sistem berbat

Bildirimler
Hepsini Temizle

sistem berbat  

Sayfa 1 / 4
  RSS
Demir Hakan
(@DemirHakan)
Üye

Ben anlamıyorum ekmegin bile 850 lira oldugu bir ülkede hala asgari ücrete bilgi işlem ci arıyorlar. Ne mantıktır. Boşunamı okuduk .

Kasa da calışanlar bile daha fazla alıyor.

Alıntı
Gönderildi : 16/06/2011 11:55
Demir Hakan
(@DemirHakan)
Üye

Ben anlamıyorum ekmegin bile 850 lira oldugu bir ülkede hala asgari ücrete bilgi işlem ci arıyorlar. Ne mantıktır. Boşunamı okuduk .  

kadar egit kendini aldıgın para ya bak

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 12:00
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

:))Akşam bir dizi vardı arada bir burası İstanbul Hacı sesi yankılanıyordu. Burası Türkiye normaldir all in one olup ucuza çalışmak önemli bir unsurdur 🙂 Türkiyede çalışarak para kazanmak zor iş biraz .Kazanırım derseniz ya imkanlarını yada şansınız olacak bu benim şahsi fikrim tabiki.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 12:11
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Siz halinize şükredin: Rusya'da Çin'de adamlar 50 - 200$ aralığında maaşlarla çalışıyorlar. Türkiye'deki firmalarda buna uyup yurtdışına fabrikalarını taşıyorlar. Hem işçilik, hem elektrik hemde vergiler daha ucuz. Sizin maaşın yarısı devlete peşin peşin gittiği için siz kalanı alıyorsunuz. Vergi (%15 - 25) + SSK + İşsizlik fonu vs. daha maaşı almadan yarısı bu şekilde gidiyor. Maaşı aldığınızda da her harcadığınızdan %1 - 18 arası vergi ödeniyor ve bu böyle devam edip gidiyor.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 12:23
Haci BİLGEN
(@HaciBiLGEN)
Üye

[quote user="Ugur BURMA"]Siz halinize şükredin: Rusya'da Çin'de adamlar 50 - 200$ aralığında maaşlarla çalışıyorlar. Türkiye'deki firmalarda buna uyup yurtdışına fabrikalarını taşıyorlar. Hem işçilik, hem elektrik hemde vergiler daha ucuz. Sizin maaşın yarısı devlete peşin peşin gittiği için siz kalanı alıyorsunuz. Vergi (%15 - 25) + SSK + İşsizlik fonu vs. daha maaşı almadan yarısı bu şekilde gidiyor. Maaşı aldığınızda da her harcadığınızdan %1 - 18 arası vergi ödeniyor ve bu böyle devam edip gidiyor.  [/quote]

Merhaba.

Ugur Bey'e Takılıyorum. Turkiye'de çalişmak Gercekten  Cok  Rahat. Rusya  Cin yunanıstan bile  Zora  girdi  Artık Biz Şukur edelim Kı Böyle bi ülkede yaşıyoruz: )

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 12:34
Huseyin KARTAL
(@huseyinkartal)
Üye

[quote user="Ugur BURMA"]Siz halinize şükredin: Rusya'da Çin'de adamlar 50 - 200$ aralığında maaşlarla çalışıyorlar. Türkiye'deki firmalarda buna uyup yurtdışına fabrikalarını taşıyorlar. Hem işçilik, hem elektrik hemde vergiler daha ucuz. Sizin maaşın yarısı devlete peşin peşin gittiği için siz kalanı alıyorsunuz. Vergi (%15 - 25) + SSK + İşsizlik fonu vs. daha maaşı almadan yarısı bu şekilde gidiyor. Maaşı aldığınızda da her harcadığınızdan %1 - 18 arası vergi ödeniyor ve bu böyle devam edip gidiyor.  [/quote]

Acaba  çözümparkda kaç kişi  asgari ücete  şükreder ?? bence  hiç kimse . Hep büyük  ülkeyiz  şöyleyiz  böyleyiz böbürleniyoruz  iş maddiyata  gelince şartlar bu diyoruz  kabullenmek zorunda  kalıyoruz  ben bu şükretme meselesine  katlanamıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 12:51
Uğur BURMA
(@ugurburma)

[quote user="Huseyin KARTAL"]

Acaba  çözümparkda kaç kişi  asgari ücete  şükreder ?? bence  hiç kimse . Hep büyük  ülkeyiz  şöyleyiz  böyleyiz böbürleniyoruz  iş maddiyata  gelince şartlar bu diyoruz  kabullenmek zorunda  kalıyoruz  ben bu şükretme meselesine  katlanamıyorum.

[/quote]

Şükretmek istemiyorsanız daha fazla maaşı haketmek için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Çözümpark ın amacıda bu değilmi zaten: Türkçe kaynak sağlayıp sektördeki kişilerin kendini geliştirmesini sağlamak. Bizim ülkemizin sadece şişirilmiş rakamları büyük. Yunanistanda rakamları şişirerek kendini büyük ülke olarak gösterdi ve balon patladı. Kişi başı milli gelir bizden çok daha fazla ama şimdiki hallerine bir bakın. Umarım bizim rakamlarda balon değildir ve birgün patlamaz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 13:20
Cem KIZILIRMAK
(@CemKIZILIRMAK)
Üye

Arkadaşa katılıyorum yakında Türkiye'de Yunanistan gibi olabilir, kalite düşüyor işçilik pahalanıyor hindistan, çin ve rusya gibi ülkelerde işçilik ücreti çok düşük olduğu için yakında bizim ülkelerde hiçbir şey üretilmez, üretim gider türkiye 'de biter.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 13:39
ibrahim yaman
(@ibrahimyaman)
Üye

Birçok şirket IT çalışanlarının kıymetini bilmiyor...Aslında en önemli birimlerden bir tanesi Bilgi işlem Yurdışında olduğu gibi bu sektörün önemi anlaşılmalıdır...

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 17:01
Ali Çevik
(@AliCevik)
Üye

[quote user="Huseyin KARTAL"]

[/quote]

Görüşünle ilgili tüm açıklamalarına katılıyorum.

Çok şükürcü bir toplum olduk ve bu bir noktadan sonra her şeyi kilitler duruma geliyor. Şükür deyipte bir kenara çıkmak pek açıklayıcı ve mantıklı  bir durum değil bence. Hangi sistem veya dine baksanız hak-hürriyet-eşitlik-araştırma-okuma v.b. önemli konulara sonderece değer veriyor. Ama biz şükür deyip tüm sistemi alt etmesni beceriyoruz ne yazık ki.

Helal olsun bize. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2012 14:04
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Sonuç olarak: imkanım olsa doğru Norveç'e giderdim. Nasip bakalım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2012 14:22
FiratDONMEZ
(@FiratDONMEZ)
Üye

Çin hakkında bir şey diyemiyceğim fakat Rusya'da durum sizin belirttiğiniz gibi değil.Burada bir kere bizdeki All-in-one IT elemanı mantığı yok. Herkes kendi uzmanlık alanında çalışıyor. Maaş olarak örneğin Help Desk elemanı en düşük maaşı 900-1200 dolar arasında dır. System Administrator maaşlarıda giriş seviyesi (yeni mezun yada 1-3 yıl tecrübe) için 1500-2000 dolar arasında.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2012 16:16
Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

uğur hocam kaç para maaş alıyorusun merak ettim 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/01/2012 19:12
Uğur BURMA
(@ugurburma)

[quote user="Kenan Dogan"]uğur hocam kaç para maaş alıyorusun merak ettim :)[/quote]

Neden?

Cevap olacaksa ilk işe girdiğim yıllarda asgari ücretle çalıştım. Önemli olan bununla yetinen birisimisin, yoksa kendini geliştirip ücretini de bununla paralel doğrultuda yükseltebilen birisimisin?? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/01/2012 19:56
Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

hocam sen maaşı soyle biz yorumu yaparız 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2012 12:03
Erdem Yağlıkara
(@erdemyaglikara)
Üye

Maaş = "Bilgi +Tecrübe"  işe ilk başladığımız yıllarda bizde asgari ücret ile çalışıyorduk hatta ssk mız bile yoktu ama zaman ilerledikçe ve tecrübe kazandıkça sizinde fiyatınız artıyor..sonuç olarak bir yerlere gelmek için bazı şartlara katlanmanız gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2012 13:21
Haci BİLGEN
(@HaciBiLGEN)
Üye

[quote user="askerdem"]

Maaş = "Bilgi +Tecrübe"  işe ilk başladığımız yıllarda bizde asgari ücret ile çalışıyorduk hatta ssk mız bile yoktu ama zaman ilerledikçe ve tecrübe kazandıkça sizinde fiyatınız artıyor..sonuç olarak bir yerlere gelmek için bazı şartlara katlanmanız gerekiyor.

[/quote]

Arkadasımıza  Katılıyorum. Ben Bilişim sektörune ilk başladıgımda ayda  250  tl çaliştim. Bilgi Tercube edindikçe maaş artıyordu daha fazla  bilgiye sahip olunca ve tercube kazanınca  kendı iş yerin sahibi oluyorsun. Önemli olan para  degil ne kadar  bilgi  edine bilirsin. Ne kadar  tercubelı olabilirsin  yarın bi gun iş yeri  açtın mı başara bilecekmısın asıl önemli olan bu işte para  degil.. Ben ise  şimdi iş sahibi oldum. aldıgım  paranın anlamı yoktu o zamanlar  ama şimdi düşünüyorum.  iyikıde çaliştim bilgi sahibi  oldum tercube sahibi oldum ve sonunda iş sahibide oldum  ne mutlu bana:) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2012 14:49
Evren Banger
(@evrenbanger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Su anda turkiyede tecrubesi iyi olan bir arkadasin asgarai ucretle calisacagini hic sanmiyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/01/2012 18:58
Uğur BURMA
(@ugurburma)

[quote user="Evren Banger"]Su anda turkiyede tecrubesi iyi olan bir arkadasin asgarai ucretle calisacagini hic sanmiyorum.
[/quote]

Kendisini ve bildiklerini pazarlamayı bilmiyorsa değil asgari ücret bedavaya bile iş bulamaz. Sadece teknik bilgi yetmiyor artık. Bu yüzden kişisel gelişime de önem vermek gerekiyor.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/01/2012 19:55
Sayfa 1 / 4
Paylaş: