İş Görüşm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İş Görüşmeleri Hakkında  

RSS
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Arkadaşlar Merhaba

Kamu oyu araştırması yaptığım bir konu var. https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dHVCOWFHOHdCaUxYWENEYWRZb2liZ1E6MQ  anketine katılmanızı rica ederim.

Katılım gösteren tüm arkadaşlara teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 03/01/2013 11:57
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Kullanıcı şartı olmadığı için forum kurallarına uygun olduğunu yazmak istedim.

malum bunu gören birisi hemen bir anket de ben yapayım demesin çünkü kullanıcı bilgilerini alacak her türlü paylaşım ve link itina ile silinir 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 15:39
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Forum kurallarına uygun olduğuna sevindim. Çözümpark tarafından sıkıntı görülmüyorsa ankete katılımlarınızı daha da çok rica ederim 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 15:56
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

Bu anket sorusundaki olayı Vodafone uyguluyor bazı işe alımlarda video konferans sistemi temelinde aslında oraya sormak lazım verimliliği nasıl bu uygulamanın diye 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 17:01
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Anket öncesi bu konuyla alakalı bazı düşüncelerim vardı gittikçe yoğunlaşan. Muhtemel önümüzdeki dönemlerde de daha net göreceğiz. Ancak şu anki anket sonuçları böyle bir sistemin tercih edilmemesi yönünde.

Geçmişte Ziraat bankası ile video konferans sistemleri üzerinden iş görüşmesi yapmıştım bende. Çoğu kurumsal firmalar düşüncelerimi belli bir noktaya kadar uyarlamışlar sanırım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 17:37
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Ben iş başvurusu yaptığım dönemlerde insan kaynakları firmaları kişilerle görüşüyordu. Birkaç kere iş görüşmesine gittim, hangi firma için diye sorduğumda tanışmak için çağırdık demişlerdi. O zaman onları tutup camdan atmak istemiştim. O kadar hazırlanıp gidiyorsun ve tanışma çıkıyor. Uzaktan olursa bu anlamda iyi olur. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 19:56
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

Birde tabi o kadar hazırlanıyorsunuz gününüzü ona göre ayarlıyorsunuz geç kalma korkusu her daim üzerinizde.Neticede her görüşmede ilk izlenim  oldukça önem arz etmekte.Tabi bunu hayata geçirmek için ulaşım masraflarınıda hesaba katmanız gerekiyor bir dünya stres ve maddi kayıp oluyor iş görüşmesine giden insan için tabi bu kadar stres sinir ve maddi kayıptan sonra elinizi sıkıp "Tamam X Bey biz sizi ararız" lafını duymakta pek hoş olmuyor.

Ne diyelim umarım yaygınlaşır bu sistem hatta adaylara seçim şansı verilir.İsteyen mülakata gider istemeyen evden mülakat olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 22:34
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Uzaktan görüşmeden önce online başvuru formu hayata geçmeli. 2-3 sayfa CV yolluyorsunuz sonra önünüze bir başvuru formu daha koyuyorlar biz o CV yi takmıyoruz okumadık bile bu formu doldur. Okumamışsın çünkü orda yazanları tekrar bana soruyorsun. Gelmeden şirketi inceledinmi diye soruyorsan sen de gelmeden benim CV mi incele. Amerikan üniversite filmlerinde güzel bir olay vardı: burs istediğin üniversiteye video yolluyorsun kendini anlatıyorsun ve bursu buna göre veriyorlardı.

Yani sonuç olarak uzaktan görüşme işine gelene kadar aşılacak çok yol var. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2013 23:20
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Burda çift taraflı yaklaşım söz konusu olmalı. Yani hem iş başvurusu yapan kişiye sistem hizmet etmeli hem de personel arayan firmaya. Kötü örnekler maalesef çok var. Bence firma ile personel arasındaki bağlantıyı çok sarsmadan daha ilk başta personeline yatırım yapan firmalar kazanıyor.

Sonuçta sistem çalışanın emeğiyle bir yerlere geliyorsa o insana her türlü imkanın olabildiğince verilmesi gerekiyor. Ancak iyi niyetli olmayan personele karşı da dengeyi sağlaması lazım. Bu şekilde bakıldığında personel adayı için uzaktan görüşmelerin yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2013 10:22
Paylaş: