Tesla’dan Filoya İk...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Tesla’dan Filoya İki Yeni Araç Daha: Roadster ve Semi Truck  

  RSS
Orhan BOYALI
(@OrhanBOYALI)
Üye

2010 yılından bu yana elektrikli araba ve spor araç üretiminde ilerleyen, bunun yanında güneş panelleri gibi çevre dostu enerji modelleriyle dikkat çeken Tesla, filosuna elektrik enerjisi kullanan yeni nesil tır Semi'yi de ekledi.

Geçitiğimiz haftalarda Ankara ziyareti ve Anıtkabirde yaptığı paylaşım ile Türkiye’nin gündeminde olan ünlü CEO Elon Musk, twitter hesabında ön bilgisini verdiği, 16 Kasım 2016 tarihinde Tesla’nın Semi Truck isimli yeni nesil kamyonunun tüm dünya ile paylaştı.

Daha öncesinde yankıları duyulan projenin tanıtımı Tesla’nın Kalifornya, Hawthorne tesislerinde yapıldı.

CEO Elon Musk’ın anlatımıyla Tesla Semi şarj olmadan tam yük kapasitesiyle –yaklaşık olarak 36.000kg- 804 kilometre mesafe kat edebildiğini ve rakipleri dizel araçlara göre daha yüksek yakıt tasarrufu ve daha düşük bakım maliyetine sahip.

Tesla Semi diğer Tesla araçlarda olduğu gibi Tesla Otopilot sistemine sahip. Araç trafik durumuna göre hızını arttırıp azaltabilmekte ve otomatik olarak şerit kontrolü bulunmakta. Fakat henüz insansız derecede otomatik sisteme geçmiş değil. Musk konu ile alakalı ileri dönemlerde Tesla araçlarının birbirini takip eden konvoylar halinde olabileceğini de belirtti.

Öte yandan Tesla elektrikli araçlar için dünya genelinde güneş enerjisi ile çalışan “megachargers” isimli elektrik şarj üniteleri kurmayı planlamakta. Bu sayede 30 dakika gibi bir kısa sürede Tesla Semi’ler şarj olup hazır duruma gelebilecek.

“Bu ürünün sahip olduğu özellikler açısından her anlamda daha iyi olduğuna eminiz.” Sözleriyle devam eden Musk Tesla Semi için seri üretimin 2019 yılında başlayacağının haberini verdi.

Katılan izleyiciler için en büyük sürpriz, gösterimde ayrıca ikinci nesil Tesla Roadster aracının gösterimi oldu. Güncellenen yeni versiyon Tesla Roadster spor aracı, 1000 kilometre menzile ve maksimum 402 kilometre hıza sahip. Tesla bu yeni versiyona 2020’de üretime başlayacak ancak 200.000 $ etiketiyle şu an ön siparişleri başlamış durumda.

Gerçekleştirilen gösterimden de anlaşılacağı üzere Tesla’nın önümüzdeki yıllarda Roadster ve Semi Truck gibi yeni teknolojileriyle taşımacılık sisteminin her köşesinde yer alacağını kanıtlanmış oldu.

Aşağıdaki linkten gösterimin kaydına ulaşabilirsiniz:

 

Kaynakça:

http://news.com.au/technology/innovation/motoring/elon-musk-unveils-tesla-electric-truck/news-story/a8f8f9c060e5f9a64d65fd4d5a26aa83

https://cnet.com/roadshow/news/tesla-semi-stands-poised-to-shake-up-the-trucking-industry/

https://theverge.com/2017/11/17/16655800/tesla-electric-semi-truck-roadster-recap-elon-musk

Alıntı
Gönderildi : 22/11/2017 17:22
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bilgi için teşekkürler.

Sanırım gelecek yıllar Endüstri 4.0 etkisi ile klasik bilgi işlem yapımız, sanayi üretiminin etkisi ile birlikte farklı boyutlara geçecek. Robot ordular bile yakında oluşmaya başlar. Bizim nesiller yaşar ama bu gidişle insanlığın geleceği tehlikede gibi 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2017 11:05
Paylaş: