sonra Bilgi İşlem Müdürü yardımcısını çağırdı oda katıldı görüşme çok olumlu hatta bazen gülümsemeler ile geçiyordu.  Halı saha maçlarına katılmamı istediler ...

İş fiyat teklifine geldi , bende düşük bir fayat vermek istemiyordum yüksekte vermek istemiyordum. Ama çok belirttiler koşuşturcağımı tüm personellere ilk müdehaleyi ben yapacaktım vs vs. Bende 2250 TL dedim ( ulaşım tersti maslak tarafı )

İ.K. Müdürü niye çekiniyorsun ki dedi bu senin hakkın dedi, bende artık Bilgisayar Müh. bile bu fiyattan başlıyor diyince sözümü kesti,

hayır öyle düşünme Bir Mühendis bütün gür masasında oturur gerek olmadıkça yerinden kalkmaz yada Muhasebeci ama sen öylemisin 

tecrübelerinden biliyorsun gerektiğinde çalışan bir kişin masasın altına girip toz toprak olup iki dk. sonra bir müdürle ilgilenip daha sonra da ağır bir şey kaldırmak zorunda kalıcaksın dedi. 

O yüzden fiyatı yükselt evladım dedi , şarşırdım 2900 yazdırdılar.  Görüşme o kadar olumlu geçtiki bir gün sonrası için Genel Müdür ile görüşme ayarladılar..

O görüşmede çok güzeldi hatta şirkette  futbol ve basketbol da birer personel eksikmiş haftada bir yapıyorlarmış bu sporu, Genel Müdür bile hayırlı olsun işte adam eksikti ikisinin yerinide doldurur dedi. ( Şimdi burada yazsam yanlış anlaşılıcak ama Genel Müdür odadan çıktıktan sonra bilgi işlem müdürüm bir anda değişti , değişik sözler kullandı Test ediyor sandım aksine çok ılımlı ve nazik cümleler kullandım ) Şirketten dönüş olmadı.

Fazlasıyla emindim de konuşmalarımdan.

2 - Şimdi iki durum ise dile getirmek istediğim son çalıştığım kurum fazlasıyla büyük tanınan 100 den fazla mağazsı olan bir yerdi, Toplamda 1 kişiydim . Yaptığım iş mi ?

"  Merkez binada ki 100 Pc'ye , 50 Kişisel Laptop'a , 100 akıllı telefona ve 20'in üzerinde yazıcı vs. ürünlere destek verilmesi.

100'ü aşkın mağaza daki 200 Pc,100 akıllı telefon, 200'e yakın yazıcı, el terminalı,kamera sistemlerine ve barkod ürünlerine destek verilmesi. Tüm bu ürünlerin sağlık çalışmasının sağlanması ve gerekli ekipmanların siparişlerinin verilmesi, hazırlanması, mağazalara gönderilmesi.

Hafta sonları dahil ortalama saat başı cep telefonuna gelen minumum dört çağrıya cevap verilmesi. Personellere yerinde ve uzaktan yardım ile müdehale edilmesi. Tüm bu iş prosedürüne toplamda 1 personelin ilgilenmesi ".

Şeklinde idi bir kişiydim ve bu tür kurumlarda en az 3-4 kişi olur, yardımcı olarak lise mezunu birini aldılar şansa da işten çok fazla kaçıyordu canla başla çalışıyordum ama öğrendim ki en acısı benden %40 oranla daha yüksek bir fiyat alıyordu öğrendiğimde o duyguyu tarif edemem.

Dİle getirdim çok professionel şekilde İK Ya :)) hayırrr yanlış biliyorsun dediler yanlış duymuşun sen hatta son 5 personelden daha yüksek alıyorsun dediler ( işte tam burada benim tüm dünyam karardı, bir yemekte benden önceki 5 personel ile tanışmıştım ayrılanlar ile, hepsinden daha düşük ücret ile başlamıştım hatta yüzde 20 oranında, olsun demiştim benimde yükselir  zamanla düşüncesindeydim )

Böyle diyince bende " hayır hepisinin maaşını biliyorum görüştüğüm insanlar " dediğimde , kaldı kekelemeye başladı " Aman sende o zaman o fiyata başlasaydın dedi, bilgi işlem müdürüme gelince biraz ılımlı davranıyordu bende niye diyordum, hatta yeni elemandan biraz daha yüksek alıyormuşum gibi davranışlarda bulunuyordu ( bu adaletsizlik ) günde 2 yedek tşöt ve gömlek ile gittiğim bir kurumdu. Neyse ben 2250 lise mezunu arkadaş ( sakın yanlış anlamayın bu )  benden 3 yaş büyüktü 3150 çalışıyordu. Ben 27 yaşındayım.

3 -Son gittim iş görüşmlerinde telefon ile çağrılarda dilede getirmediler , hatta 1 günde 3 yer aynı anda çağırdı kısaca özetliyim 

1600 - 1800 tl. maaş ile sizi başka yere kiralıyorlar artık yeni moda bu olmuş .

Çalıştığım kurumlarda açık iş pozisyonu olduğunda tecrübelerimi şöyle; acil
eleman gerekliliği olsa bile , 3 Ay boyunca gece gündüz iş başvurusuna
personelleri çağırırlar, onlarca elemeden sonra bir kaç kişi kalırsınız
bilginize göre peki sonramı aralarından en düşük ücreti teklif edeni alırlar
I.K. Genel Müdürün gözüne girir çünkü bu maaşla eleman aldım diye ..
Bunları bizzat gördüm yaşadım şahit oldum.

Bir çağrı merkezi çalışanı 1500 alırken , etrafımda bir çok arkadaşım
var değişik sektörlerde basit bölüm mezunları maaş durumları şaşırtıcı
olumlu yönde artık. Yapmayın arkadaşlar bu kadar düşmeyelim.

2016

Şimdi yine başka bir firmada işe başladım dejavuyu
yaşıyorum Diğer arkadaşı işten çıkardılar .( Hiç bir hesap yapmadan
işler nasıl yapılır yada iş akışı ne durumda diye )

3 aydır yanlızım ve oluşan iş akşının
haddi hesabı yok 🙂

X 5 Personel şeklinde çalışıyorum ve yaptıklarımdan

kimsenin
haberi dahi yok amirlerilerimin gram fikri yok.

Yine tüm bu iş akışında yüzlerce personelden birine dahi
yetişemediğinizde günah keçişi olmak bu işin fıtratında var.

Alıntı
Gönderildi : 11/08/2015 14:23
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bu aşağı yukarı diğer sektörlerde de aynı. Bizim ülkede normal bir durum. Kendi aç yaşarken Suriyeli'nin çalışmasına sevinen bir toplum. Neyse fazla derine kaçarsak sinirleneceğim. Bu post ülkemizde yaşandığı için insanları pek şaşırtacak bir durum göremiyorum. Malesef...

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/08/2015 16:23
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

Haklısınız malesef

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/08/2015 17:04
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

yaptığınız işi pazarlarken (anlatırken ifade ederken)  kendi değerinizi de pazarlamanız gerekiyor

yoksa ben çalışayım göze gireyim kısmı çok eskide kalan bir gelenek

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/08/2015 17:55
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye
Az önce bir firma dan teklif geldi, daha doğrusu görüşmeye iki kez gittim baştan da sordukları için fiyati söyledim, o kadar görüşmeye rağmen ve iş gerçektende çok ağır ve yoğun bir iş ( bir kaç kişi; firmanın sağladığı türkiyenin yüzde 50'li lik kısmını kapsayan Pos makinası ve yazar kasa işlemlerine telefon ver yerinde müdehale edilecekti , kendileri de dile getirdi zor olacağını ve tümüne yeniden geceleri yeni yazılım güncellemesi yapılacaktı)

Bir fiyat söyledim en başta  ben ( gerçekten yazık o kadar yola gidip gelinmesinee ) teklif şu 🙂

.. Bey merhaba,

Görüşmelerimiz olumlu şekilde ilerlediğinden PO.. A.Ş.- ...  .... Upgrade projesi için, size teklifimiz aşağıdaki gibidir.

Brüt maaş : 2.000TL

Yemek: Çalışılan gün sayısı * 15TL (Yemek kartına her ay başında aylık olarak yatırılır.)

Yol ücreti: 170 TL (her ayın son Cuma gününe kadar 170TL’lik benzin ya da akbil fişi getirilmesi gerekmektedir.)

Bu az önce gelen teklif

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/08/2015 21:31
Uğuray Taşkın
(@uguraytaskin)
Üye

Artık tamamen kendini pazarlama işine gidiyor mesleğimiz.

Yapamazsak vay halimize.

Enerji ile çalışan herhangi bir cihazdan anlamak zorundayız.

Bu pvc makinesi olabilir, kağıt öğütücü ya da uzaktan kumandalı araba.

Enerji görsün yeter ki.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/08/2015 23:50
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

Bir telefon daha .. Türkiye'nin en çok tanınan ayakkabıcılık sektöründe bilinen ve yüzlerce mağazası olan bir firma, grup.

Artık telefondan istediğiniz Maraş'ı bildirim oradan sizinle irtibatı kesiyorlar 🙂 2 Ay önce başvurdum demek ki kaç kişi elendiyse ise

bana döndüler..

Merhaba CV'nize ulaştık, tecrübeleriniz aradığımız nitelikte

1 - Sistem destek uzman yardımcılığı yapar mısınız / Evet yaparım

2 - Merkez binada ki tüm kullanıcılara teknik destek ve yardımda bulunabilir misiniz extra durumlarda söz konusu / Evet bulunabilirim

3 - Aktif olarak araç kullanabilir misiniz / Evet kullanıyorum

4 - Şehir dışına çıkabilir misiniz, yeni açılan mağaza da ki tüm kurulum işlemlerini yapabilir misiniz , belli bir süre de kalıcaksınız/ Evet yaparım

5 - 1750 TL. ücret ile çalışabilir misiniz / Hayır 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2015 21:17
Ozcan MANDIRACI
(@OzcanMANDIRACI)
Üye

Durum giderek buna gidiyor. Çok tecrübeli az maaş isteyen eleman arıyorlar. Kendini pazarlamak bir yana kalsın zihniyetimizi değiştirmek gerekiyor bence.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2015 20:50
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bunlar birazda işin makarası 🙂 Son 10 yılda adını soyadını söylemeyenlerin, nasıl olduğu malum şekiller ile Mercedes'e bindiği bir zamanda bunlar normal durumlar 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2015 23:43
ilhan caliskan
(@ilhancaliskan)
Üye

malesef ki öyle kardeşim, insanları artık all in one olsun ucuz olsun gözüyle bakıyorlar. ben adama 10 yıllık teknikten tut security, network, server adminlik, proje yönetimi, ekip yönetimi vs. vs. sayıyorum bu tecrübelerim var diyorum komik IK cının dediği ama üniversiteniz bitmemiş diyor 🙂 sen benim CV ime bakmadan mı beni buraya çağırdın diyorum kendisine ve teklif ettiği maaşta 1700 2000 arası, afedersiniz istediğiniz pozisyon Ekip Lideri verdğiniz teklif bu mu diyerek Teşekkür ederek çıktım,

Ayıp gerçekten emeğe saygı gösterilsin artık

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2015 01:20
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

İstediğim iki firma olmadı, Maales IK'nın Yanlış Yönetim Politikası , Bu anlatacağım olay yeni gerçekleşti .. Lütfen okyun ..

• Güzel tanınmış bir firmaya görüşmeye gittim hatta iki tane çok iyi geçti görüşmeler ( tecrübelerimden söylüyorum )
+ İK' ile görüşme yaptım ilk görüşmemi, ortalama 30 dk. sürdü. Çok ama çok detaylı sorular sordu, bir hata yapmam için cümle kullanımlarında elinden geleni yaptı. ( İnanın çok ama çok abartı ). Kendinize ait sevmediğiniz 3 olumsuz yönüzü söyleyin ,  illa söyliceksiniz not alıyor ...

+ Bir hafta sonra telefon geldi IK ile görüşmelerniz ( IK Kendisii zaten arayan ) çok iyi geçti, IT Müdürümüz bekliyor , görüşmede güzel geçti.

+ Bir telefon daha geldi IT ile görüşmeniz iyi geçti, her şey olum sadece son çalıştığınız iki firmadan bize referans veriniz.

Verdim, daha önce başka firmalara verdiğim gibi emindim olucaktı herkezi tanımıştım artık IK'tan IT Müdürüne kadar konuşmalar neşeli geçiyordu... Ama dönüş yapmadılar.

Şimdi öğreniyorum ki eski firmamın IT Müdür'ü  referans için dönen firmalara olumsuz refarans olmus..

Günlerce görüşmeler git ,  IK' dan geç onlarca sorusu vs. şeylerden , IT Müdürü ile görüş olumlu geçsin OK'lesin IK'nın tekrar sizden  eski firmalar ile iletişime geçmesi.

İnanın ben gerçekten sabırlı ,sayglı çok toleranslı biriyim , şimdi bir adamın iki kelimesinden dolayı kaçırdığım iş fırsatları hemde kapıyı açmama ramak kala.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2015 18:35
Okan Özbey
(@okanozbey)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba, 

Bu son anlattığınız olay olması gereken bir olaydır. Şöyle ki ;  Diyelim sosyal hayatınızda ve iş hayatınız başarılısınız ancak eski şirketinizden olası bir sebeple örneğin şirket malına kasıtlı olarak zarar vermekten işten ayrıldınız. Bu yeni işe gireceğiniz firmanın bilmesi gereken birşeydir. 

Yada elinizde devam eden çok büyük bir proje vardır ve bu büyük proje için şirkete söz vermişsinizdir ancak projeyi bitirmeden işten ayrılmışsınızdır bu da sizin içim olumsuz bir referans olur ve yeni başlayacağınız işte IK buna benzer durumların olup olmadığını merak eder ve bu onlara büyük örnektir.  

Bu yüzden ayrıldığınız firmada merdivenleri yıkmamak gerek, daha sonra o merdivenlerden tekrar çıkmanız gerekebiliyor 🙂 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2015 19:11
Celal Bilge
(@CelalBilge)
Üye

Ya peki Eski Müdürü'mün şuan ki çalışanlara keyifle bana referans için ulaşanlara gereken cevabı veriyorum tarzı sözleri nasıl karşılanmalı, ki cümleler ile anlatılması zor emeğimin, saygımın ,calışmalarımın .. teleffusu gerçekten zor, böyle bir yapıya sahibim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2015 19:59
 Anonim

yaklaşık 7-8 sene once turkiyede ilk yapılacak bir projede aktif görev aldım. hatta buyuk vendor emea bölgesinde ilk olacağı için çalışmalarımdan dolayı başarı hikayesi olarak bizzat seni yayınlayacağız dedi. firmada proje bitti zam zamanı geldi. zam dan 5-6 ay önce kağıt imha makinası bozuldu bana getirdiler dedim ben anlamam servise gönderelim. zam sırasında bilgi işlem 'e ait cihazların temizliğini zamanında yapmadığım için makinalar bozuluyormuş bu bahaneyle %2 zam yaptılar. daha neler neler yaptırdılarda sesimi cıkarmadım para vermemk için bahane sectiler ,cok iyi insanlar hala cok cok anarım onları devamlı 🙂

cok hikayem var ağzınız acık kalır 🙂 adamlar inat ediyor server cokuyor senin istediğin parayı vermiyor. ilanları devamlı duruyor. cok firma var 2 senedir devamlı ilan verir 2 ay acık 5 ay kapalı ilanlar

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2015 01:19
Uğuray Taşkın
(@uguraytaskin)
Üye

kağıt imha makinası bozuldu bana getirdiler

Bana da getirmişlerdi zamanında böyle bir cihaz. 

Kağıt imha eden bıçaklara sıkışmıştı çok adetli verince. 

Servise falan ulaşmaya çalışmıştım ama hak getire. 

Mecbur onarımını yaptım.  😀

İçerisinde enerji olan herşeyden anlamak zorunda bilgi işlem..

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2015 20:38
Mehmet SEVDAROĞLU
(@mehmetsevdaroglu)
Üye

[quote user="Uğuray Taşkın"]

kağıt imha makinası bozuldu bana getirdiler

Bana da getirmişlerdi zamanında böyle bir cihaz. 

Kağıt imha eden bıçaklara sıkışmıştı çok adetli verince. 

Servise falan ulaşmaya çalışmıştım ama hak getire. 

Mecbur onarımını yaptım.  😀

İçerisinde enerji olan herşeyden anlamak zorunda bilgi işlem..

[/quote]

yanılıyorsunuz içinde enerji olan herşeyden anlamak zorunda  değildir senin uzmanlık alanın vardır gerisine elini atarsan üstüne kalır.

Arkadaşlar size tavsiyem kendinizi pazarlamayı öğrenin o bahsettiğiniz ücretler gerçekten çok az paralar ve inanın sizlere çok ama çok ihtiyaçları var hallederiz mantığında  ilerlemeyin lütfen.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/08/2015 13:29
Uğuray Taşkın
(@uguraytaskin)
Üye

Ben değil böyle düşünen etrafımızdaki insanlar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/08/2015 21:33
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

Celal bey merhaba

Merhaba sevgili dostum, uzun yıllar bu sektörde çalıştım bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı işimi bıraktım şu an ticaret ile uğraşıyorum ufak bir tavsiye genel ortamlarda bu tarz konuşma derim 🙂 ik firmasında çalışmış biri olarak alınacak arkadaşlarda Google da arama yaparlar didik ederler

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/11/2015 01:21
emir selamet
(@emirselamet)
Üye

malesef her sektörde durumlar benzer.

her şey yetenek bilgi beceri değil, bazen şans bazen de torpil gerekiyor malesef.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2016 18:33
Sayfa 1 / 2
Paylaş: