Windows 8'e veda Wi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 8'e veda Windows 9'a merhaba!  

Sayfa 2 / 2
ismail ŞEN
(@ismailsen)
Üye

Bir sitete win 9 değil win 10 piyasaya çıkacağını ve win 8 den direk ücretsiz olarak yükseltibileceğini okudum

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 16:38
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Ugur DEMIR"]Düm akşam beklerken 9 yerine 10 lafını duyunca vooow dedim 🙂 Start menuden vazgeçilemeyeceği burada da anlaşıldı. Şimdi sunulmasını ve kuramyı beklıyoruz.
[/quote]

Start menu çok çakma olmuş bence, Linux tarafınaki KDE arayüzünün start menüleri geldi görür görmez aklıma

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 16:44
Evren Banger
(@evrenbanger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Start menu geldi artık IT dünyası olarak rahatladık 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 16:47
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi bu gece tanıtıldı. Ancak beklenenin aksine işletim sisteminin adı Windows 9 değil Windows 10 oldu!

Microsoft, San Francisco'da düzenlediği etkinlikte Windows 9'u atlayarak Windows 10'un perdesini araladı. Böylece bir sonraki nesil Windows, sürpriz ismiyle resmi olarak ilk kez ortaya çıkmış oldu.

Microsoft'tan Terry Myerson, yeni Windows'un "önce-mobil, önce-bulut" dünyası için baştan yapılmasının gerektiğini söylerken, Windows 10'un eskisinden daha da çok cihazda kullanılabilir hale geleceği açıklandı. Bir süredir Microsoft'un üzerinde çalıştığı düşünülen her platform için tek Windows uygulama mağazasının gerçeğe dönüşeceği de kesinleşti.

Myerson, Windows 10'u "gelmiş geçmiş en kapsamlı platformumuz" olarak adlandırıyor. Microsoft'un Windows 8 ve 8.1'in ardından Windows 9'u neden atladığı ise henüz bilinmiyor. Windows 10'un bir önizleme sürümü, önümüzdeki ay hazır olacak. İşletim sisteminin tamamlanması ise şu anki planlara göre 2015'in ilkbahar aylarını bulacak.

WINDOWS 10 HER CİHAZDA ÇALIŞACAK

Yeni Windows tablet, telefon, televizyon, bilgisayar ve hatta phablet dahil birçok farklı cihazın çalıştırabileceği bir işletim sistemi olacak. Daha da önemlisi bu cihazlar için tek bir uygulama mağazası olacak ve örneğin bilgisayarınızda indirdiğiniz uygulamayı aynı şekilde telefonunuzda da istediğiniz taktirde yükleyebileceksiniz.

BİR UYGULAMA HER CİHAZDA ÇALIŞACAK

Geliştiriciler geliştirdikleri uygulamaları örneğin telefon için hazırladıklarında bu uygulamalar televizyon, tablet gibi farklı platformlar altında da çalışabilecek ve böylece yazılımcı çok daha geniş kitlelere kısa sürede ulaşabilecek. Windows 8 uygulamaları sadece dokunmatik arayüzde değil, klavye ve fare ile de uyumlu çalışacak.

CİHAZA ÖZEL ARAYÜZ

Örneğin klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayarı kullanıyorken, Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Ancak eğer tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakacak ve tamamen dokunmatik arayüze odaklı bir görünüme geçecek.

BAŞLAT MENÜSÜ GERİ DÖNDÜ

Windows 10'un arabiriminde dikkat çeken en önemli özellik klasik masaüstü görünümünün korunmuş olması. Özellikle Windows 7 ile olan benzerliği dikkatlerden kaçmıyor. Daha da önemlisi ise Başlat menüsünün sabit bir şekilde yine sol alt bölmede kendine yer bulması denilebilir.

2015'İN ORTASINDA KULLANICIYLA BULUŞUYOR

Windows 10 ismini taşıyan Microsoft'un yeni işletim sistemi 2015 yılının ortalarına doğru kullanıcılara sunulmuş olacak. Bu akşam tanıtılan Windows henüz test aşamasında olduğundan, Microsoft Windows 10'u deneyen geliştiricilerden geri bildirim alarak yeni işletim sistemindeki pürüzleri gidermeye çalışacak.

Hurriyet 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 01/10/2014 16:53
serkan dursun
(@serkandursun)
Üye

Arkadaşlar Microsoft yaptığı her yeni bir işletim sisteminde bir kötü bir iyi işletim sistemi yapmakta ve bu bir alay konusudur, Win7 mükemmeldi 8 ise berbat, kesin 9 çok mükemmel olmuştu ve Microsoft bunu fark edince bunu 10 yapalım demiştir 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 17:02
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Microsoft herkesi 9 a alıştırdı ters köşe yaptı 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 17:14
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Rıza SAHAN"]Microsoft herkesi 9 a alıştırdı ters köşe yaptı :)[/quote]

MS "bir iyi bir kötü" imajını bu şekilde yıkacak sanırım. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 01/10/2014 18:14
mehmet çelikk
(@mehmetcelikk)
Üye

Teknik olarak bakıldığında WinME için sorunlu diyebiliriz Keza Vista'da tam olmasa bile o gruba dahil edilebilir OS, fakat Win8 için kusurlu sorunlu demek teknik olarak zor.

Win10 deneyelim görelim bakalım neler değişmiş. 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2014 20:35
Cevdet CIFTCI
(@cevdetciftci)
Üye

Windows insider programa kayıt olup indirebilirsiniz. 

 

https://insider.windows.com/Home/SetupPC

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/10/2014 02:19
Sayfa 2 / 2
Paylaş: