'ABD dizüst...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

'ABD dizüstü bilgisayarlara casus yazılım yükledi’  

  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Alman Der Spiegel dergisinden, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) hakkında çarpıcı iddia: Kurum elit hacker timini kullanarak internetten satılan dizüstü bilgisayarlara casus yazılım yükledi.


NSA hakkında ortaya çıkarılan yeni belgeler, istihbarat kurumunun Hollywood filmlerini aratmayan operasyonlara imza attığını gösterdi. 

Der Spiegel’in haberine göre, NSA’nın elit hacker’lardan oluşan TAO timi, CIA ve FBI ile işbirliği yaparak, sayısız elektronik perakendecisine gönderilen dizüstü bilgisayarlara ‘müdahele’ etti. 

Belgelere göre, TAO timi, internetten satılan dizüstü nakliyatlarına müdahele ederek, bilgisayarları ‘gizli atölyelerine’ getirtti. Burada, hacker’lar dizüstülere kötü amaçlı yazılım veya casusluk yapmalarını sağlayacak donanım ekledi. 

SAYISIZ PERAKENDECİ HEDEFTE
Der Spiegel, binlerce dizüstüye uzaktan erişim sağlayacak operasyonun detayları vermese de, söz konusu operasyonda kullanılan kötü amaçlı donanımın bir tanesine ‘COTTONMOUTH’ adı verildiği belirtildi. 

USB donanımı olduğu ve 2009’dan bu yana kullanıldığı ileri sürülen COTTONMOUTH, yerleştirildiği cihaza NSA hacker’larının erişimini mümkün kılıyordu. 

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre, NSA’nın dizüstülere sızma operasyonu, Cisco, Juniper Networks, Dell, Seagate, Western Digital, Maxtor, Samsung ve Huawei gibi çok sayıda elektronik üreticisini kapsıyor. NSA’nın, dizüstülerde kullanılan Windows işletim sistemindeki hata kodlarını bile görebildiği, bu şekilde yapılacak truva atı saldırılarına bile karar verdiği önesürüldü. 

Alıntı
Gönderildi : 30/12/2013 17:00
Paylaş: