Yurt dışında mı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yurt dışında mı çalışmak gerek?  

RSS
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Merhaba,

Yurt dışında  mı çalışmak gerek nedir anlamadım arkadaşlar?

Biraz yurt dışımdaki ik sitelerini incleledim, iş ilanları inanılmaz. Türkiye deki gibi SAP, Netsis, vs vs bilisin demiyor, sadece alanın ile ilgli olarak bilgi istyor.

Örnekler şu şekilde :

Bu ilan ingiltere den :

Bu güçlü müşteri hizmetleri ve iyi bir bilgi tabanına ve proje teslim deneyim bir müşteri karşı karşıya rolü olan tecrübeli Teknik Destek Analisti / Destek Yöneticisi için mükemmel bir fırsattır. Windows'un standart sertifikasyon (MCSE / MCITP) bilgiyi göstermek gerekir, VMware (VCP) veya Citrix / Windows TS. Eğer müşteri tüm boyutları ile sunucu tabanlı çözümler sunan Windows proje rol bakan bir müşteri çalışan kanıtlanmış sanayi deneyimi olması gerekir. Eğer satış teknik tarafında danışmanlık bir satış öncesi rol fonksiyonu gerekir. Buna ek olarak destekleyici hizmet teknolojileri (LAN / WAN güvenlik duvarları vb) geniş bir anlayış ile birlikte, işletim ve Citrix / Windows Terminal Sunucuları sorun giderme ve altyapı destekleyen önde gelen becerilerini göstermek gerekir. hızla yeni teknolojileri kavramak ve bunları uygulamak işine veya müşterileri yeteneği de önemlidir. / Veritabanı yönetimi deneyimi kodlama herhangi bir web de avantajlı olacaktır.

Gerekli Temel Beceriler: Windows 2000/XP/Vista/7, Small Business Server 2003 / 2008, Windows Server 2000/2003/2008, Active Directory, Citrix, Exchange 2003/2007/2010, Ofis, Güvenlik Duvarı. LAN / WAN, TCP / IP, SAN, Kümeleme, VMware / Hyper V / Citrix XenServer sanallaştırma, SQL sunucusu.Symantec Backup Exec, ESET Anti-virüs, Symantec Anti-virüs.

YILIK ÜCRETİ 35000 £ Yani 35000*2.5tl = 87.500TL

Bir ilan da ABD den:

Asgari Becerileri Gerekli:
Teknik Analist, Active Directory,  );background-attachment: initial;background-color: initial;background-position: initial initial">MCITP , MS Exchange, SQL Server, MCSE, Cisco Güvenlik duvarları, Cisco Pix, ASA güvenlik duvarları, CCSP, Kümeleme, NLB, DNS, VPN, VMWare

Teknik Analist, Active Directory,  );background-attachment: initial;background-color: initial;background-position: initial initial">MCITP , MS Exchange, SQL Server, MCSE, Cisco Güvenlik duvarları, Cisco Pix, ASA güvenlik duvarları, CCSP, Kümeleme, NLB, DNS, VPN, VMWare

Eğer güçlü MS Exchange ile üst düzey seviyede Teknik Analist, SQL Server deneyimi (bakış bir yönetim noktası DBA itibaren) iseniz, lütfen okumaya devam edin!
Biz başarılı ve kuzey Dallas Fort Worth bölgesinde BT altyapısı danışmanlık şirketi büyüyor. Biz IT profesyonel ekip deneyimli bir Teknik Destek Analisti eklemeye hazırsınız.

Ne bu pozisyon için gereklidir:
İÇİN KİRALIK KEYS İKİ: MS EXCHANGE (2007/2010) ve  );background-attachment: initial;background-color: initial;background-position: initial initial">MCITP sertifikasyonu veya ilgili eğitim
- Windows ve MS Exchange ortamında (2007/2010) 3 + yıllık Teknik Destek deneyim
);background-attachment: initial;background-color: initial;background-position: initial initial">MCITP veya ilgili eğitim
- Tasarım, uygulama deneyimi ve MS Exchange kuruluşunun destek
- Tasarım ve DNS, Grup İlkesi dahil Active Directory altyapı uygulama deneyimi ve inter sitesi çoğaltma
- Yapılandırmak ve (Cisco Pix ve ASA Firewall kullanarak) Cisco Firewall, VPN bağlantıları destekleyen Deneyim
- VMWare ve diğer sanallaştırma teknolojileri ile Deneyimi çalışma

Yıllık 70000-80000$ yani  105000-120000 TL Arası maaş demek.

İngiltere için fiyat bilgim yok ancak abd bu iş dallas ta ve dallas ta aylık 2000$ a geçinmek mümkün müş yani 12*2000=24000$ siz gezdiniz tozdunuz 30000$ yediniz diyelim. en kötü ihtimalle yılıık 40-50 bin $ köşeye attınız demektir.

Türkiye de bunu yapmak için ne yapmanız gerekir, hiç düşündünüz mü?

Hadin kalkalım gidelim abd ye, çözüm park ADB diye foto çekip atalım post olarak 😀

Şaka bir yana hakan hocam gibi konu ile ilgili deneyimli arkadaşlar konu ile ilgili olarak yorumlarını paylaşırlar ise sevinirim.

iyi çalışmalar. 

Alıntı
Gönderildi : 24/04/2011 23:08
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

2000 dolar yalnız Usa'de çok bir para değildir.Türkiye'de dolar yüksek olabilir ama orada çok yüksek olarak görmemeliyiz.

Tabi şu da var Türkiye'deki bilişimciler all in one olmalı .

İtalyan bir arkadaşım Türkiye'deki tüm bilgi işlemciler neredeyse herşeyden biraz bilir yada tüm konularda nerdeyse uzman dediğim zaman inanılmaz şaşırmıştı.

ama malesef işe alımlarda her işi yapsın mantığı olduğu sürece bu düzen bozulmaz.İsterseniz windows 2008 serverda takla attırın karşı tarafın diyeceği haa tüm bildiğiniz bu mudur yazılım network santral bilmiyor musunuz gibi sorularla neredeyse hepimiz karşılaşmışızdır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/04/2011 01:12
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

peki 2000$ ile geçinmek mümkün mü? Tutumlu olmak şartı ile tabi.

Türkiye de bile tutumlu olmadıktan sonra 2000$ ancak yeter. benim bir tanıdığım florida da yaşıyor ve 1500$ la tutmlu olmak kaydı ile geçinmek mümkün diyor. ama ole gezip eylenmek yok ev iş telefon internet kira yeme içme gibi sabit giderler ile...

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/04/2011 12:52
Ugur INAL
(@ugurinal)
Üye

Kayhan arkadaşım merhaba,

%50 vaktinini "yurtdışında çalışan" birisi olarak fikirlerimi belirteyim sorularına ve yorumlarına istinaden. Yurtdışında kurumsal firmalarda öncelikli olarak help desk ve diğerleri diye 2 kavram vardır. Helpdesk, ICT'nin müşteriye bakan yüzüdür. Bu bölümde çalışan arkadaşlar ağırlıklı olarak client tabanlı donanım, yazılım ve network sorunlarına odaklanır ve temel olarak bu sorunları çözme yeteneğindedirler. Aslında bizim Türkiey'de all-in-one diye tabir edilen iş ilanlarındaki vasıfların temel bilgi seviyesindeki kişiler referans alınır. Burası ilerisi içinde yükselme noktasıdır.

Bunun ardından sistem&network&communication ve yazılım&veritibanı birimleri vardır. Helpdesk'in yetemediği noktalarda sorunlar bu birimlere iletilir...İşte burada, senin buraya post attığın ilanladaki vasıflarda kişiler aranır. Ancak, bunun için diyelimki sistem&network&communication birimindesin, bunlardan en az birisinde "gerçek" uzman olman, diğer ikisindede(network&communication) en azından "intermediate" bilgi ve tecrübenin olması gerekir. Zaten "esas uzman" olduğun konuda uzun yıllar tecrüben olduğunda ve/veya yenilikçi fikirler ve çözümler sunduğunda bu alanında "Team Leader " olursun. Bunun yanında eskiden MCSE eğitimlerinde "proje yönetimi" kapsamında designing konuları vardı, bunlardanda sınava girilirdi MCSE olabilmek için ki bu "proje yönetimi" kurumsal ölçekli firmalarda kritik önem tutmaktadır. MCITP'de bu artık yok diye biliyorum.

Bu arada 70,0000$-80,000$ maaş aralığı en yüksek tavan olması gerekiyor zannımca. İnan hayat oralarda o kadar ucuz değil! 2000$'la çalışman zor(hele hele Amerika'ya gitmek ve çalışma izni almak neredeyse imkansız, o kadar hayalperest olma! )Tabii gerekli uzmanlıklarda junior, intermediate ve senior seviyeler var maaş aralığını etkiliyen... 2000$ a ancak araba yıkamacılar(vasıfsız) çalışmakta aylık olarak ABD'de... Daha inandırıcı olabilmesi için aşağıdaki linklere bakabilirsin(uzmanlık seviyene ve vasıflarına göre doldurduğunda o ülkede alman gereken ortalama maaşları hesaplama siteleri)

http://www.payscale.com/research/US/Job=Information_Technology_(IT)_Manager/Salary

http://www.salary.com/salary/index.asp

http://www.salaryexpert.com/index.cfm?FuseAction=GSC.Positions

Ancak ben gene şuna inaniyorum-kendi uzmanlık alanımdan örnek vereceğim-; çok iyi bir Oracle veritabanı uzmanı olmak için, Oracle veritabanını "su gibi bilmek" yanında, Linux/UNIX ve/veya Windows server sistemlerinide çok iyi bilmen gerekir, hatta switchlerin çalışması ve performansının izlenmesi noktasındada iyi seviyede bilgin olması lazım. Eninde sonunda, bir veritabanının performansını sadece "salt" veritabanı etkilemez, sistem,network, communication ve hatta istemci yazılımları bile doğrudan etkiler, ve bir sorun olduğunda resmin büyük parçasına bakabilmek için tüm parçaları en azından "ortanın biraz altı" seviyesinde bilmen gerekir diye düşünüyorum.

Bu sebeple sana tavsiyem; bir alana yönel-odaklan-çok ama çok çalış ve araştır, sonra o alanda "marka" olmaya çalış...

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/04/2011 14:58
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Ugur bey öncelikle bu uzunca bilgi paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.

Gerçekten değerli ve önem arz eden  bilgiler paylaşmışsınız.

Biraz daha türkiye de uzmanlaşmak ve dilimi daha iyi bir duruma getirdikten sonra 1-2 aylık bir dil eğitimi ile yurt dışına çıkmak ve ortamı bire bir gördükten sonra karar vermeyi düşünüyorum.

Yeniden teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/04/2011 00:09
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

Bende bir kac kelam etmek isterim,, Burda belirtilen ucretler ornegin $70000 bu ucret net ucret degildir. Yasadigin eyalete gore vergilendirilmemis bir ucrettir, Bu ucretin en az %35 her ay senin maasindan kesilir. Yani geriye asagi-yukari 45-50 bin dolar kalir. Dunyada vergi kacirilamayan tek ulke ABD dir eger Vergini odeyemezsen 2 kati ceza eger onuda odeyemezsen hapis.

Burda ucretler saatlik verirler bir kisi max gunde 8 saat calisir , yani haftada 40 saat calisirin, eger 40 saat calisirsan senin saglik sigortani ve diger butun vergilerin isyeri tarafndan odenir. Eger 40 saatten az sozlesmeli olursan isyeri senin hic bir sigortani yatirmaz. 

Bu yuzden mc donalds olsun walmart olsun burda calisanlar haftada 20-30 saat calisiyorlar. Boylece isveren senin sigortani odemek zorunda kalmiyor.  Arkadasim bir mc donaldda calisiyor, aylik kazanci eline gecen $650 dolar.  Californida asgari ucret yaklasik saat basi 7 dolar. . 

Bu arada ben burda hic araba yikayan adam gormedim herkes kendi arabasini kendi yikiyor, Auto wash storeleri var  ve denildigi gibi eger vasifsiz biri isen senin alacagin en fazla aylik 650-850 dolar arasi. Ev kiralari 600-1500 arasi, ev arkadasin olursa $ 250-500  arasi aylik verirsin.

Ekonomik kriz gercekten cok kotu etkiledi burayida. Artik ABD 80lerin 90lari ABDsi degil.

Eger vasifli isen en onemli konu ingilizcendir. Ingilzceyi gramer olarak super bilebilirsin , ama telafuzu iyi yapamazsan iste o zaman isin kotu.

Zaten  yabanci biri buraya gelirken otomatik olarak 1-0 yenik basliyor. Is telafuzda bitmiyor, kulturunede ayak uydurabilmelisin.

Gramere calis ama speaking kismini kesinlikle bos gecme. Bol bol ingilizce kitap oku, altyazili DVDli filmler izle.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/06/2011 00:38
Serhan_UK
(@Serhan_UK)
Üye

[quote user="ferhatkt"]

Bende bir kac kelam etmek isterim,, Burda belirtilen ucretler ornegin $70000 bu ucret net ucret degildir. Yasadigin eyalete gore vergilendirilmemis bir ucrettir, Bu ucretin en az %35 her ay senin maasindan kesilir. Yani geriye asagi-yukari 45-50 bin dolar kalir. Dunyada vergi kacirilamayan tek ulke ABD dir eger Vergini odeyemezsen 2 kati ceza eger onuda odeyemezsen hapis.

Burda ucretler saatlik verirler bir kisi max gunde 8 saat calisir , yani haftada 40 saat calisirin, eger 40 saat calisirsan senin saglik sigortani ve diger butun vergilerin isyeri tarafndan odenir. Eger 40 saatten az sozlesmeli olursan isyeri senin hic bir sigortani yatirmaz. 

Bu yuzden mc donalds olsun walmart olsun burda calisanlar haftada 20-30 saat calisiyorlar. Boylece isveren senin sigortani odemek zorunda kalmiyor.  Arkadasim bir mc donaldda calisiyor, aylik kazanci eline gecen $650 dolar.  Californida asgari ucret yaklasik saat basi 7 dolar. . 

Bu arada ben burda hic araba yikayan adam gormedim herkes kendi arabasini kendi yikiyor, Auto wash storeleri var  ve denildigi gibi eger vasifsiz biri isen senin alacagin en fazla aylik 650-850 dolar arasi. Ev kiralari 600-1500 arasi, ev arkadasin olursa $ 250-500  arasi aylik verirsin.

Ekonomik kriz gercekten cok kotu etkiledi burayida. Artik ABD 80lerin 90lari ABDsi degil.

Eger vasifli isen en onemli konu ingilizcendir. Ingilzceyi gramer olarak super bilebilirsin , ama telafuzu iyi yapamazsan iste o zaman isin kotu.

Zaten  yabanci biri buraya gelirken otomatik olarak 1-0 yenik basliyor. Is telafuzda bitmiyor, kulturunede ayak uydurabilmelisin.

Gramere calis ama speaking kismini kesinlikle bos gecme. Bol bol ingilizce kitap oku, altyazili DVDli filmler izle.

[/quote]

Kesinlikle katiliyorum...

£35.000 net degildir, icerisinden vergileri, sigorta ve emeklilik gibi kesintiler olur (calistiginiz is yeri ile anlasmaniza bagli, ozel sigorta ve emeklilik haric olabilir)

Yukaridaki rakam ayda elinize £2.172 getirir, Turkcesi aylik  5.700TL gibi

http://www.i-resign.com/uk/financialcentre/tax_calculator.asp

Selamlar

Serhan 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 16:12
Fatih DEMIREL
(@FatihDEMIREL)
Üye
Ayrıntılara takılmamak lazım. Alanında iyi ve İngilizce seviyesi yeterli çalışkan birisi dünyanın her yerinde ve Türkiye'de de çok iyi para kazanır. O yüzden çalışmaya devam ilk önce başarı ardından para zaten geliyor.
CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 16:48
FiratDONMEZ
(@FiratDONMEZ)
Üye

Bence oncelikli amacim UZMANLIK olmali onu gelistirdikten sonra kariyerinde ona bagli olarak gelisiyor.Kariyer = Aylik kazanc paritesinde yukselir gunumuz dunyasinda.Ama farzedelimki sen bir konuda uzmansin ve para kazanmak istiyorsun.Eger global pazarda kendini pazarlamayi bilmiyorsan gene para kazanamazsin burasi da bir gercektir.Yurt disinda calismaya gelince guzel yanlarida var guzel olmayan yanlari da en amiyane tabirle Gurbetdesin,tek basinasin.Ingilizcen ne seviyede olursa olsun bunun bile yetmiyecegi durumlarla karsilasacaksin.Kulturel farkliliklardan tutta iklime kadar veya yeme icme aliskanliklari yasadigin ulkenin refah seviyesi kurallari yabancilara bakis acisina kadar bir cok etmen var burada.Ben isin kurumsal detaylarina girmedim zaten arkadaslarimiz onceki postlarinda bunlari gayet guzel aciklamislar.Benim amacim olayi para mantigi ile bakmanin yaninda birazda benim anlattigim acilardan bakmani isterim.Ama bana sorarsan Amerika Ingiltere Hollanda bosver sen gel Rusya ya ))) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 17:03
Fatih DEMIREL
(@FatihDEMIREL)
Üye

Rusya güze bir ülke (россия замчателъная страна) fakat rusça bayağı zor :))

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 18:06
FiratDONMEZ
(@FiratDONMEZ)
Üye

Sorma valla )) bloguna goz attim sanki bi ogrenme hevesi var gibi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 18:11
Fatih DEMIREL
(@FatihDEMIREL)
Üye
Evet hevesliyim, öğrenmek istiyorum. Zamanında  bayağı ilerletmiştim, bulgarcam da olduğu için konuşulanları anlıyorum fakat zor bir dil iletişim kurmadan, o ülkede yaşamadan iyi bir seviyeye gelmek zor.
CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2011 18:41
Paylaş: