İŞ GÖRÜŞM...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDERKEN...  

  RSS
Songul SANCAKTAR
(@SongulSANCAKTAR)
Üye

İş hayatında işe girme, iş değiştirme yönünde yapılacak çalışmalar dizininin en sancılı süreçlerden biri mülakat kısmıdır. Fakat mülakata giderken ne giyeceğiniz, mülakatta nasıl davranacağınız, nasıl bir sunum yapacağınız gibi konuların yanı sıra, asıl hazırlık özgeçmiş bilgilerinin hazırlanması ile başlar.


 


Adayın profesyonel niteliklerinin kâğıt üzerinde işverene aktarılması, iş görüşmesine davet edilmesi için ilk ve en önemli aşamayı oluşturur.


 


Özgeçmiş incelenirken adayın eğitim durumu, yapmış olduğu işler, sahip olduğu tecrübeler gibi bilgiler edinilmektedir. Bu bilgilerin doğru, anlaşılır, güncel olması ve gereğinden fazla ayrıntıyı içermemesi önem taşımaktadır. Ayrıca adayın geçmiş işlerindeki çalışma süreleri ve bu işyerlerinden referans isminin verilip verilmediği özgeçmiş incelenirken dikkat edilen noktalardan bazılarıdır.


 


Bu hazırlık sonrası asıl süreç ve iş teklifi alınmasını sağlayan en önemli aşama, işveren ya da işverene aracılık eden danışmanlar ile yapılacak mülakattır. Başarılı bir mülakat için bazı ipuçları;


 


 


Ø       İş görüşmesinden önce adayın kendisini tam anlamı ile tanımaya çalışması çok önemlidir.


 


Kendini tanıyan kişi, profesyonel niteliklerini ve kişilik özelliklerini karşı tarafa daha iyi aktarabilmektedir. Mülakat öncesinde kişinin amaç ve hedeflerinin ne olduğu, aranan pozisyon için uygun tecrübesinin olup olmadığı, öne çıkan ve gelişime açık yönlerinin ne olduğunu iyi tanımlaması gerekmektedir. Ne istediğini bilmek ve bu konuda net, kararlı olmak önemli bir artıdır.


 


Ø      Hazırlık yapmak her zaman kendine güveni getirir.


Kendinizi mülakata hazır hissetmek ve mülakat boyunca kendinizi anlatmak için kullanacağınız gerekli bilgileri önceden belirlemek önemlidir.


 


 


Ø       Mülakat öncesi kaliteli ve iyi bir uyku, kişiyi sağlıklı ve enerjik görünmesini sağlar. Mülakat öncesi mümkünse açık havada bulunmak, derin nefes alıp zihni sakinleştirmek daha az heyecanlanmanıza yardımcı olur.


 


Ø      Olumlu bakabilmek.


Hayatın her alanında olduğu gibi olumlu düşünmek umudu ve hayal etmeyi getirir. Bunu davranışa aktarabilmek, mülakatta karşı tarafa hissettirmek, karar almada etkilidir.


 


Ø      Zamanında orada olmak.


İş görüşme saatinden on-on beş dakika öncesinde belirlenen yerde olmak gerekir. İş görüşmesine çok erken gidilmesi ya da geç kalınması olumsuz izlenim yaratabilir. Trafik ve bunun gibi beklenmedik mazeretlerden dolayı geç kalınması ya da hiç gidilememesi söz konusu olacak ise durumdan ilgili kişiler mutlaka önceden haberdar edilmelidir.


 


 


 


 


 


 


 


 


Ø      Hayatın her alanında olduğu gibi mülakatta ilk intiba çok önemlidir.


Adayın dış görünüşü vasıtasıyla hakkında edinilen ilk intiba, bütün mülakat sırasında ve sonrasında devam etmektedir. Bu, mülakatı yapan kişi üzerinde aday hakkında yok edilmesi zor olan bir ön yargı oluşturur. İlk intibanın olumlu olmasını sağlamak için öneriler; kıyafetlerin abartısız, sade, ciddi, temiz ve ütülü olması, kot pantolon giyilmemesi, saçların temiz ve bakımlı olması, rahat nefes almayı sağlayacak şekilde beli sıkmayan kıyafetlerin tercih edilmesi şeklindedir. İyi bir görünüm kendine güveni beraberinde getirir.


 


Ø      Mülakatta karşılaşılacak sorular.


“Bize kendinizi anlatır mısınız?” ya da “Bu pozisyona başvuruda bulunma sebebiniz nedir?” tarzındaki adayın kendisini tanıtma ve ifade etme yeteneğini ölçen ısınma sorularıdır. Burada gereksiz ayrıntıları vurgulamamak ve iş tanımı odaklı konulardan bahsetmek önem taşır. Unutulmaması gereken bir noktada mülakatın iki yönlü bir bilgi alışverişi olduğudur. Bu bilgi alışverişinin etkili, açık, detaylı olması her iki taraf açısından ileride oluşabilecek olan sakıncalı sonuçların ya da yanlış anlaşılmaların engellemesine yardımcı olur. Adayın işin tanımı, pozisyon, ücret yapısı, firmanın vizyonu, kurum kültürü, bireysel gelişime yönelik yaklaşımları, işe yerleştirme süreci gibi ilgili konularda soru sormalıdır.  İş ilanını detaylıca okumak çok faydalıdır. İş ilanları mülakatta sorulacak sorular hakkında ipuçları taşırlar.


 


Ø       Herkesin güçlü yönlerinin bulunduğu gibi gelişmesi gereken yönlerinin de bulunduğu bir gerçektir.


İş görüşmesinde kişi kendi hakkındaki güçlü ve gelişmesi gereken yönleri vurgulamalı, bu yönlerin farkında olduğunu karşısındakine göstermelidir. Güçlü yönlerini örneklemeli, geliştirmesi gereken yönlerinin gelişmesi için neler yaptığını anlatması gerekmektedir. Kişisel gelişime verilen önemin etkisi tartışılmazdır. Kişi hangi yaşta olursa olsun kendini geliştirmesi önemli bir konudur. Bu konu ile ilgili hali hazırda yaptığı ya da planladığı çalışmalar değerlendirilme aşamasında olumlu etki yaratmaktadır.


 


Ø       Önceki işyerlerinizden ayrılma nedenleriniz çok önemlidir.


Gerçek nedenini açıklamak ve burada edindiğiniz deneyimleri bir sonraki işinize nasıl aktarılacağı bilgisinin paylaşılması önemlidir. Kişinin çalıştığı kuruma niyet olarak bağlılığı, “Ben” kavramından ziyade “Biz” kavramına olan inanç, tercih edilen bir davranış modelidir.

İşimiz, yaşam biçimimizi etkileyen, yönlendiren, hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Severek gönülle yapılan bir iş, çalıştığımız firma, iş arkadaşlarımız, iş yeri ve mekân, iş yerindeki huzur, iş etiği, ücret paketi gibi bütünü oluşturan parçalar ise iş ararken görmezden gelemeyeceğimiz noktalardır. İş ararken tüm bu noktaları bütün olarak değerlendirmek önemli fayda sağlayacaktır.


 


 


Hayalinizdeki işte çalışmanız dileği ile...


 


Songül Sancaktar


OPTİMUM DANIŞMANLIK

Alıntı
Gönderildi : 12/05/2009 20:34
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2009 21:35
Emrah GULER
(@EmrahGULER)
Üye

EE TABİ KOT PANTOLON GİYMEMEK LAZIM BEN BİR KERESİNDE BÖYLE BİR HATA YAPMIŞTIM NE YAPAYIM MEVSİM YAZDI BEN COK KİLO ALMIŞTIM VE BİR TANE BİLE TAKIMIM BANA OLMUYORDU SONUCMU ? KÖTÜ GECTİ İŞE ALINDIM FAKAT KENDİMİ CİDDİYE ALDIRMAK İÇİN ÇOK UGRAŞTIM

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/10/2009 19:35
Paylaş: