İnternet, Kullanıcı...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet, Kullanıcılarını Eskisine Göre Daha Fazla Tatmin Ediyor!  

  RSS
Erkan Korkmaz
(@ErkanKorkmaz)
Üye

Ekonomide yaşanan kara bulutların aksine internet odaklı çalışan e-ticaret şirketlerinin oldukça iyi günler yaşadıkları ortaya çıktı. Faaliyette bulunan pek çok şirketin zor günler yaşadığı bu günlerde internetin yaşadığı bahar havası istisnai bir özellik taşıyor.

Çok kanallı satış stratejisi izleyen kuruluşlar için çıkış özelliği taşıyan internet, kesintisiz bir şekilde yıldız olma özelliğini muhafaza ediyor.

Bir çok kuruluş için ayakta kalabilme başarısı biraz da online dünyaya açılmaktan geçiyor. Satış kanallarına interneti ekleyen kuruluşların daha iyi durumda olmaları da bunu doğruluyor.

E-ticaret, 2007 yılında bir önceki yıla oranla 1.6 puan artış gösterdi. Özellikle, hisse senetleri ve uçak biletlerinin satıldığı web sitelerinin bu artışta hatırı sayılır payı olduğu açıklandı.

E-ticaret kategorisinde şirketlerin online gerçekleştirdikleri satışlarda müşteri memnuniyetinin seviyesini koruduğu açıklanırken, bunda en çok online hisse satışı gerçekleştiren şirketlerin payının olduğu belirtildi. Kullanılmaya ilk başlandıkları senelerde yoğun ilgi gören online seyahat şirketlerinin ise müşteri memnuniyeti açısından seviye kaybettiği yapılan araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Online kitap satıcısı ve sektörün iddialı ismi Amazon, % 88'lik müşteri memnuniyetiyle online perakende sektöründe en başarılı şirket olurken, müzayedeyi sanal ortama taşıyan eBay, Amazon'un arkasından, elde ettiği % 81'lik derece ile geçen yılı başarıyla kapatan şirketler arasında üst sırada yer aldı.

Yapılan araştırmalar, internetin tüm teknik imkanlarının kullanılması durumunda sadece klasik yöntemlerle satış ve pazarlaması yapılabilecek ürünlerin satışının bile gerçekleştirilebileceğini ortaya çıkardı.

Finansal satışlarda ve bankacılık işlemlerinde geçmişe nazaran insanların internete karşı daha fazla itimat ettikleri ve bu tür online satışlarda bir artışın söz konusu olduğu açıklandı. Geçtiğimiz yıla nazaran bu tür servislerin kullanımında gerçekleşen 1.3 puanlık artışın bunun bir göstergesi olduğu bildirildi.

Uzmanlar, internette gerçekleştirilen yenilikçi uygulamalar neticesinde kredi kartı ile online alışveriş yapmanın dükkanlarda kredi kartı ile alışveriş yapmaktan çok daha güvenli bir hale geldiğini özellikle belirtiyorlar.

Alıntı
Gönderildi : 22/02/2008 11:20
Korhan Köseoğlu
(@korhankoseoglu)
Üye

güzel bir yazı teşekkürler. özellikle 2006 dan sonra e-ticaretin gelişmesi kaçınılmaz oldu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/02/2008 12:22
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/07/2009 03:18
Paylaş: