Bilgi İşlem Elemanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgi İşlem Elemanı yeni başladığı bir şirkette işi Devir alırken neleri öğrenmeli....  

Sayfa 1 / 3
  RSS
sukrucakir
(@sukrucakir)
Üye

Arkadaşlar Merhaba;

Bu konu başlığı altında yeni işe başlayacak olan bir it elemanının görevi devir alacağı eski it elemanından öğrenmesi gerekenleri sıralamanın faydalı olacağını düşündüm, düşüncelerinizi paylaşabilirmisiniz?

Örneğin Exchange tarafında şunları mutlaka öğrenmelisin gibi..

Şimdiden teşekürler..

Alıntı
Gönderildi : 27/05/2010 23:44
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

1-Destek alınan çözüm ortaklarındaki yetkili kişi ve isimleri

2-Malzeme alınan yerdeki kişi ve isimler

3-Tüm envanter belgeleri

4-Ftp,Server ve gerekli tüm şifreler

5-Kritik durumda olan programda sorun çıkınca yapılması gereken kritik ayarlar

6-Yapılması rutin olan işler ve nasıl yapıldığı

7-Aklıma gelenelr bunlar ama devir işlemini 20 gün beraber götürürseniz bu 20 günün 10 günü eski arakdaş normal çalışır siz onu takip ederseniz daha iyi olur.

Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 03:02
Süleyman GÜNEL
(@suleymangunel)
Üye

Microsoft ve diğer üreticilere (Fortinet vs.) ait yazılım lisansları, türleri, belgeleri, download için gerekli (örneğin eopen için) account bilgileri. Yedekleme çözümü varsa son alınan yedeklerin sağlamlığı, yedeklenen sistemler ve periyodları. Firewall varsa durumu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 14:09
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

+ olarak

Destek verilen kullanıcı var ise, kullanıcı asabiyet bilgileri 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2010 21:34
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

[quote user="Samil Altundal"]

+ olarak

Destek verilen kullanıcı var ise, kullanıcı asabiyet bilgileri :)[/quote]

Bu en önemli kıstaslardan biri insanlarla anlaşmak iş yapmaktan daha zor bizim milletimizin kimi çok mütevazi anlayışlı kimi ise hayret edilecek akdar küstah.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2010 00:52
Burak Erdin
(@burakerdin)
Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]

Bu en önemli kıstaslardan biri insanlarla anlaşmak iş yapmaktan daha zor bizim milletimizin kimi çok mütevazi anlayışlı kimi ise hayret edilecek akdar küstah.

[/quote]

Malesef bazen kendini bilmez insanlar çıkabiliyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/06/2010 04:39
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Arkadaşa katılıyorum.Bence en önemlilerden birtaneside bu  çünkü yeni bir ortama başlıyorsun yeni insanlar falan.Oldukça havalı sekreterler ve oldukça havalı muhasebeciler birde bilirsiniz sistemcilere hangi gözle baktıklarını :)Ayh Bozacak , ay kıracak , ya bu bilmiyor vesaire mesleki zedelemeler yapmaları yokmu bazen klavyeyi kafalarının ortasına yerlestiresim geliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/09/2010 23:11
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

[quote user="smtcrm"]

Arkadaşa katılıyorum.Bence en önemlilerden birtaneside bu  çünkü yeni bir ortama başlıyorsun yeni insanlar falan.Oldukça havalı sekreterler ve oldukça havalı muhasebeciler birde bilirsiniz sistemcilere hangi gözle baktıklarını :)Ayh Bozacak , ay kıracak , ya bu bilmiyor vesaire mesleki zedelemeler yapmaları yokmu bazen klavyeyi kafalarının ortasına yerlestiresim geliyor.

[/quote]

Sakin ol arkadaşım:))
O kadar okul,sürekli kendini yenileme,bunlara karşılık hak ettiğini pek alamama gibi durumda olsa bu işe ek olarak birde arada çıkan kırıklarla iyi geçinecek bir psikoloji lazım:))Kenarda vuracak bir cisim bulundur çok tavan yaparsa sinirin arada uğra o cisimin yanına:))

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/09/2010 00:39
Ender AKAR
(@EnderAKAR)
Üye

En güzeli fazla gerilince ut3 oynamak

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/09/2010 16:31
ilker tutu
(@ilkertutu)
Üye

Aslında ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilerin yazılı olması gerekli. Zaten "prosedür" ün tanımında da bu var. "Aynı uzmanlık düzeyine sahip bir kişinin, işlerinizi yapabilmesi için gerekli düzeyde bilgi içeren doküman"

Türkiye'de olgunlaşmamız diye tanımladığımız pek çok yerde bu geçerli olmadığından buraya kadar yapılan tanımlara ben de katılıyorum. Mümkünse eski bilgi işlemci ile birlikte bir süre çalışılması en güzeli. Onun dışında lisanslar, tedarikçiler/sözleşmeler, gerekli tüm şifreler..vs

Allah korusun size işleri güzel güzel devretmek yerine adamın başına bir iş gelse de tüm bildikleri kaybolsa işler ne olur kim bilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/09/2010 01:51
Muhammet YILMAZ
(@MuhammetYILMAZ)
Üye

Bir kamu kuruluşunda taşeron firma personeli olarak çalışıyorum. Sistemi ilk devraldığımda bana verilen sadece Domain Admin şifresi idi. bu yüzden ilk 10 ay çok zorlandım. Ama çok şükür şimdi sırf iş olsun diye sistem ve network üzerine yenilikler yapıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2011 12:24
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

Zoru başarmışsınız tebrik ederim

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/01/2011 16:20
ahmetuslu35
(@ahmetuslu35)
Üye

Tebrikler

Herkese iyi çalışmalar

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 18:29
ZAFERCALIKOGLU
(@ZAFERCALIKOGLU)
Üye

Türkiyede  genelde  bu şekilde devirler cok az  oluyor,yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi benim de sahip oldugum domain  şifresiydi,3-ila  6 ay arasında bayagı bir zorluk cekiyo insan,özelliklede kullanıcılardan ,sekreterler  bile patron gibi davranıyorlar :))

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2011 16:40
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

merhaba

Ben ilk işe başladığımda bana bir txt dökümanda firewall cihazının kullanıcı adı pass verdiler, domain admin verdiler ve vpn ip ler ile şifrelerini vererek hayırlı olsun dediler. 🙂

İlk sorulan şey yeni notebook kablosuz bağlanacak pass ne? (Bilmediğim için daha önce bağlanan bir pc ye key view kurarak sorunu çözmek oldu)

Ncomputing var, config girişi için pass lazım, yok, hepsinin sifrelerini kırmak zorunda kaldım.(20 tane ncomputing)

Kameralar uzaktan izlenmek isteniyor, kamera makınasının kullanıcı adı şifresi yok, onu halletim kamera yazılımının şifresi yok çözüm formatta ::)

Vpn bağlantısıda sıkıntı var, modemin kullanıcı adı şifresi yok, modemi resetleyip yeniden kurdum 🙂

Daha neler neler, hala bilmediğim şifreler var nasip oldukça ya kıracaz ya bozacaz icabına bakacaz 🙂

Kısaca sıkma canını, ne verirlerse tamam de, gerisi lazım oldukça hallediliyor, tabi senden bir şeyler götürüyor da değil. Yaptığım mesai ve çektiğim uykusuzluğun hesabını ben bile tutamadım ki, muhasebeci arkadaşlar tutsun.(Anladınız siz onuı 😉 )

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2011 20:00
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Tüm bahsettiklerinizin tek sebebi var şirketler çalışanlarıyla düzgün gerektiği gibi ayrılamıyorlar. Hakkını isteyenevatan haini gözüyle bakılıyor bazı şirketlerde. Daha iyi şartlarda bir iş bulup çıkmak istediğinizde sizden kötüsü olmuyor ve biran önce bırak git deniliyor. Halbuki anlaşarak ve çalışanın hakkını vererek ayrılmasına izin verseler yeni gelen kişiye iş gerektiği gibi teslim edilir ve sonrasında problem çıkmaz. Problem çıksa dahi arayıp gerekli yardımı alabilirsiniz. Herşey karşılıklı iyi niyetten geçiyor. Birde bilgi işleme bakan kişiyle gerektiği gibi ilgilenmeye tabiki. Bu adamı aldık ama ne yapar ne eder, bu sistemleri çalıştırıyor ama nasıl yapıyor bu işi. Sistem çöker veya problem çıkarsa sizden kötüsü yok, sistem çalışıyorsa Bilgi İşlemmi o da ne, sistemler kendi çalışıyor zaten.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2011 21:58
Rehacan
(@Rehacan)
Üye

Güzel bir konuya değinilmiş. Ben de yaklaşık 2 yıl yaptım bu işi. Yaklaşık 150-200 arası kablonun adreslemesi rastgele yapılmış ve kablolarda ve patch panel üzerinde düzgün bir belirteç bırakılmamış halde her ucun nereye gittiği, hangisinin çalıştığını çözmem yaklaşık 5-6 ayımı aldı. cat5 ler üzerinden hem network, hem telefon, hem pos cihazları, bir iki noktaya da direk modemden internet sağlanmaktaymış. azimle ve de ihtiyaç oldukça çözülüyor. bir de buradan önce hiç bilgi işlem pozisyonunda çalışmamışken birden o karmaşanın içinde buluverdim kendimi.

bu işin amiyane tabiriyle ameleliğiydi. bir de sistem sunucu tarafı var işin. ana domain şifresi yokken, sadece local domain şifresi ile bilgisayarlara hükmetmeye çalışıyordum. bir tane alcatel santral, 2 exchange ve 1 isa server mevcuttu. bir sorun olsa naparım korkusuyla ve ürkek bir halde problemlere müdahale ettim. şükür ki sunucu tarafında virüs problemleri dışında bir sıkıntı yaşanmadı. onları da bertaraf etmeyi başardık zamanla 🙂

uzun sözün kısası, en başta inanmak gerek. ben bu işi yaparım diyebiliyorsan, ne ile karşılaşırsan karşılaş mutlak bir kaynak ve bir de çözüm yolu bulursun. 😉

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/02/2011 12:02
Berkant MUTLU
(@berkantmutlu)
Üye

Merhaba Şükrü Çakır,

Öncelikle işe başlanacak firmada hangi görevde çalışılacağı ve firmanın boyutu burada önem taşımaktadır.

Sebebi ise;

Eğer küçük ölçekli bir firmada teknisyen olacaksanız siz müşterileri ve şifrelerini öğretirler, geri kalan çoğu işi kendiniz öğrenmek zorunda kalırsınız. Hatta ileri gidilirse hala öğrenmedin mi diye üzerine de gelinebilir.

Büyük bir firmada çalışırsanız;

Firma'nın İK birimi size prosedürlerden başlayarak bir oryantasyon planı hazırlar. Tüm gün, belkide bir kaç gün birileri gelir ve devamlı size birşeyler anlatır. Lojistikten tutun da firmanın kendi IT birimine kadar.

Teknik olarak öğreneceğiniz şeylerden önce şirket yapısını çözmek bence daha faydalı bir harekettir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/02/2011 12:18
ByGRaND
(@ByGRaND)
Üye

Valla Şahsen ben Büyük Bir Üretici fabrikasının bilgi işlem departmanındayım.işe alınma sebebim tüm network yapılandırmaları güvenliği sağlama ve kolay erişim hatta donanım bakım desteği vermekti. (Server Yönetimleri) Her nekadar arada sırada yapıyor olsakta bu tarz şeyleri Şuan bulunma amacımdan çok daha farklı işler yapıyorum. ;Hoş Daha yeni sayılırım. Ve Bilgi işlem departmanında fabrikanın kendi bünyesinde çalışan 9yıllık personel var. Ayrıca donanımsal hatta yazılımsal desteğide dışarıda bir bilgisayarcı firmasından alıyorlar. Bu durumda 3.şahıs sıfatında oluyorum.Acaba sabretsem bu işin sonu nereye kadar gider bilmiyorum 🙂
 Bir ümit var Dışarıdan destek aldıkları kişi yakında askere gidecek , 9yıllık bilgi işlem personeli zaten hiç bulaşmak istemiyor böyle işlere.
Örn.: Server Exchange te problem çıktı adam daha event Viewer ları kontrol etmeden herif microsoft u aradı remote help aldı :)) 
Sizce şimdi nasıl bir cisime yanaşmalıyım 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/02/2011 11:30
Sayfa 1 / 3
Paylaş: