Microsoft Sertifika...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Sertifikaların Yenilenmesine Dair Değişiklikler  

aydinyavas
(@aydinyavas)
Üye

Herkese merhaba Arkadaşlar,

Dünyanın ve teknolojinin değiştiği bu dönemde, biraz da çalışma koşullarımızın esnekleşmesini fırsat bilerek, ben de sertifikalanmaya karar verdim ve ders çalışmaya başladım. Tabi teknoloji sertifikaları alemlerinde neler olduğu da ilgi alanıma girmiş oldu. (Aslında Youtube algoritmasının sürekli karşıma ilgili videoları çıkarması bunda çok etkili oldu.)

Mevcut durumla birlikte Microsoft'un da sertifikasyon politikalarında bazı değişiklikler ve güncellemeler yapmış olduğunu öğrendim.

Cloud teknolojisi ile birlikte bazı sertifikaların "emekli edilmesi" ve "rol bazlı" sertifika tanımlamalarına geçilmesi dışında sertifikaların yenilenmesi ile ilgili de köklü bir değişikliğe gidilmiş. İlk defa sertifika alacak biri olarak benim işime gelen (ve büyük ihtimalle de herkesin işine gelecek) bir değişiklik olduğunu belirtmeliyim.

Önce madde madde sıralayayım:

1) 2 yıl geçerli olan sertifika süreleri 1 yıla düşürülecek.

2) Sertifikayı aldıktan 6 ay sonra sertifikanızın yakında biteceğine dair Microsoft'tan bir email gelecek.

3) Bu mail sizi bu sertifikaya ait konuların/teknolojilerin güncellendiği ve anlatıldığı Microsoft Learn sayfasına yönlendirecek.

4) Buradaki dersleri takip ettikten sonra bölüm sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olursanız sertifikanız 1 sene daha uzatılacak.

5) Ve döngü bu şekilde devam edecek.

6) İlk email ile birlikte toplamda dört adet hatırlatma emaili gönderilecekmiş. Eğer gerekli sürede bu emaillerin gereği yapılmazsa 1nci senenin sonunda sertifikanız bitmiş olacakmış.

7) Bu süreç Şubat 2021 başından itibaren geçerli olacakmış.

Microsoft, içinde bulunduğumuz dönemde teknolojinin çok hızlı değişip geliştiğini, sertifikalı teknoloji profesyonellerinin de bu yolla hıza uyum sağlayabileceklerini ve bilgilerini güncel tutabileceklerini, bu yüzden böyle bir karar aldıklarını belirtiyor.

Bilginin ucuzlaması ve Microsoft Learn'in de dahil edilmesiyle tüm bu süreçler, ilk sınavdan sonra, bedavaya gelecek mi, zamanla göreceğiz.

Bu haberi aşağıda linkini belirttiğim Youtube videosundan öğrendim. Haberin asıl kaynağı olan Microsoft makalelerini de aşağıya ekliyorum.

Herkese iyi çalışmalar ve sağlıklı günler dilerim.

https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-learn-blog/stay-current-with-in-demand-skills-through-free-certification/ba-p/1489678

https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/renew-your-microsoft-certification

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 23/12/2020 12:39
Konu Etiketleri
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Süper bilgi.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/12/2020 13:34
Paylaş: