Windows 7- DirectAc...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7- DirectAccess  

  RSS
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

Windows 7 ile gelen yeni özelliklerden bir de DirectAccess teknolojisi. Bugune kadar şirket networklerine yaptığımız VPN teknolojisini tamamıyla değişitirecek bir teknoloji.

 

VPN teknolojilerinin iki tane temel problemi bulunmaktadır:

1- İlk bağlantı aşamasında yapılan kontrol ve karantina işlemlerinin bağlanma süresini uzatması, eğer arka plandaki network baglantısı koparsa bu aşamaların tekrar edilmesi gerekliliği ve bunların son kullanıcıya actığı problemler

2- Eğer bir kullanıcı VPN bağlantısını sık yapmıyorsa, şirketin IT departmanının hem yamaları hem de konfigurasyon bilgilerini bu makinaya uygulayamaması.

 

IPv6 ve IPsec altyapısını kullanan Directaccess teknolojisi, son kullancıya transparent olup sertifika teknolojisini kullanarak, daha kullanıcı makinasına logon olmadan şirket networkuyle istemci makina arasında guvenli bir kanal oluşturuyor. Ve kullanıcı makinasına logon oldugunda , hangi networkde olursa olsun- ev , havaalani veya internet baglantısı sunan herhangi bir cafe- otomatik olarak şirket networkuyle arasında şifreli bir network kanalı oluşturuşuyor ve şirket agındaki bilgilere ulaşabiliyor.

 

VPN teknolojisinden tamamıyla otomatik olarak farklı olmasının yanında bir başka farkı da , sadece şirket networkune gidecek bilgileri şirket ağı üzerinden yolluyor. Yani normal bir VPN çözümünde siz şirketin içindeki bir dosyaya ulaştıgınızda da MSN de arkadaşınlza konuşsanız da bu bilgi şirket ağı üzerinden gidiyordu. Directaccessle beraber ise sadece şiret içi trafiği directaccess tuneli üzerinden şirket ağına giderken , diğer network trafiği ise baglı oldugunuz internet bağlantısı üzerinden çıkarak şirket bandwidthinizi olumsuz bir etkide bulunmuyor.
Alıntı
Gönderildi : 06/03/2009 10:03
 Anonim

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2009 11:10
Gökhan Gemalmaz
(@GokhanGemalmaz)
Üye

Bilgilendirmenizden dolayı teşekür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2009 13:36
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Teşekkürler gerçekten güzel bir özellik.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2009 18:32
Bülent Kabacaoglu
(@BulentKabacaoglu)
Üye

Bilgilendirme için tesekkür ederim

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/03/2009 19:54
Emrah GUNDAY
(@EmrahGUNDAY)
Üye

Bilgilendirme için teşekkürler fakat alıntı yaptığınız yeri altına ekleseydiniz daha bir güzel olacaktı diye düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/03/2009 20:37
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

evet alıntı ekldım zannetım ama eklemıyı unutumusum bırdakıne eklerım ok

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/03/2009 21:22
zafereski
(@zafereski)
Üye

elinize sağlık...

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/03/2009 02:30
Paylaş: