Anasayfa » Forum

Piyasadaki Ücr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Piyasadaki Ücret ve Koşullar

Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

Arkadaşlar merhaba ;

Uzun süredir aynı firmada çalışıyor olmanın verdiği dezavantajlardan biri de farklı teklifler geldiğinde ne kadar ücret talep edeceğinin muallak olmasıdır.

Zira piyasadaki ücretler ve koşullardan bihaber olursunuz.

Lütfen OCAK ayı zam ayı diyerek piyasadaki ücret ve koşullar hakkında fikirlerinizi yazar mısınız?

Erkeğin maaşı sorulmaz ama 🙂

Ücret aralığınız nedir? Çalışma koşullarınız ve ek sosyal olanaklarınız nelerdir?

Tanıdıklarınızın ücretleri ne kadardır.

Pozisyonlar :

- IT Direktörü
- Bilgi İşlem Sorumlusu
- Sistem Destek Uzmanı

- Help Desk Uzmanı
- IT Danışmanı
- Yazılım Uzmanı
- Veritabanı Uzmanı
- Network Uzmanı
- ERP Danışmanı
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 12/01/2012 13:45
Ugur DASDEMIR
(@ugurdasdemir)
Tecrübeli Üye

Şimdi yazdığınız maddelere bakarsak bu konuyu  iş veren tarafından açıldığı gibi bir algı uyanıyor...

Daha öncesinde benzer konu başlıklarında  yazışmalar oldu onları okumanızı tavsiye ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/01/2012 19:17
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

İşveren değilim ,

Maddeler şirket organizasyon yapılarındaki veya insankaynaklarındaki pozisyonlar sadece.

Evet eski açılmış başlıklar var yalnız bu başlık altında 2012 güncel rakamlar ve bilgiler bulunsun istiyorum.

Mevcut Pozisyonum : Uluslararası bir grup şirketinde Bilişim Sistemleri Sorumlusuyum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 12/01/2012 19:31
m.eminarslantay
(@m.eminarslantay)
Üye

Siz ne kadar alıyorsunuz peki 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/01/2012 19:49
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

Lütfen bu postu siliniz.

Anlaşılan ilgi olmayacak.

Teşekkür ederim.

Herkes 1000-2000 TL'e razı herhalde.

Türküz doğruyuz ve biraz da safız malesef. Örgütlenmeyi hiç beceremedik. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/01/2012 11:26
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Konuya yazdığınız pozisyonlar üzerine maaş aralıkları ile yazacaktım ama hem vakti denk getiremedim hemde ilgi olmadığını gördüm.

Hocam bu şekilde bir posta çok ilgi olmasını beklemeyin bunun nedenleri sadece negatif konular değildir. 

Değişen pozisyonlar ile birlikte şuan küçük, orta işletmeler de uygulanan politika asgari maaş'dan-3500 lira aralığında. Sizin kini yorumlamak gerekirse 'görev sorumluluklarınız, çerçevesini' bilmemekle birlikte bahsettiğiniz ölçekte ki firmalar için normal/olması gerekenin altı şeklinde diyebilirim.

Hocam iş artık örgütlenmenin çok ötesine geçmiş bulunuyor. Şahıslar değiştiremez artık sektörün fiyat politikası oturmuş durumda. Yetişmemiş personelin talepleri de ortada. 

1000 lira'ya razı olmasanız ne olur, oturur durursunuz malesef, aylarca...Bireysel olarak değiştiremiyoruz malesef patron zihniyetini.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2012 12:43
Can Gurergiller
(@CanGurergiller)
Üye

Kusura bakmayın ama kimliğinizi belli etmeyecek bir kullanıcı adı alıp çok gizli olması gereken bilgileri insanlardan istemeniz komik.

Burada ben de dahil bir çok kişi asıl ismini kullanıyor,ayrıca bu platform herkese açık.Dolayısı ile gizli olarak konuşulması gereken bilgiyi tüm dünyaya ilan eder şekilde burada yazmayı kimsenin isteyeceğini sanmam.Bir çok çalışan bu konu ile ilgili gizlilik anlaşmasının altına imza atıyor.Kaldı ki kendiniz de istediğiniz bilgiyi vermemişsiniz.

Bence bu şekilde bir post atıp insanların cevap vermesini bekleyerek asıl saflığı siz yapıyorsunuz.

[quote user="Byzt"]

Lütfen bu postu siliniz.

Anlaşılan ilgi olmayacak.

Teşekkür ederim.

Herkes 1000-2000 TL'e razı herhalde.

Türküz doğruyuz ve biraz da safız malesef. Örgütlenmeyi hiç beceremedik. 

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2012 13:08
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

1000 TL'e razı olmak ne demek? 

Örgütlenmek ve bilinçlenmek her meslek için olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Yaptığımız işi lütfen küçümsemeyin.

Ben Kamu Yönetimi okumuş, bir idari yönetici olmayı hiç düşünmemiş ve uzun yıllardır bilgisayar sektöründe faaliyet gösteren bir çalışanım.

Web projelerimden para kazanıyorum ama yapmak istediğim iş Sistem ve Network işleri ve bu konudaki uzmanlık alanları.

Bir Kobinin bilgisayar sistemleri olmazsa olmazı durumunda, belki birimlerimiz sürekli gider kaydeden birimler olsa da kobilere ve daha büyük işletmelere mevcut maaşlardan çok daha fazla katma değer kazandırdığımızı düşünüyorum.

Bu anlamda bence

Bir sistem destek uzmanının bu gün alması gereken maaş bence 3500-5000 TL arasında olmalı.

Bu noktada çalışan olarak ne yapabiliriz bunu sorgulamalıyız.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/01/2012 13:18
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

Değerli Kardeşim ;

Sistem benden nick istedi ben de bu nicki tanımladım. Nick'i gerçek ismimle değiştirmeye çalışacağım.

Ayrıca mevcut aldığım ücreti, koşulları , ek gelirlerimi daha önce bu konu başlığı altında yazdım ama malesef ilgi gelmeyince ben de sildim.

Ayrıca ben direkt olarak sizin aldığınız maaşı değil, piyasa koşullarında bildiğiniz maaş aralıklarını istedim.

Örneğin bizim şirkette Sistem Uzmanı : 3000-3500 arası maaş alır gibi.

Saflık derken hangi konuda bir saflık olduğunu izah etmiştim.

Teşekkür ederim. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/01/2012 13:25
Can Gurergiller
(@CanGurergiller)
Üye

Konu düşük maaşlarsa herkes daha fazla kazanmak ister,buradaki herkese göre de ücretler daha yüksek olmalı buna kimsenin itirazı yok.

Ama açılan konu başlığı ile bu son yazdıklarınız uyuşmuyor.Maaşların düşüklüğü daha önce de konuşuldu.

İktisat okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki biz çalışanlar olarak istediğimiz kadar örgütlenelim yine de ücretleri arttıramayız.

Bu işin arz talep konusu var.Siz şuan piyasadaki 2 liralık bir iş için 5 lira isteyebilirsiniz ama emin olun o işi 2 liraya yapacak sizin kadar iyi insanlar hep olacak.Bizler de aynı şeyi yapmıyormuyuz neticede? 1 server alacakken ya da bir proje yapacakken 2-3 ayrı firmadan teklif almanın gerekçesi ne o zaman?

Asıl konu bence bireysel olarak insanların kendini geliştirmesi.Mesela sistem ve network istiyorum demişsiniz.Ben de aynı konuda çalışıyorum ama şimdilki aklım olsa SAP,ERP vs gibi iş gücü yığılmalarının daha az olduğu alanlara bakarım.Linux admin ler neden daha fazla kazanıyor sizce? Bence bunun sebebi tamamen az sayıda olmaları.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2012 13:31
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bu konuda tartışmaya ve polemiğe girmeye değmez diye düşünüyorum. Sektörde pozisyon dediğiniz tanımların özellikleri her yerde aynı değil, çok fazla değişken var:

- Firma büyüklüğü

- Kullanıcı sayısı

- Kullanılan ve destek verilen cihaz + program sayısı

- Çalışılan Bilgi Sistemleri departmanındaki çalışan sayısı (tek kişi iseniz farklı, birden fazla çalışan iseniz farklı ücret alırsınız). Bazı sektörlerde görevlerin ayrılığı ilkesi nedeniyle birden fazla personel çalıştırmak zorundadır, haliyle toplam personel masrafına bakılır. Farklı şehirlerde şubeleri vardır yine birden fazla personel çalıştırmak zorundadır. 

- Ek kazançlar 

- Haftalık çalışma süreniz ( 09:00 - 18:00 de çalışabilirsiniz, daha fazlada) 

- Mezuniyet durumunuz (Bilgisayarla ilgili bir üniversite veya başka bir bölüm yada teknik liseler) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2012 13:42
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

Can bey;

Konu başlığı : Piyasadaki Ücret ve Koşullar
Benim açtığım ilk konudaki metin : Ücret aralığınız nedir? Çalışma koşullarınız ve ek sosyal olanaklarınız nelerdir? 
Şeklinde.

Yani benimkisi bir serzeniş değil tamamen pozisyonların ücret aralıkları hakkındaki merakın giderilmesiydi.

Eğer bir işi iyi yapıyorsanız mutlaka zaten daha fazla kazanırsınız.

Lakin mevcut durumda kurumumun tüm ERP süreçlerini yönettim ve kurumu ERP'e geçirdim. (Ms Navision) 

Linux konusunda uzman sayılabilecek durumdayım.

Web geliştiriyorum.

Aynı zamanda MCSE ve CCNA eğitimi veriyorum.

Burada anlatmak istediğim benim bu eğitimleri almış ve konularda uzmanlaşmış olmam aslında benim tercihim değildi. Piyasa koşullarında bir şeyi çok iyi bilmeniz yetmiyor, birden fazla konuda uzman olmanız aranıyor. 

Malesef bir çok kişi all-in one olmaya zorlanıyor ve çok düşük bedellerle çalışmak durumunda kalıyor.

Belki bu durum ülkelerin genel durumu ve tamamen zihniyete göre değişir ama ben halen bazı pozisyonlar için talebin arz'dan fazla olduğunu düşünüyorum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/01/2012 13:43
Can Gurergiller
(@CanGurergiller)
Üye

Bana göre bunun için en mantıklı yöntem anket formu düzenleyip kimsenin ismini vs bilgilerini vermeden görevini ve diğer gerekli bilgilerini yazıp(combo box da olabilir) bu bilgileri girmesi.Bunun dışında sağlıklı bir bilgi çıkacağını sanmam.Neticede herkes kendi maaşını biliyor başkasınınkini ne derece bildiği tartışılır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2012 13:44
Mustafa KILIC
(@MustafaKILIC)
Üye

Merhaba,

Amacım kesinlikle tartışmak ve polemik konusu oluşturmak değil. Fakat bu kadar IT konusunda aktif olan ve eğitimler veren birisinin Ücret aralıklarını bilmemesi çok garip.

Bence bir IT personeli kendisine gerçekten layık olan ücreti istemeli ve onun için çalışması gerek.

İyi Çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/01/2012 14:08
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

[quote user="Mustafa KILIC"]

Merhaba,

Amacım kesinlikle tartışmak ve polemik konusu oluşturmak değil. Fakat bu kadar IT konusunda aktif olan ve eğitimler veren birisinin Ücret aralıklarını bilmemesi çok garip.

Bence bir IT personeli kendisine gerçekten layık olan ücreti istemeli ve onun için çalışması gerek.

İyi Çalışmalar.

[/quote]

Arkadaşlar ya ben doğru anlatamıyorum ya da siz yanlış anlamakta ısrarlısınız.

Bir İK firması ile çalıştığımızdan dolayı zaten kurumların ne verdiklerini ve piyasa şartlarını aşağı yukarı bilmekteyim. Amacım buradaki uzman arkadaşların aldıkları ücret aralıklarını öğrenmekti.

Neyse sanırım bu konu gereğinden fazla uzadı ve amacını aştı.

Portal Yöneticilerinden bu konuyu kilitlemelerini ve çöpe göndermelerini rica ediyorum. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/01/2012 15:06
Paylaş: