Anasayfa » Forum

Microsoft Office 20...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Office 2014 uygulamasının Linux sürümünü çıkarmayı düşünüyor!  

RSS
aydinyavas
(@aydinyavas)
Üye
Teknoloji haber sitesi Techcrunch.com'un yine başka bir teknoloji haber sitesi extremetech.com'dan alıntıladığı habere göre Microsoft 2014'te Office uygulamasının tüm özellikleri kapsayacak bir Linux sürümünü yayınlamayı düşünüyormuş.

Geçenlerde Brüksel'de gerçekleşen FOSDEM adlı yıllık açık kaynak kod konferansında Microsoft'un bu durumun sonuçta bir ticari fırsat olabileceğinin farkına varmış olabileceği belirtilmiş.
Yine başka bir söylentide Zaten Microsoft'un Çek Cumhuriyetin'deki bir iş ortağının yaptığı basın açıklamasına göre Office'in mobil cihazlar için bir Android sürümü geliştiriliyor ve Mart ayında da piyasa sürülecekti. ExtremeTech'e göre: Android zaten Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için Linux'e geçiş aşamasında bir çok iş zaten geliştirme sürecinde halledilmiş olacak.
Haberin linklerini aşağıda bulabilirsiniz:
Benim kişisel görüşüm bu durumun BT dünyasında bayağı bir dönüşüm oluşturacağı yönünde. Özellikle de Windows 8 kurulu bir makineye sadece bakmakla yetinen ve istediği hiç bir işlemi alıştığı şekilde yerine getiremeyen son kullanıcılar için Ubuntu gibi sezgisel olarak kullanılabilecek bir işletim sistemi tercih edilebilir. Büyük ölçekli ve sıkı güvenlik politikalarının uygulandığı işletmeler haricinde çoğunluğunu kobilerin oluşturduğu ülkemizde çoğumuz Windows işletim sistemlerini aslında Office uygulamalarını kullanabilmek için ediniyor. Ayrıca son kullanıcı tarafı maliyetlerinin ve kullanıcı problemlerinin azaltılmasında katkı sağlanabileceği görüşündeyim. Windows üzerinde bir .exe dosyasının çalıştırılmasının rahatlığı olmayacak belki ama tamda bu nedenden dolayı işletmelerde işe yarayan, son kullanıcı problemlerini minimize eden bir çalışma ortamı oluşabilir. Office gibi bir amiral gemisinin bütün dikkatleri Linux'un üzerine çekerek sektörü bu platformda uygulama geliştirmeyede zorlaması potansiyeli ortalığı bayağı hareketlendirecektir.
selamlar.

Alıntı
Gönderildi : 19/02/2013 12:04
Huseyin KARTAL
(@huseyinkartal)
Üye

Bu Güzel haber için teşekkürler , 

Dediğiniz gibi windows kullanmaktaki en büyük amaç Office kullanımı, Ms yaparsa  iyi olur hiç beklemem Ubuntu kullanırım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 12:14
kemalettin taylan
(@kemalettintaylan)
Üye

Bence MS bu konuda bir çalışma yapmaz . Apple gibi kendi Donanımını üreteceğini okumuştum o proje olursa bu haber belirtildiği gibi bir sürüm yayınlanmayacaktır 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 12:25
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="kemalettin taylan"]Bence MS bu konuda bir çalışma yapmaz . Apple gibi kendi Donanımını üreteceğini okumuştum o proje olursa bu haber belirtildiği gibi bir sürüm yayınlanmayacaktır [/quote]

Neden yapmasın ki, Windows dediğiniz 140$, office ise 300$. Linux kullananlara birkaç yüzbin adet office bile satsa bu MS için kardır. Ücretsiz linux kullanan niye office'e para versin ki derseniz, veren çıkar. Windows - linux olması kullanıcıyı çok etkilemeyebilir ama birçok kullanıcıya office iş avantajı sağlıyor bu kesin, en azından outlook ile. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 12:43
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

wine ve crossover linux ile zaten kullanılabiliyor ms office

bunu avantaja cevirmek isteyebilir microsoft

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 15:24
Aykan YENEN
(@AykanYENEN)
Üye

MS bu konuyuyu düşünmekten ileri götürmez. Çünkü hali hazırda Linux 'de Wine ile MS Offıce uygulamalarını gayet güzel kullanabiliyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 15:29
Akın Demircan
(@AkinDemircan)
Üye

Bu olay Windows işletim sisteminin kullanılma sayısını düşürebilir. Bu da Microsoftun bir yandan ücretsiz platformda ücretli yazılım satarken satın alan kişilerinde diğer bir yazılımdan da vazgeçirmesi anlamına geliyor, var olan Linux kullanıcılarına satması düşük bir ihtimal. Para önemli ama kendi işletim sistemininde daha fazla kullanıcıya yaymak veya bu sayıyı düşürmemek daha karlı. Karar verilmesi zor gözüküyor. Bir yandan yazılımını satarken diğer yandan işletim sistemini baltalamak oluyor. Şahsen bu haliyle böyle bir çalışmaya gireceğini düşünmüyorum ama kafalarında başka bir düşünce varsa bilemem.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 15:39
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Office 2003 - 2007 - 2010 - 2013 ve 2014 mü gelecek???

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 16:17
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

"Ofis taşımaya" izin çıkmadı!

Office kullanıcılarına çok kötü bir haber: Office 2013 ile bunu yapmanız artık hayal!

Microsoft Office 2013 lisansının başka bilgisayarlara taşınamayacağı açıklandı: yani uygulamalar, sadece bir bilgisayara yüklenebilecek. Bilgisayarları çalınsa, kaybolsa ya da bozulsa dahi kullanıcılar aynı lisansla başka bir bilgisayara yeniden yükleme yapamayacaklar.

Konuya netlik getirilmesi istendiğinde Microsoft, "Daha önce her fırsatta, taşınabilirlik isteyen müşterilerimizin Office 365'itercih etmesi gerektiğini, Office 2013'ün sadece tek bir bilgisayara lisanslanabileceğini belirtmiştik" şeklinde bir açıklama yaptı. Bu açıklama, Microsoft'un lisans politikası değişikliğinin ardında kullanıcıları yenicloud temelli ofis uygulaması Office 365'e yönlendirme kaygısı olduğu yönündeki iddiaları güçlendirir nitelikte. Aylık 10 dolar, yıllık 100 dolar ücretle üye olunan Office 365'i kullanmak maddi açıdan, her yıl yeni bir ofis satın almakla aynı anlama geliyor. 

Chip 
CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2013 19:53
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Kutu lisans alındığında böyle bir uygulama olduğunu biliyorum. Open lisanslarda istediğimiz bilgisayara kurma olayı devam etmiyor mu?

O zaman Microsoft Office haricinde alternatif olabilecek uygulamaların çoğalması dileğiyle. Microsoft Office open lisans müşterilerine telefon desteğini de kaldırmıştı. Belli ki bu kararları alanlar iyi iş yapmıyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2013 09:29
Davut EREN
(@davuteren)
Üye

aslında Microsoft windows 8 lerle çok güzel bir nokta yakaladı bana gore. bildiğiniz üzere windows 8 i kendi Microsoft hesabımızla açabiliyoruz. keşke lisansları buraya girebilseydik ve bu hesap için lisans aktif olabilseydi BiLGiSAYAR bazlı değil de account bazlı lisanslama modeli 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2013 10:14
Paylaş: