Yüzbinlerce Şe...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Yüzbinlerce Şehit, Bir Destan Yarattı!  

  RSS
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

 

Okuyacağınız bu yazı Gerçek bir öyküden, hiç abartılmadan lakin büyük ölçüde eksiltierek aktarılmıştır..!

 

Tam 102 Yıl geçti üzerinden, her geçen yıl daha da büyüdü değeri, anlatıldıkça, okundukça daha da büyülendi ruhumuz, yaşımız büyüdükçe küçüldük bu kahramanlarımızın önünde, diz çöktük, ağladık, hüzünlendik.. Borçluyduk çünkü onlara, hiçkimseye minnet borcumuz yok belki de hayatta, bu şehitlerden başka..

Yorgundular, açtılar, uykusuzdular, hatta kurşunsuzdular

Ama imkansızı başardılar!

Biliyormusunuz? Çanakkale Savaşları, Dünya tarihinin en kanlı savaşı, yani öyle bir gün kutlayıp geçilecek sıradan bir gün hiç değil!

İngilizi, Fransızı, İtalyanı, yetmezmiş gibi taa Avustralyadan, Yeni Zelanda’lardan getirildi büyük savaşçılar: Anzaklar..

Onlar dahi geldiler ama dönemediler..

Çoğu henüz öğrenim çağında 253.000 körpe subayımız, erbaşımız, erimiz , kınalı kuzularımız şehit oldu bu uğurda, kolay değildi vatanı savunmak, söylem ve eylem bir olmalıydı, er meydanında vücut bulmalıydı atılan naralar..

Acıkınca çaresizlikten ağaç kabuklarını yiyen, yırtılıp parçalanmış elbiselerine yama yapan Mehmetçiklerimiz, anadolu aslanlarımız Çanakkale Geçilmez diyerek kükredi..

...O günü Atatürk şöyle anlatıyor:

"Biz kişisel kahramanlıklarla uğraşmıyoruz. Yalnız size, Bombasırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz, on metre, yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulamamacasına düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine geliyor, fakat ne kadar imrenilecek bir soğuk kanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz?.. Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini de biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok… Okuma bilenler Kuran’ı Kerim okuyor ve Cennet’e gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur."

Övün ey Çanakkale - Faruk Nafiz Camlibel

Övün ey Çanakkale,

Cihan durdukça övün!

Ömründe göstermedin bin düşmana bir gün.

Sen bir büyük milletin savaşa girdiği gün,

Başına yüz milletin birden üştüğü yersin! 

Sen savaşa girince mızrakla, okla, yayla.

Karşına çıktı düşman çelikten bir alayla.

Sen topun donanmayla, tüfeğin bataryayla, Neferin ordularla boy ölçtüğü yersin! 

Nice tüysüz yiğitler yılmadı cenk devinden,

Koştu senin koynundan çıkar çıkmaz evinden.

Sen onların açtığı bayrağın alevinden,

Kaç bayrağın tutuşup yere düştüğü yersin!  

Toprağından fazladır sende yatan adamlar,

Irmağın kanla çağlar, yağmurun kanla damlar.

O cenkten armağandır sana kızıl akşamlar,

Sen silahın inançla son sövüştüğü yersin!  

Bir destana benziyor senin bugünkü halin.

Okurken duyuyorum sesini ihtilalin.

Övün ey Çanakkale, ki sen Mustafa Kemal’in,

Yüz milletle yüz yüze ilk görüştüğü yersin!

Alıntı
Gönderildi : 19/03/2017 04:44
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Her ne kadar toplumda artık para ve çıkar birinci değeri alıyor olsada bu vatanı bizlere miras olarak bırakanları unutmayan, onları çocuklarına öğreten anlatan büyük bir kesim var.

Bu vatanın her karışını kanları ile sulayan, bu vatan için mücadele eden, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında katkısı olan ve şu an aldığımız nefesi, Allah'tan sonra borçlu olduğumuz atalarımızdan Allah razı olsun. Mekanları cennet olsun.

18 mart Türkiye Cumhuriyeti için bir mihenk taşıydı. O zorlu günleri sadece okuyarak anladığımız bu zamanda tekrardan şehitlerimizin Ruhları Şad olsun.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/03/2017 01:23
Paylaş: