Anasayfa » Forum

Bildirimler

Adsl modem ile firewall olusturma  

Sayfa 1 / 2
  RSS
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Adsl modem ile bilgisayarlar internete cikarken bir web sayfasi araciligiyla internete cikan kullanicidan kullanici adi ve sifre nasil isteyebiliriz. Ortamda sunucu yok. 

Egitim aldigimiz bir kurumda boyle bir yapi vardi. Internete baglanmak istedigimizde adres satirinda

192.168.1.10:1030/

Adresi cikti. Bir web sayfasi ile kullanim kurallari geldi. Evet dedigimizde kullanici adi ve sifre girerek internete ciktik.

Boyle bir yapiyi nasil olusturabiliriz

Alıntı
Gönderildi : 09/04/2017 15:26
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

Büyük ihtimal hostspot kullanılıyordur. Modeminizde böyle bir özellik varsa kullanabilirsiniz. Yada bir proxy kullanmanız gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 15:54
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Modemin bu ozelliginin olup olmadigina nasil bakabiliriz. Proxy nasil olusturabiliriz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 16:20
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Bilgisayarlar internete cikarken bizim hazirladigimiz web sayfasindan cikmasini istiyoruz. Bunu nasil yapabiliriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 16:50
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Sorumu anlatanildim umsrim

• Diyelim ki ogrenci internete baglsnmsk istediginde kullanici adi ve sifre girmeden internete giremeyecek
CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 18:40
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

Modemin marka modeli nedir.

Proxy için ise şu makale size yardımcı olacaktır.

Windows için:  http://www.zulfumehmet.com/ccproxy-kurulumu-ve-yapilanmasi/  

Linux için:  http://www.zulfumehmet.com/squid-proxy-kurulumu-ve-konfigurasyonu/  

Her cevabınız için ayrı ayrı post açmak yerine açtığınız en son postu düzenle butonunu kullanarak cevap yzmanız daha iyi olacaktır.

İyi günler diliyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 20:21
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Ucretsiz olarak kullansbilecegimiz bir program yokmu acaba

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 22:01
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

Ücretsiz bir program arıyorsanız Squid öneririm.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 22:11
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Disaridan baglanildiginda icerde falanca adrese yonlendirme yapilabiliyordu. Nat olayi. Icerdende internete cikarken falanca adrese yonlendirme yapabilir miyiz

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 22:19
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

Mevlüt bey iyi akşamlar,

Evet modem yada router üzerinden NAT yada DMZ yaparak public ip adresinizi router yada modemin arkasında yani iç bacağınızda olan herhangi bir ip ile konuşturup çıkartabilirsiniz. İçerden dışarıya çıkartmak için de modem kullanıyorsunuz. Bunu filtreleyebilmeniz için bir router, frewall yada bir proxy ihtiyacınız var. Ücretsiz bir firewall oluşturabilirsiniz. Pfsense'yi bir araştırın derim. Geçen günlerde bir makale vardı hotspot ile ilgili  http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2017/02/19/berqnet-utm-ile-hotspot.aspx  bunu bir inceleyin isterseniz. 

Windows ortamında kullanacaksanız genelde ücreti uygulamalar hep. Ama özgür yazılım sloganını bilinç olarak edinmiş unix sistemlerde ücretsiz kullanabilirsiniz. Atalarımız boşuna dememiş uzuc etin yahnisi yavan olur. Burda söylemek istediğim işe yaramadığı değil. Uğraştırır. Biraz bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor. Yani eti pişirebilmek için baya uğraşmanız gerekiyor. Ama ayarlamaları yaptıktan sonra sıkıntısız bir şekilde çalışmalarınızı sürdürürsünüz.

Örneğin üsteki postlarımda ccproxy ve squid ile ilgili makaleleri örnek olarak size linkleri verdim. İncelediyseniz windows ortamında tıklayarak ilerlerken linux sistemlerde genelde hep komut kullanarak ilerliyorsunuz.

Ama size pfsense'yi öneririm. Çok komplike bir bilgisayar şart değil 512 mb rem 10 gb hdd sahip bir pc ile istediğinizi yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2017 22:33
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

N600 Wireless Dual Band Gigabit VDSL2 Modem Router Model No. TD-W9980

adsl modem markası.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2017 17:11
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Bu modemde aradığınız gibi bir özellik bulunmuyor sitesinden teknik özelliklerine baktığınızda görebilirsiniz. Sadece wifi da radius server gösterme imkanı görülüyor. Bu isteğinizi hotspot desteği olmayan ucuz bir modem ile zaten sağlayamazsınız. Nasıl yapabileceğinize dair çözüm belirtilmiş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2017 17:47
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Windows 7 isletim sistemine hangi proxy programini kurabiliriz. Ccproxy ucretli. Ucretsiz olursa iyi olur. Hocamin verdigi programi indirdim. Kurulumlari hep linux icinde. Windows icin bulamadim

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2017 18:22
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Squid programinin ayarini yapamadim bir turlu.

Adsle bagli bilgisayara windows 7 kurulu. Squid programini indirdim. Bilgisayarin ip adresi 192.168.2.100 burada iis kurulu.

Simdi internet cikisi oldugumda bu adreste yer alan web sayfasindan cikis olmasini istiyoruz.

Ne yapmaliyiz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2017 22:39
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Bu sistemi kullanan yok mu acaba

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2017 01:40
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

merhaba,

karşılama ekranını, proxy server ile çözüm üretmeniz mümkün değil, zaten kullanım amacı bu değil.

üstte de belirtildiği gibi, hotspot çözümlere yönelmeniz gerekecektir.

amacınız sadece kullanıcı adı/parola ile internet erişimi ise, squid en basit pfsense üzerinde kullanırsınız.

squid tarafında aut. tabı altında local db seçmeniz yeterli.

ancak bunun dezavantajı, manual proxy kullanmak zorunda kalırsınız.

open source olarak pfsense basit bir yapılandırmaya sahip veya draytek modellerine yönelebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2017 01:55
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Pfsense yi windowsda nasil yapilandirabiliriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2017 12:17
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="mevlüt kızıltuğ"]

Pfsense yi windowsda nasil yapilandirabiliriz.

[/quote]

pfsense bir uygulama olmadığından, ancak windows üzerinde vm olarak konumlandırabilirsiniz.

portalda ve arama motorlarında sayısız kurulum/yapılandırma makaleleri mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/04/2017 03:05
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Iki ethernet karti taktim. Birini adsl modeme bagladim. Bunu wan olarak kullanacagim. Digerini lan olarak kullanacagim. Bilgisayara vmware kurdum. Internetten pfsense 2.3 indirdim. Su ana kadar dogru mu yaptim acaba

Birde lan icin kullanilan ethernet kartina herhangi bir sey takacakmiyiz

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/04/2017 11:49
Sayfa 1 / 2
Paylaş: