Anasayfa » Forum

Güzel Ülk...

Güzel Ülkemizde "Film indirmek suç değil"  

Sayfa 1 / 2
  RSS
 Anonim

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, internetten film indirmeyle ilgili yapılan düzenleme konusunda açıklama yaptı.

Günay, "Siz film indirip izliyorsanız ona bir şey yok. Ama siz servis etmeye başlarsanız ona yaptırım getiriliyor" diye konuştu.

Malesef durum boyle, bizim ülkemizde internet yasaları - kanunları gelişmeyecek gibi görünüyor. Çünki suç işlemek YASAL !  Evet inanılmaz ama gerçek ...

Alıntı
Gönderildi : 24/01/2013 21:41
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Emre bey once suc tanimini anlamak lazim. Bizde suc olan ABD'de suc olarak gorulmeyebilir. Ayrica birsey yasal ise orda suc yok demektir. Bugun copyright ve patent yasalarinin varligi insanlik icin bir tehdit halini almistir! Yasalar insanlik icindir. Eger insanligin faydasina olan seyler bir takim yasalar tarafindan tehdit ediliyorsa bu yasalarin varligi sorgulanmalidir ve derhal kaldirilmalidir. Bu oldukca derin bir konu ve insanlarin kafasinda olusturulmus bu anlayisi kirmak zaman alacaktir. Umarim birgun patent ve copyright sacmaliklari ortadan kalkar veya daha derli toplu bir sekle burunur iste o zaman teknoloji cok daha hizli gelisir ve insanliga fayda saglar.

Ben Ertugrul Gunay'in buyuk resmi gordugunu ve o yuzden bu tur bir aciklama yaptigini anliyorum ve acikcasi bu duruma umutla bakiyorum. Ayrica yanlis anlasilmasin, patent ve copyright'a karsi durus birseyler bedava veya korsan kullanmak anlamina gelmiyor. Oncelikle korsanin taniminin firmalarca enjekte edilmis halini bir kenara birakmak gerekiyor. Bunu anlamak icin copyright ve patent'in uzun aciklama ve iliskili yasalarinin iyice okunmasi gerekiyor. Bunu yaptiginizda sizde resmi goreceksiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2013 23:27
 Anonim

Elbette her ülkenin yasaları farklıdır - farklı olabilir. Aynı ülkenin farklı eyaletlerinde yine farklı yasalar bulunabilir. Lakin tamami ile kar amacı ile üretilmiş yapımların - internetten izlenmesi nin ülkemizde şu an yasal olması pek iç açıcı bir durum değildir.

Siz patentlerden ve yasal haklardan bahsederken bunların insanlığın onunde durduğunu belirtiyorsunuz. Ancak hiç bir sanatçı sizin fikrinize katılmaz.  Açıkçası yapımcı kuruluşları ve sanatçılarıda bu tür patent ve yasal haklar korur. Onlar yaptıkları ürünlerden (film - muzik vs) para kazanamaz ise üretim gerçekleştiremeyecektir. Yine ülkemizde sanatçılarımız bu korsan olayından (internette film izlemek de korsandır) perişan olmuş durumdalar.

Bakınız ülkemizde milyon dolar harcanarak yapılan FETİH filmi şimdi (uzun zamandır) pek çok w""" sitede izlenmeye sunulmuştur. Muhteşem bir film ve harcanmış onlarca lira boylelikle yapımcı ve oyuncularını zarara sokmaktadır.  Bu gibi film yapımcıları istedikleri ciroyu yakalayamaz ise bu tür kaliteli filmlerde yapmaktan uzak olacaklardır.

Bakın ben kesinlikle yabancı ülkelerin yasalarını tutan yada seven biri değilimdir, (erkek erkeğe yada kadın kadına evlenmeye izin vermek gibi bize çok ters yasalarıda mevcuttur) ancak yabancı ülkeler internet yasalarında bizden daha iyi bir politika izlemekte. Orneğin Amerikan mahkemelerinin aldığı kararla "megaupload" kapatıldı ve çeşitli suçlara karıştığı iddia edilen yöneticileride tutuklandı.

İnternet ne yazık ki ülkemiz de inanılmaz bir patent - lisans - hak yeme havuzu olmuştur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2013 02:43
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Teoman bey güzel ifade etmiş. Her satırına katılmamak elde değil. İfade ettiği noktaları ki bunlar uç gibi görülüyor nedense artık iyi değerlendirmek gerekiyor. Patent konusu bugün bir savaş halini almış durumda ve bu insanlık adına yürümüyor bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Salt para bazlı olan şeyleri de insanlığın tamamının koruyup, kollmasını bekleyemez kimse yada beklememeliydi. Gerçek sanatçı, zanaatçı hiç kimsenin maksadı para, parasal güç olamaz. Şayet böyle bir açık ediş görülüyorsa kimse kusura bakmasın onlar ne sanatçıdır ne de zanaat üstadı. Dünün ressamları o tabloları milyon dolarları kazanmak için yapmadı. Ben kendisini tadığım miktarca Tolkien parasal değeri korumak için, zengin olmak için yazmadı o notları, kitapları. Büyük zenginlik içinde de ölmedi zaten (dünyada en fazla basıma uğramış birkaç kitap serisinden bahsediyoruz) ancak bugün torunları para için de yüzüyorlar. Mimar Sinan'ın nasıl öldüğünü okuyan hatırlar. Ben gördüğüm, tanıdığım insanlar nispetiyle de biliyorum derdi zanaat olan hiçbir bünyenin parasal huzur için birşeyleri yapmadığını biliyorum zaten ekseriyeti de zor şartlar altında yaşıyor ve öyle ölecekler çünkü zaten Teoman beyin ifade ettiği gibi patent ve copyright hakimiyeti onları korumuyor onları daha üretken kılmıyor sadece devasa şirketleri kolluyor o kadar. Sanatçıyım diye ortaya çıkıp ürettiği insanların ellerinde tutulabilir, gelip geçici, üzerinde ciddi birikimler yatan eşya veya fiziki kıymete haiz şeylere yönelik para kaybediyorum ifadelerini de bir yere kadar kabul edebilirim. Sanat, film, tiyatro, şiir, kitap Ferrari almak için yapılmaz tekrar daha iyilerini yapmak için yapılır. Bu rakamları da zaten toplayabiliyorlar. Bildiğiniz üzere bazı müzik grupları copyright işine el attı ve dağıtımlarını kendileri sağladılar ufak yatırımlar ile ve görüldü ki hem rakamlar insanları zorlamadı hem de total de daha büyük bir gelir elde etmiş oldular. Daha fazla Ferrari alabilirler yani ve universal gibi şirketlerin de cebini doldurmamış oldular. Bu yazılım alanı için de geçerli. Bir çok proje yardımlar ile dönüyor ve aslında rahatlıkla dönüyor hatta bazı yazılımlar sabit kıymet ile satıldığında toplayamayacağı düşünülen rakamları bile toplayabiliyor. Zanaatkarlıkta deha seviyesin deki programcıların ki şahıs ve ekipleri kast ediyorum peki global düzen bunları koruyacak şekilde mi işletiliyor. Yoksa alternatifsiz tek hakim oyuncu global şirketler olmak üzere mi.
Sektörümüzden devam edilirse burada illegaliteye müsaade edilmiyor arkadaşların toptan bir zihin birliği ile ve bu konunun önemini kavrıyoruz. Değer veriyoruz software ve hizmetlere ancak bu Microsoft, Apple gibi hakim oyuncuların her yaptığını kabul edebileceğimiz manasına gelmiyor. Hep beraber şahit olduğumuz üzere bir çok proje hakim pozisyona erişinceye kadar insanlık namına da diyebileceğimiz belirli kıstaslar ile süregeliyor ancak limit noktasına ulaştığında nedense hep değişiyor. Kazanılan paralar diğerlerini yutmak için yada onların da faideli ürünler ile devam etmesinin önüne medya vs ile engel koymak için harcanmıyor mu. Peki bunlara şahit olan bireylerin günümüz patent anlayışı ve copyright'ına saygılı olmasını nasıl bekleyebiliriz. Bugün mobile sektör de saçmalık derecesine varan patent savaşları sürüyor ve bu akla hizmet savaşlar uzaylıların değil dünya insanlarının paralarıyla yapılıyor. Kullanmasınlar madem demek de bir alternatif değil artık.
Kısaca karlılık anlayışını değiştirmek yada düzeltmedikçe illegal kullanımın da önüne geçilemez, bana göre de var olmalı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2013 06:15
Serkan Kılıç
(@SerkanKilic)
Üye

[quote user="Emre Sekirden"]

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, internetten film indirmeyle ilgili yapılan düzenleme konusunda açıklama yaptı.

Günay, "Siz film indirip izliyorsanız ona bir şey yok. Ama siz servis etmeye başlarsanız ona yaptırım getiriliyor" diye konuştu.

Malesef durum boyle, bizim ülkemizde internet yasaları - kanunları gelişmeyecek gibi görünüyor. Çünki suç işlemek YASAL !  Evet inanılmaz ama gerçek ...

[/quote]

Bencede mantıklı indirmek yada ücretsiz paylaşmak suç olmamalı sonuçta arabanızı alıp bir başkasına veriyorsunuz yada kitabınızı yada aklınıza gelebilecek her eşyanızı paylaşmak nasıl suç değilse buda öyle olmalı. Zaten telif ücretleri ve sinema gelirlerinden yeterince kazanıyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/01/2013 17:58
 Anonim

Bence bir yandan doru çünkü çözümpark ta bile kaç kişi lisanssız program kullanıyor film müzik indiriyor insanlar her şey orijinal ve lisanslı almaya kalksa ne parası yeter nede zamanı bence kendimizi kandırmayalım 

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/01/2013 19:20
Hasan Altınay
(@HasanAltinay)
Üye

Sadece benzin fiyatlari değil haklar ve yaşam standartlari norveçdekiler gibi olsaydı bende lisanslı ürünler kullanmakta özen gösterirdim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 11:23
Tan Bora
(@TanBora)
Üye

İnsan aynı duyguyu yaşamadan öğrenemiyor maalesef, mesela kendi emeğiniz olan ve bir sürü para harcadığınız film, müzik vs. dağıtılsa ne düşünürdünüz ? Bu noktada biraz empati gerekiyor. Ek olarak hakkı geçiyor o insanın...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 11:53
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

İmkanı olmayan insanlara da sinemayı, tiyatroyu vs. sanat imkanları seyretme imkanı sağlamazsanız bunun önüne geçemezsiniz. Eskiden ne güzel mahalle açık hava sinemaları vardı herkes gidip seyrederdi. Şimdi ise sinema tiyatro için AVM ve diğer yerlerdeki lüks salonlara filan gidip asgari ücretli çalışanlara fahiş gelecek fiyatlar istiyorlar sonrada niye korsan var.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 13:03
Tan Bora
(@TanBora)
Üye

Uğur bey lütfen yanlış anlamayın ancak imkan günümüzde yaratılabilen bir kavram artık. Cep telefonu örneğindeki gibi istedikten sonra bir çok kişi ulaşabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 18:57
mehmetalicivan
(@mehmetalicivan)
Üye

merhaba arkadaşlar askari ücretin   773,01 TL  olduğu güzel ülkemizde  bu paraya insan karnını zor doyurur kene  nasıl 25 tl verip orginal dvd veya müzik cd alır.bence firmalar fazlasıyla haklarını alıyorlar  1 cd maliyeti nedir.25 tl ye satacaklarına 5 tl ye satsınlar çok satıp korsanı ortadan kaldırsınlar vede bu korsan hikayesi son bulsun.

yazılım şirketleri içinde aynı şey geçerli  çok emek sarf edip güzel ürünler ortaya çıkarıyorlar  ama fiyat politikaları  hiç değişmiyor bana göre uçuk fiyatlar  insanları korsana teşvikten başka birşey değil  korsancılar kopya yapacağına ürünlerini kendileri fazla kopyalasınlar ve uygun fiyata versinler bak bakalım korsan kalıyormu .

saygılarımla 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 19:27
Tan Bora
(@TanBora)
Üye

Bir film veya bir yazılım için kaç kişi emek veriyor ve arka planda neler harcandığını biliyormuyuz ? Bunu düşündünüz mü hiç ? Fiyat politikasında bir noktada haklısınız, şöyle ki daha uygun fiyattan satılabilir tabii ki. Ayrıca buzdağının görünen kısmına göre yorum yapmazsak asıl meselenin özünü görebiliriz diye düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2013 20:36
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Hedefi belirli bir miktar olan ürünün, hizmetin bedeli ile milyonlara ulaşan kısaca bu hedefi güden ürünün fiyat politikası aynı olamaz yani kâr marjı aynı kıyas ile ortaya çıkmamalı. Dünya üzerinde personel, teknik birim gibi maliyetleri karşılamaya dahi yetmeyen bir film mümkün değil yeni bir yapımla huzura çıkmanın dahi üzerin de bir gelir elde ediliyor. Fakirlik edebiyatı, afrika bakışı yapmayacağım ama bir zahmet de bazı insanlar 25 sn'lik bir gösterim için (15 günlük mesai olabilir) 600 milyon dolar kazanmasınlar hani varsın bir yapım da 8 milyar dolar kazanmasın hani. Film, müzik gibi yapımlar da ki ortalıkta dolaşan zarar diyalogları emeğin karşılığını alamama üzerine değil ticari olarak gelenekler üzerine hedeflenen milyon dolarları elde edilememesi ile ilgili. Film vs adı ne ise ilk yapım, gösterim açısından düşünülmemeli kâr konusu çünkü onlarca yıl bunlar gösteriliyor ve kâr devam ediyor. Eh tabi insanların cebi pek umrunda olmayan zihniyet bunlardan pek bahsetmiyor. Dünya değişiyor, gelişiyor artık bugün festival yapımlarını geçin fan made yapımlar bile kâr elde edebilme, tekrar çekim için bütçe elde etme yollarını bulabiliyorlar. Oyun sektörü denedi kopyacılık bir kurumsal da yönetimli bir hedef kitle, kâr marjı hedefidir. Denedi dedim çünkü bazı yapımlar çok sıkı koruma yöntemleri ile çıktılar ve bunların kâr'ı şirketlerine diğerleri kadar olamadı. Bir şirket Türkçe yapım sundu ve o zamana kadar elde edilmemiş bir orjinal satış oranını yakaladılar. Şuan bir oyun ki on binlerce satır kod dan, grafik çalışmadan oluşur 30 tl gibi rakamlara satılıyor ki kopyacılık furyasından insan çalışıyorlar bu çok açık.
Emek konusunu büyütmeyelim lütfen. Bugün el emeği göz nuru denilen birçok üretim, sanat alanı ustaları emek furyası ve kapitalizm sebebiyle yeterli bir kâr dahi elde edemiyor ve bu sebeple mesleklerini devam ettirecek insanları yetiştiremiyorlar.
Bir symbol'ün üretim maliyeti 30 bin tl değil bir Ferrari'nin de üretim maliyeti 300 bin tl değil....İster kabul edelim ister etmeyelim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2013 19:23
cemengin
(@cemengin)
Üye

Türkiye Cumhuriyetinde İstanulda 2 kişilik bilet 35 TL iken Çorumda bu fiyat 10 tl ye düşüyor yani benim anlamadığım şu corumda sinema salonları kazanabiliyorda istanbuldamı kazanamıyor ben 35 TL verip sinamaya gitmem internetten indirir izlerim.

ben konuya ekonomik yönden baktım. filim 6 ay sonra sinemalardan kaldırılp televizyonlarda veriliyorsa ben onu kaydeder sonrada izleyebilirim herkes de bunu yapabilir ee ozaman paylaşmanın neyi kötü......

zaten deli gibi para kazanıyorlar sinemadan reklamdan telif haklarından, örnek olarak  müzikten oluşan müzik cd si 20 tl yahu yap şunu 5 tl alıyım yok yapmıyorlar bende internetten indirir dinlerim.

mesela Windows 8 çok uygun fiyata satış yapıldı ve ben inanıyorumki bir çok crackli kullanan vatandaş'lar satın aldı.

umarım bazı şeyleri anlatabilmişimdir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2013 20:17
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

[quote user="Belgin TAŞTAN"]

Haksız kazanç sağlanmasının önüne
geçilmesi ve emek hırsızlığına son verilmesi gerekiyor. Ben şahsen kopya
olan hiçbirşeyi kullanmamaya özen gösteriyorum. Bence bu bilinci
çoğumuz edinebilir ve yaygınlaştırabiliriz.

Emeğe saygı...

[/quote]

Korsan
kullanimi emek hirsizligi olarak tanimlamaktan once adil emek
miktarinin dogru hesaplanmasi lazim. Siz Afrikada susuzluktan kirilan
bir koye, su istasyonu acip, seytanca suyun fiyatini maliyetinin ve size
yeterli kar miktarinin cok cok uzerinde belirlerseniz, ayni gunun
gecesinde su istasyonunuz baskin yer ve sabaha tek damla suyunuz kalmaz.
Simdi burda kim suclu? Firsatci ac gozlu, su istasyonu sahibimi, yoksa
susuzluktan kirilan, suya ihtiyaci olan insanlar mi?

Ornegin MS'yi ele alalim (her zaman MS oluyor Windows'tan dolayi 🙂 
)  Her yil bir kac kitadaki ulkelerin toplamindan fazla kar acikliyor! Bu emek kelimesinin karsiligi olamayacak kadar ucuk bir miktar.
Elbette sadece Windows'tan degil ama Windows'tan elde ettigi kar ise
yine en az 1 kitada ki ulkelerin toplam butcesinden fazla! Iste tam bu
noktada satin alinmamis sagduyu sahibi bir kac burokratin sormasi lazim.
"Ya tamam emek etmissin ve gelip bizden senin emegini korumamiz icin
kanun cikarmamizi ve sana istedigin ucreti odemedikleri takdirde korsan
olarak tanimlanip cezalandirilmalarini istiyorsun. Haklisiniz, ancak
istediginiz fiyat Afrikadaki su istasyonu ornegindeki gibi dunya gercegi
ile ortusmuyor. Siz once bu fiyat ve lisans politikanizi tekrar
degerlendirin ve bana verdiginiz bu rusvetide geri alin"
diyebilecek ABD'li burokrat varmidir? Elbette yoktur, olsaydi bu sacma sapan EULA bugunku komik haliyle olmazdi.

MAC
OS'da en az Windows kadar emek edilmis oldukca gelismis bir isletim
sistemi, buna kimsenin karsi gorus belirtecegini sanmiyorum. En son
versiyonunu sadece ve sadece $20'a satin alabiliyoruz. Simdi ben size
sorayim Belgin kardesim, hangi isletim sisteminin bugunku ticari
anlayisa gore daha yuksek fiyata satilmasi lazim? Pazar payi az olanin
mi yoksa cok olanin mi? Elbette birim satis miktari az olan urun daha
pahali olur. Buna ragmen, Windows yuzde 90 gibi bir oranda kullanim
oranina sahipken fiyati neden en az 10-15 kat daha pahali diye sormak
lazim! MAC OS'da emek etti ve hicte Windows'tan asagi bir isletim
sistemi degil bunu hepimiz biliyoruz, hatta bazi alanlarda kendini
standart olarak kabul ettirmis bir isletim sistemi.Belli ki $20'a
satinca bu adam kar edip emeginin karsiligini aldigini dusunuyor,
windows'a karsi cok zayif gorunen pazar payina ragmen! Ben burda
ornekte Apple'i cici gostermek niyetinden degilim zira onlarinda ayni
oranda suclu oldugunu dusunuyorum sadece misal geregi MAC OS'dan
bahsettim.

Odeyemezsen kullanma, diyemezsiniz! bugun herkesin ihtiyaci var. Odeyemezsen icme bu suyu, öl
be adam diyemezsin! Ornegin bizim okulda biz MS ile anlasma yaptik ve
cocuklara Windows 7 ve office ve diger MS urunlerini ogretiyoruz. Hatiri
sayilir sayida ogrenci gelip MAC laptop almak istediklerini (cunku o
hosuna gitmis begenmis) veya zaten aldiklarini ama okulda MS urunleri
ogretildigi icin iki arada bir derede kaldigini soyluyorlar. Bu sayi
hicte az degil! Peki biraz geri cekilip resme tekrar bakalim. Bu subat
ayi sonunda MS ile kontratimiz yenilenecek ve MS urunlerini okulda
ogretmek reklam etmek icin MS'ye yilda 55.0000 dolar civari
lisans parasi odeyecegiz. Tamam cok bilgisayarimiz var ama cok fazlada
eksigimiz var. Tam bu noktada su soru gelip ortamiza oturuyor. Biz MS
urunlerini adeta cocuklarin kafasina zorla sokmak icin emek ederken MS
bize bir odeme yapiyor mu? Ya bizim emeklerimiz? Bilgisayar ve Windows ogretsin diye ogretmen tutup maas veriyoruz. En azindan egitimden
kullandigimiz urunlerini lisanstan haric tutsaydi olmazmiydi? En
nihayetinde bugunun ve yakin gelecegin potansiyel MS musterilerini
yetistiriyoruz. Diyebilirsiniz ki, git baska urun kullan sende! ki
diyeceginizi sanmiyorum zira akli basinda insanlariz hepimiz. Dunyaya
geldigimizde ortada hakim bir Windows gucu vardi bunu degistiremiyoruz
kolayca! Ya bedeli odeyeceksin ya da tezgahtan bir tane korsan etiketi
secip alnina yapistiracaksin, zira tum hukumetler Afrikadaki su
istasyonu sahibinin arkasinda, yani gucluden yana duruyor ve kuyruktaki
milyonlarca insani yaklastirmiyorlar bile!

Haksız kazanç sağlanmasının önüne geçilmesi derken
siz lisanssiz kullanmak zorunda kalanlarimi yoksa firmalarimi
kastettiniz?
:)) Elbette korsanlari kastettiniz, saka yapiyorum. Ama ben
firmalarin haksiz kazanc saglamasindan bahsediyorum.

Hemen alta okulumuzun odedigi lisans ucretlerini sayiyorum.

• Microsoft Windows , Office  $55.000/yil
  • Symantec AV $6.000/yil
  • Adobe urunleri $~9.000/yil
  • Okul Yonetim Sistemi base (Turkceye boyle cevirdim)  $16.000/yil (Ogretmen sayisi artarsa bu da artiyor paralel olarak)
  •            ARTI Okul Yonetim Sistemi Parent Module $4.800/yil
  •            ARTI Okul Yonetim Sistemi Student Module $1.800/yil
  •            ARTI Okul Yonetim Sistemi 2. ve sonraki her bir admin hesabi lisansi $340/yil
  •            ARTI Okul Yonetim Sistemi muhasebeci hesabi $340/yil
  •            ARTI Okul Yonetim Sisteminin bir ker modulu ki almadik onlari

Daha
bir cok var ama yoruldum yazmaktan ama bir noktaya dikkat cekmek
istedim. Okul yonetim sistemi diye $16.000 her yil odeme yaptigimiz
yazilim onceden paraclanmiski defalarca bize satilsin. Sistemi
kuruyorsunuz nerydeyse butun menuler disable olmus. Modulleri satin
almaniz gerekiyorki o ozellikler aktif olsun. Elbette biliyorduk ne
aldigimizi ancak bugunku copyright sektoru sinekten daha fazla nasil
daha cok yag cikaririz diye dusunurken urunu parcalyip herbirini ayri
ayri satiyor. Yani araba aliyorsunuz tekerler yok, onlar optional!
Anladik firmalarinda hayatta kalmasi gerekiyorda su anki durum artik el
insaf dedirtiyor. Cocuklara sunmamiz gereken bir imkan var ve yukaridaki abartili meblaglarla bu ihtiyaclarin bir kismi karsilanabilir zira okullar kar amaci gutmeyen yapilardir, ozel olsalar bile! ( En azindan burda)

Biz bu filmi 15 senedir ayni sekilde izleyip duruyoruz,
firmalar, korsaaaan korsaaan diye yaygara koparirken bir kere bile durup
sapkalarini cikarip gercekci bir adim atmadilar, tek bir kere bile! Copyright, patent, EULA, ucuk fiyatlar tamamen firmalarin politikacilari elde etmesiyle kanunlasmis adil olmayan araclardir. Haliyle adil olmayan kanunlara gore karar veren mahkemenin karari benim ve milyonlarca insanin vicdaninda gecerliligide yoktur zira adil degildir.

Sanatci muzik yapmis almis alacagi parayi ama hala daha cok istiyor. Neymis zarar ediyormus. Ya nasil bir zarardir bu, sen sattin aldin parani zaten, aradan 3 yil gectikten sonra senin derdin nedir daha. Yenisini yap gene kazan. Bir tane yapip yattigin yerden omur boyu ohhh gel yan yat olurmu oyle sey. Sozum ona sanatci acik hava konseri verirken etraftaki binlerce eve rahatsizlik verirken o evlere rahatsiz etme bedeli oduyormu? Ee ne olacak ordaki iscinin ahalinin rahatsiz edilme hakki. Egri oturup dogru konusalim bunun adi acgozluluk baska birsey degil. Bunu 3D cizgi filmler yapan kardesimin firmasinin ortagi olarak soyluyorum ve hicte gocunmuyorum zira biz kazanacagimizi kazandik, memnunuzda. 4 yil sonra biri kopyalamis arkadasina vermis o da izliyor ama biz bu durumdan zarar ettigimizi dusunmuyoruz, yenilerini yapiyoruz. Ancak hatirlatmam lazim ticari anlamda korsan kopyacilara her zaman karsiydim yine karsiyim. Ogrencinin biri 3-5 kurus denklestirip iyi kotu bilgisayar aldiktan sonra 2 yillik cep harciligina esdeger parayi lisansa ve-re-mez!

Sonuc olarak once firmalarin durust olup (ki bu hicbir zaman olmayacak) fiyatlarin, EULAnin copyright ve patent kavranlarinin tanim ve iceriklerinin tekrar elden gecirilmesi lazim.

• Tak tak!
  • Buyrun beyfendi kime bakmistiniz?
  • Iyi gunler siz bu apartmanin sahibimisiniz?
  • Evet!
  • Ben Ufuk Insaat firmasindan geliyorum. Biz bu binayi 20 sene once insaa etmistik. Cokta calismistik hani! Duydukki siz bu binadaki dairelerinizi kiraya veriyormussunuz.
  • Evet veriyorum ne olmus!
  • Ben size sozlesmemizi gostermek istiyorum. 945.sayfa ve 23.456'inci madde diyorki siz kira gelirlerinizin bir kismini bize vereceksiniz! Cunku su an bizim emegimizi yiyorsunuz ve bize borclusunuz! Ya da binayi burdan kaldirin!
  • !!!
CevapAlıntı
Gönderildi : 03/02/2013 01:16
Recep YÜKSEL
(@recepyuksel)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Teoman hocam ağzına sağlık başka söze gerek yok 4/4 lük bir özet olmuş bence.

Bizim memlekette olayın bu lisans olayının ne duruma geldiğini çok sıcak bir örnekle anlatmak isterim, geçen hafta memleketimizde yazılım üretip satan bir firmaya sizin yazılımınınız sanal ortamda çalışıyormu diye soru sordum, kimin adına arıyorsunuz diye sordular, ne alaka kendi adıma arıyorum dedim cevap veremeyiz dediler. Kurum adı verdim onların bizimle bakım anlaşması yok yenilememişler cevap veremeyiz dediler, eee ne olacak dedim, verin 1500 Euro yapın bakım anlaşmasını Evet veya Hayır cevabını alırsınız dediler.

Gel sen bu firma ile çalış bu firmayı öner çalıştığın müşterilerine.  

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/02/2013 00:01
Tan Bora
(@TanBora)
Üye

Mac Os'da 20$ dediğiniz ürünler upgrade paketi olduğunu biliyorsunuz değil mi? (Lion'dan mountain lion'a yükseltme vs.)Ayrıca Apple bilgisayarları donanım ve yazılım beraber olarak satılırken yazılım fiyata yansıtılıyor ve bilindiği gibi yüksek fiyatlara çıkıyor haliyle ve bu noktadan sonra yükseltme paketi olarak cuzi bir miktar talep ediyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/02/2013 12:50
Akif Solmaz
(@AkifSolmaz)
Üye

Başlığı görünce birden bu video aklıma geldi.

http://www.videositesi.net/animasyon-video/korsan-muzik-indirmeyin-cunku

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/02/2013 18:10
 Anonim

Bilişim Sektöründe Crack'e el sürmemiş Kişi Olduğunu hic Sanmıyorum

Yani ülkemizde Yalan söylemek de suc degil

http://tr.wikipedia.org/wiki/Korsan_Parti

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/02/2013 16:17
Sayfa 1 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol