Anasayfa » Forum

Windows 8'e veda Wi...

Windows 8'e veda Windows 9'a merhaba!  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

Bu sene beta sürümüyle tanışacağımız Windows 9 bize neler sunacak; ondan ne beklemeliyiz?

Windows'un bir sonraki sürümünün nasıl olacağı, yavaş yavaş netleşmeye başladı. Son sızıntılar, yeniliklerin Charms çubuğu, masaüstü geliştirmeleri vb. üzerine yoğunlaşacağını, Windows 8'in üzerinde önemle durduğu konularda bazı geri adımlar atılacağını gösteriyor.

Threshold kod adıyla anılan Windows 9, fısıltılara göre beta sürümüyle bu sene karşımıza çıkacak. Yani Windows 9, hiç de uzağımızda değil. İşletim sisteminin final sürümü ise 2015'in ilk yarısında gelebilir. Windows 9, mobil ve tablet odaklı Windows 8'in aksine masaüstü ve mobil özellikler arasında denge kurmaya çalışacak. Bu, Windows 9'un bilişim dünyasının daha büyük bir kısmına hitap edeceğini gösteriyor.

Microsoft, masaüstü işletim sisteminin talebi hala üst seviyede olan masaüstü odaklı PC'leri yeterince desteklemesini istiyor. Bu, Microsoft'un tabletleri terk edeceği anlamına gelmiyor. Microsoft'un odak noktasını tabletler ve PC'ler arasında eşit olarak dağıtması gerekiyor.

Elbette Windows 8.1, yazılım devinin Windows 8'i masaüstüne daha uygun hale getirmeye yönelik bir çalışmasıydı. Ancak bu tür güncellemeler, bir yere kadar değişiklik yapabilirler. Windows 9 ise masaüstüne yönelik değişiklikleri daha ileriye taşıyabilecek potansiyele sahip.

Masaüstünde pek işe yaramayan Charms çubuğunun kaldırılacağı haberleri, Başlat Menüsünün geri gelecek olması, birden fazla masaüstü planları, topluluktan şimdiden olumlu geri bildirimler almaya başlamış durumda.

Ancak masaüstü odağı, Microsoft'un Windows Store'u terk edeceği anlamına gelmiyor. Bu, kutucuklu giriş ekranının da işinin bittiği anlamını taşımıyor. Canlı kutucuklar, Windows ve Windows Phone'da görünmeye devam edecekler ve muhtemelen hiçbir yere gitmeyecekler. Ancak Microsoft, Windows 7 sınıfında bir masaüstünü Windows'a getirecek ve masaüstünü mobil dostu arayüz ve uygulamalarla bağlamaya çalışacak.

Metro uygulamalarının Windows 9'da masaüstünde, pencerede çalışabilecek olması, bunun bir göstergesi. Böylece Windows Store, Windows'un en sevilen alanına taşınmış olacak ve daha çok kişi tarafından fark edilip kullanılabilecek. Firma, Windows 8.1'de Windows Store'u görev çubuğuna ekleyerek bu konuda ilk önemli adımını atmıştı.

Windows 8, sönük bir işletim sistemi olarak tarihe geçse de Windows 9, aynı Windows 7 gibi Vista'yı geçebilecek bir potansiyele sahip görünüyor.

Hurriyet 

Alıntı
Gönderildi : 12/08/2014 14:50
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Bilgi için teşekkürler abi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/08/2014 15:40
CozumPark
(@cozumpark)
Üye

Linux Mint de çok güzel...

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2014 01:03
Taha Tan
(@TahaTan)
Üye

Windows 8in kaderi Vista gibi olacağına benzede, ben windows 8.1 in iyi bir işletim sistemi olduğu kanısındayım tabi eksiklikler dışında onlarda windows 9 da tamamlanır böylelikle windows 9 da windows 7 nin yerini alabilecek. Sonuç olarak herkes Windows 8 için geçiş işletim sistemi diyecek öyle görünüyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2014 11:37
Mert Nekarman
(@MertNekarman)
Üye

Bilgi için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2014 13:53
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

windowsun ismindeki sayı arttıkça diskte kapladığı yer artıyor benim gördüğüm kadarı ile 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/08/2014 18:47
emir selamet
(@emirselamet)
Üye

windows 8, vista gibi me gibi bişey oldu, 

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/08/2014 19:53
veli montana
(@velimontana)
Üye

w7 devam windowsa selam

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/08/2014 18:27
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

inşallah windows 8 lisansı olanlar için bir kolaylık yaparlar

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2014 20:30
ismail ŞEN
(@ismailSEN)
Üye

aynen öyle oldu vista gibi patladı ama 9 daha iyi bir şekilde gelecek hem görsel hemde kullanış bakımından bilgisayar kullanmayı hiç bilmeyenlerin bile rahat kullanacaği özelliklere sahip olabiceğini düşünüyorum, bilgi için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2014 22:51
ozgur akdemir
(@ozgurakdemir)
Üye

evde iki tane bilgisayar var, birde şirket bilgisayarı ancak şahsi kullandığım laptop'da hala xp kullanıyorum =)  kendşm xp, anne baba için win7, şirket için ise windows 8.1 =)

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2014 01:09
Zafer GÖRGÜN
(@ZaferGORGUN)
Üye

Güzel Paylaşım, Emeğinize sağlık.

Windows 8 kullanımı müşterilerimize kabullendiremeden Windows 9 Çıktı, hadi hayırlısı...

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2014 14:35
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

Tarih belli oldu

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 9’u beklendiğinden daha erken piyasaya süreceği öne sürülüyor. Sıklıkla dile getirilen iddialara göre ABD merkezli teknoloji devi, yeni Windows’un tanıtımını 30 Eylül’de yapacak.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen haberlere göre Microsoft, yeni ürününü tanıtmak için son hazırlıklarını yapıyor. Windows 9 adını alması beklenen yeni işletim sistemininde şirketin klasikleşmiş eski özellikler ve bazı yenilikleri harmanlaması bekleniyor.

Öne sürülen iddialara göre şirket, yeni ürününde klasikleşen başlangıç butonunu yeniden kullanıcılarının hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft, 2013 yılında piyasaya sürdüğü Windows 8’de bu özelliği ortadan kaldırmış ve kullanıcılarından büyük tepki çekmişti.

Microsoft’un akıllı telefonlar için geliştirdiği kişisel asistan uygulaması Cortana’yı Windows 9 kapsamında bilgisayarlarda da kullanılabilecek hale getirmesi bekleniyor.

Şirketin 30 Eylül’de tanıtması beklenen yeni işletim sistemi Windows 9’u ne zaman piyasaya süreceği ise henüz bilinmiyor.

Gazetevatan 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/08/2014 16:58
Abdullah Ömer TEMEL
(@AbdullahOmerTEMEL)
Üye

Server tarafında nasıl ilerliyecekler acaba ? biliyosunuz her client server işletim sistemiyle yakın tarihlerde çıkıyordu acaba yeni bir server mimarisi daha mı çıkacak ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/08/2014 18:52
refik yorgancı
(@refikyorganci)
Üye

Bana gore win 8.1 soylenildigi gibi degil hatta bana gore tam tersi ben cok memnunum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/08/2014 22:27
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

Windows 9 Technical Preview adı verilen Windows 9 teknik önizleme sayfasını yayına sokan Microsoft, bugün yani 30 Eylül Salı akşamı gerçekleşecek Windows 9 tanıtımı öncesi, bir anlamda Windows 9 adını da onaylamış oldu. Windows 9'un gelmesiyle milyonlarca ekran da yeni Windows arabirimine geçiş yapacak.

Paylaşılan görsellerde de göründüğü gibi masaüstü PC sistemlerinde eski başlat tasarımına geri dönecek olan Microsoft, Windows 8 ve 8.1'deki kazanımlarını da arkasına alarak yeni bir işletim sistemi sürümü ortaya çıkarıyor.

Gelen bilgilere göre tamamen Windows 8 gibi sıfırdan kökten bir değişim beklenmese de, Microsoft'un işletim sisteminin hedef alındığı eleştiri noktalarının daha da azaltılması hedefleniyor.

Windows 9 ile neler gelecek?

PC, taşınabilir pc, tablet pc ve akıllı telefon ekosistemindeki deneyimleri harmanlayıp, cihazın ne olduğunu algılayıp ona göre öne çıkan özellikleri sunacak olan Windows 9'da, tablet ve akıllı telefonlar için önemli olan metro arayüzünü, masaüstü bilgisayarda kullanmayabileceğiz.

Cortana ve Windows Phone 8.1'deki bildirim merkezine benzer bir bildirim alanına sahip olacağı ön görülen Windows 9, Apple'ın Mac OS X Yosemite sürümündeki gibi ekosistem mantığına odaklanacak.

Shiftdelete'in haberine göre Windows 9 Teknik Önizleme sürümünü yanlışlıkla iso dosyaları üzerinden indirmeye sunan Microsoft, yine Windows 9'un hem 32 hem de 64 bit sürümünü piyasaya sunacak. iso dosyalarının boyutuna da baktığımızda 32 bitlik sürümün 3 GB, 64 bitlik sürümün de yaklaşık 4 GB seviyesinde olacağı görülüyor.

Hurriyet 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2014 20:31
Recep YÜKSEL
(@recepyuksel)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Hocam selam,

Aşağıdaki event'ta Windows 10 olarak ekranlarda gözüküyor. 9 değilde 10'a gececeğiz sanki.

http://live.theverge.com/microsoft-windows-9-event-live-blog/

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2014 23:25
Enes Akbal
(@EnesAkbal)
Üye

Bilgi için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 15:08
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Üye

Düm akşam beklerken 9 yerine 10 lafını duyunca vooow dedim 🙂 Start menuden vazgeçilemeyeceği burada da anlaşıldı. Şimdi sunulmasını ve kuramyı beklıyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2014 15:10
Sayfa 1 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol