Einstein'in korktuğ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Einstein'in korktuğu oldu! Kuantum bilgisayarı icat edildi  

RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Kanadalı D-Wave şirketi, en az 10 yıl sonra geliştirilebileceği söylenen kuantum bilgisayarını icat ettiğini iddia etti.

BBC'nin haberine göre  fiziği prensipleriyle geliştirilen bilgisayarın içi uzay boşluğundan 150 kat daha soğuk.

Bilgisayar bu sayede aşırı ısınma sorunu olmadan en karmaşık matematiksel denklemleri dahi çözme kapasitesine sahip. Kuantum fiziğini temel alarak imal edilen bilgisayarda, atomların ve atomları oluşturan partiküllerin bileşimleri değiştirildi.

Böylece geleneksel fizik kurallarının dışına çıktığı iddia edilen D-Wave cihazının aynı anda birden fazla karmaşık hesaplamayı yapabildiği söyleniyor. Ünlü bilimadamı Albert , bu tür bir cihazın geliştirilme ihtimali için "Çok ileride olabilecek ürkütücü bir adım" yorumunu yapmıştı.

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları şimdiden siparişlerini verdi. Google yeni bilgisayarı yapay zeka gelişimi alanında kullanmayı hedefliyor.

Sabah 

Alıntı
Gönderildi : 22/05/2014 17:14
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

15 Yıl önce internet henüz ülkemizde yeni yeni ortaya çıkıyordu. Kablosuz ağdan bahsetmek sadece söylentilerle makalelerde yer alıyordu. 15 yıl sonrası yani bu güne baktığımızda yakın gelecek için şaşırtmayan hamleler. Ülkemizde bilim adına bir şey yapıldığı söylenemese de dünya üzerinde gerçekten teknoloji adına bir çok şeyi başaran ve başarısını ileriye götüren değerli bilim insanları mevcut. Onlara minnettarız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/05/2014 17:20
halit mahmut
(@halitmahmut)
Üye

Rıza SAHAN a katılıyorum. Bencede bundan 3 4 belki 4 5 yıl sonra o bilgisayarlarında bir üst versiyon serileri gelmeye başlar hızlı bir şekilde. Belkide bundan 15 yıl sonra maaliyetlerini düşürebilen bir çalışma yapılır ve sadece büyük şirketlerin değil ortalama bir ücretle de alınabilir olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/05/2014 13:58
Paylaş: