Memur olarak bilişi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Memur olarak bilişimci olmak.  

Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Merhaba arkadaşlar,

bilmem aranızda hem memur hemde bilişimci olmak isteyen var mı ama şu andan itibaren eminim isteyeceksiniz.

Devlet memuru yazılımcı için teklif ettiği maaş:

Yazılım Uzmanı (1 personel) 8652.00 TL Yazılım Uzmanı (3 personel) 5768.00 TL

İlan Detay :  http://ilan.memurlar.net/ilan/12485/

Şartları tutan varsa durmasın hayatını kurtarsın derim. 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 08/03/2011 19:21
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Kayhan burdaki işleri yapacak bir adam ya teknoloji bakanı olur ya 50.000 tl alır yada delidir :)) Sıralamışta sıralamışlar böyle potansiyeli yüksek insanlar varsa kurumların sistemleri neden çöker zırt pırt :)) İlan uzun zamandır oradaymış sanırım şartları karşılayacak insan daha doğmadı :))

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/03/2011 19:32
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

gelecek 100 yılda gelmez gibi geliyor bana 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/03/2011 23:27
Hüseyin Sevin
(@huseyinsevin)
Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]Kayhan burdaki işleri yapacak bir adam ya teknoloji bakanı olur ya 50.000 tl alır yada delidir :)) Sıralamışta sıralamışlar böyle potansiyeli yüksek insanlar varsa kurumların sistemleri neden çöker zırt pırt :)) İlan uzun zamandır oradaymış sanırım şartları karşılayacak insan daha doğmadı :))[/quote]

İşin açığı istedikleri pek bir şey yok.Hatta bana kalırsa hiç bir şey yok. Bilgisayar mühendisliği eğitimi almış ve yazılım konusunda istekli bir şekilde çalışmış kişilerin tamamı burada istenilen özelliklerin hepsine hatta daha fazlasınada sahiptir.

Bir sistemci olarak ben bile ikide bir vurguladıkları UML i biliyorum, web servisleri ve SVN gibi versiyonlama programlarınıda biliyorum ki bir yazılımcının SVN kullanımı ile ilgili zaten öyle bilmesi gereken ahım şahım bir şey yoktur. Bence bu ve benzeri ilanların tamamı sağdan soldan kopyala yapıştır ile oluşturulan ilanlar. İyi bir yazılım uzmanı ihtiyacınız varsa UML sormazsınız bile, hatta UML bir yazılımın verimliliğini ve mükemmeliğini garantileyen bir öğede değildir. SVN gibi versiyonlama programları ile ilgili bir gerekliliğide belirtmek son derece gereksiz. Bir yazılımcıya iki saat içerisinde öğretebileceğiniz bir şeydir SVN kullanımı. Ayrıca Java platformu tutkusu bu millette nerden yer etti anlamıyorumda. Platform bağımsızlığı espirisinden başka bir şeyi olmayan hantalmı hantal Java'yı artık devlet hangi projesinde kullanıyor? .NET varken neden halen daha JAVA?

Son yıllarda C# ve VBNet kendini sürekli geliştirirken Java bu süreç içerisinde ne yaptı? Java isteğide halen daha ezberci bir zihniyet isteğinden başka bir şey değil.

Özetle belirteyim ki devletin IT kadrosu zaten bu ezbere dayalı kriterlere sahip kişilerin KPSS puanları ile birleşmesinden oluşuyor. Hal böyleyken sistemlerinin çökmesi gayet normal ha tabiki burada suç sadece bu personellerin değil; bilmem hangi bakanın akrabası olduğu için inşaat işinden yazılım işine atlamış kendini yazılımcı sana firmaların bu devlet kurumlarına yazılım projeleri yapmalarından ileri geliyor. Devlette durum işler acısı, ve bu derin acı her bakanlıkta farklı boyutlarda.

Tabiki işin en kötü tarafı ise şu; bu durumun düzeleceği yok!!!

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 14:53
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Sizde haklısınız bir çok yönden Hüseyin bey ,diyelimki o personel bulundu ne kadar maaş verilecek?Bizim insanımız çılgındır ,çok başarılı değerlerimiz sürekli yetişiyor ama o bilgiye sahip biri kendini memur maaşına bağlarmı bilinmez 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 15:01
Hüseyin Sevin
(@huseyinsevin)
Üye

Memur maaşından ziyade memur işlerine bağlarmı onu tartışmamız gerek. Sonuçta memuriyetlik döneminizde (yine bazı kurumlara göre değişiyor ama genel devlet kurumlarında durum hep aynı) bilginize rağmen ne gibi bir ürün geliştireceksiniz? Yada çalıştığınız kurum size ne gibi bir teknoloji geliştirme projesi sunacak?

İleri seviyede bilgi sahibide olsanız bir çok devlet kurumunun istediği temel yazılım ürünü bir işi takip etmekten, rapor almaktan ve manage etmekten başka bir şey değildir. Gerçi bu durum pek karşı olduğum bir şeyde değil zira herkes ihtiyacı olan ürünü talep eder, ama çalışan tarafından baktığımda olaya bu küçük istekler bir yazılımcının kendi kişisel gelişimine pek katkısı olmayan ürünlerdir. Devlet tarafında yazılımcıların ve özel sektör firmalarının teknoloji geliştirmek adına ciddi efor sarfettikleri tek alan şuan Savunma sanayi gözükmekte. Gerek devlet tarafındaki yazılımcıların gerekse özel sektördeki en iyi yazılımıcıların bir çoğu savunma sanayine teknoloji geliştirmekteler.

Sağlık sektörü tarafında geliştirilen yazılımlar ve projelerin bir çoğu yazılım alanında uzman olmayan çalışanlar ve yine bu alanda uzmanlığı olmadığı halde son yıllarda hızla ortaya çıkan yazılım firmaları tarafaından üretiliyor. Ve genelde de baktığınızda bu alanda geliştirilmiş yazılımlar sürekli sıkıntı çıkartıyor bu durum anlamak için yazılım bilmenizede gerek yok bir devlet hastanesine gidin ve bir işlem yaptırmak isteyin büyük ihtimalle bu kısa süreli işlemde bile sistemleri durduğuna ve cevap veremez hale geldiğine en az bir kere şahit olursunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 15:32
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Onlar sadece sıralarlar arkadaşlar.. sıraladıklarını kendileri de bilmez zaten, varsa imkan gidin memur olun özel sektör de ayakta durmak hiç kolay bir iş değil.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2011 01:37
Fatih DEMIREL
(@FatihDEMIREL)
Üye

Bazen o istenenleri bilmekte  yetmiyor...

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2011 03:48
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

[quote user="Fatih DEMIREL"]

[/quote]

Çok haklısınız 🙂 Belirtilen kriterler artı başvuranların hepsinden daha baba bir torpil işi bitiriyor.

İstenilenler tamamsa gerisi torpilinize kalıyor 🙂 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 14/03/2011 20:02
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

http://ilan.memurlar.net/ilan/12542/

Benzeri bir ilan daha.. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 14/03/2011 20:06
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="kAyhAn89"][quote user="Fatih DEMIREL"]

[/quote]

Çok haklısınız 🙂 Belirtilen kriterler artı başvuranların hepsinden daha baba bir torpil işi bitiriyor.

İstenilenler tamamsa gerisi torpilinize kalıyor 🙂 

[/quote]

Kayhan bunları boşver zaman kaybından başka birşey değil. Öncelikle karar verip bir yerlerden başlaman gerekiyor. Gerisi şansına ve kaderine kalmış. Şansın yoksa en sağlam torpil bile işe yaramaz. Bir yerlerden başla, karşına çıkacak veya takip ettiğin şanslara doğru zamanda doğru kararlar ver yeter. O ilan şunu demiş, bu ilan şunları istemiş, şu ilanda abartmışlar filan hepsi zaman kaybı. Geri kazanımı olmayan tek şey zaman.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/03/2011 22:30
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

çok haklısın, bir konuda net karar verip arkasında durmayı bir türlü beceremedim bugüne kadar.

Bunun bir sebebi de sağlık problemlerim. Ben ticaretle ugraşmak istiyorum, ama sağlık problemlerimi gördükçe ticaret bana göre değil diyorum...

Bir süre sonra kendimi toplayınca diyorum ki tamam diyorum, eskisi gibi değilim artık diyorum ama öle olmuyor, kısa bir süre sonra yine aynı durum...

Sonra yine karar değiştiriyorum.

Kısaca sağlığım bir adam gibi dursa durduğu yerde bende kararlarımın arkdasında durmayı denicem 🙁

Ama memuriyeti bir garantilemek var şu ara hedefimde, en azından kimseye muhtaç olmadan ayakta durabilmeliyim.. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 16/03/2011 00:10
Melih ALTUN
(@melihaltun)
Üye

[quote user="kAyhAn89"]

Ama memuriyeti bir garantilemek var şu ara hedefimde, en azından kimseye muhtaç olmadan ayakta durabilmeliyim.. [/quote]

Arkadaşım sende fena dağıttın o kadar bilişim kariyeri yapacam derken şimdide  ticaret ve memuriyet diyosun.Sen ne istediğini bilmiyorsun  bence ama inşallah istediğini elde edersin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/03/2011 11:19
ozgurbt
(@ozgurbt)
Üye

Mühendislik Kitabındaki başlıkları sıralamışlar heralde.:):):)

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/03/2011 11:15
Paylaş: