Anasayfa » Forum

TÜBİTAK'ın gel...

TÜBİTAK'ın geliştirdiği ve yerli işletim sistemi olan Pardus'un Fatih Projesi'nde kullanılacağı açıklandı.  

RSS
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın geliştirdiği ve yerli işletim sistemi olan Pardus'un Fatih Projesi'nde kullanacağını belirterek, ''Bir nevi Fatih Projesi ile Pardus'u buluşturacağız'' dedi. Fatih Projesi'ne ilişkin soruları yanıtlayan Ergün, 2 pilot uygulamada tablet konusunda üretim şartı olmadığını hatırlattı.
Bakan Ergün, ana uygulamaya gelindiğinde 10 milyonun üzerinde tabletin dağıtılacağını, daha sonra da her yıl 2 milyon öğrenciye tablet dağıtılacağını dile getirdi. O zaman bu ihaleye giren firmalardan Türkiye'de üretim bandı kurmayı ve Türkiye'de belirli bir yerli katkı oranıyla üretmelerini isteyeceklerini bildiren Ergün, firmaların bu katkı oranını da birkaç yıl içerisinde yükselteceklerini söyledi.

Bakan Ergün, tabletlerde 3G'nin olmayacağını ve tabletlerin fotoğraf da çekemeyeceğini dile getirerek,''Ben 3 G olsun diye düşündüm. Ama Milli Eğitim Bakanlığı fotoğraf çekmesini ve ^3G'li olmasını uygun görmedi'' dedi. Ergün, kendilerinin de bu yaklaşıma göre hareket ettiklerini sözlerine ekledi.
kaynak : haberturk gazetesi.

Alıntı
Gönderildi : 20/10/2012 19:47
Mücahid YARDIM
(@mucahidyardim)
Üye

Tübitak Pardus projesini geliştirmeye devam etmiyor, Debian altyapısını kullanarak(tamamen debian) yola devam ediyor, eski pardus işletim sistemindeki bazı güzel uygulamaları zamanla debian işletim sistemine import ederek yola devam edecekler, yeni stratejileri ise ülkemizde bulunan açık kaynak camiası ekosistemini kullanarak geliştirilmeye ve kullandırılmaya devam edilecektir. Fatih projesindeki kullanılmasının sebebi ise, akıllı tahtaların kalibrasyon ayarlarında debian ın daha performanslı olmasıdır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2012 20:17
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

http://www.pardus.org.tr/pardusun-yarini-calistayi-sonuc-metni/

intetnette at izi it izine karışabiliyor kolaylıkla

resmi olmayan kaynaklardan duyduğunuz/okuduğunuz herşeye inanmayın bence .

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2012 20:27
Mücahid YARDIM
(@mucahidyardim)
Üye

Pardus projesinin geliştirilmeye devam edilmemesinden kastım, eski projenin devam etmiyor / etmeyecek olduğundan.

Yeni stratejileri de debian işletim sistemi üzerine olduğundan, neyin nerede ne kadar kullanılacak olduğunu çok iyi biliyorum. Henüz internet üzerinde yayımlanmadı diye biliyorum, Tübitak çalışanı olarak, bize özel paylaşılmış iso ları indirip test ediyorum şuan, internet teki herhangi bir kaynaktan edindiğim bilgilerle değil, bizzat Pardus yeni proje yönetici Ahmet Kaplan Bey' le 3 hafta öncesinde yaptığım toplantı sonrası çıkardığım sonuçları sizinle paylaştım.

Daha resmi bir kaynak varmı sizce?

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2012 21:12
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Nihayet Pardus'a resmi fiili destek geldi sonunda. Devlet tum dairelerinde kullanmali ki halka onayak olsun biraz. Milyonlarca dolar lisans parasini her yil yurtdisina akitiyor resmi daireler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2012 02:06
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Mücahid YARDIM"]

Pardus projesinin geliştirilmeye devam edilmemesinden kastım, eski projenin devam etmiyor / etmeyecek olduğundan.

Yeni stratejileri de debian işletim sistemi üzerine olduğundan, neyin nerede ne kadar kullanılacak olduğunu çok iyi biliyorum. Henüz internet üzerinde yayımlanmadı diye biliyorum, Tübitak çalışanı olarak, bize özel paylaşılmış iso ları indirip test ediyorum şuan, internet teki herhangi bir kaynaktan edindiğim bilgilerle değil, bizzat Pardus yeni proje yönetici Ahmet Kaplan Bey' le 3 hafta öncesinde yaptığım toplantı sonrası çıkardığım sonuçları sizinle paylaştım.

Daha resmi bir kaynak varmı sizce?

[/quote]

Linux camiasında 3 kült dağıtım mevcut 

Debian ,  Slackware ve Redhat

diğer dağıtımların %90'i bunlar tabanlı zaten 

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2012 04:06
muhliskoyuncu
(@muhliskoyuncu)
Üye

Pardusun devlet destegiyle egitim hayatında yer alması, windows dışında hiç bir işletim sistem kullanmamış okul çocuklarını önceleri zorluyacak olsada, bir Tübitak .çalışanı olarak, gelecek için çok faydalı bir iş yapılmış olacagını düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2012 16:21
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Microsoft egemen bir ülkede şu anda okullarda verilen eğitimler, piyasada yaygın olan güç hesaplandığında kolay kolay kimsenin pardusa geçeceğini düşünmüyorum. Telefonlarda değişik işletim sistemleri Microsoft'a çalım atmış olabilir ama son kullanıcı ve server işletim sisteminde ülkedeki kurumların bir çoğu, son kullanıcılarda Microsoft'un bileğini bükemezler.

Neticede ben evime veya iş yerime hadi PArdus alalım kuralım demem. Türk olarak milli olarak bir şeyler yapabilmek güzel ama bu sistemler oturana kadar daha bu dereden çok su akar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2012 19:34
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

ilkokuldaki çocuk windowstan pardustan anlamaz muhtemelen , önüne ne koyarsa bilgisayar onun için o'dur 

3 yaşındaki kızım için örneğin bilgisayar angry birds'ten ibaret ve benden iyi oynuyor.

piyasada yaygın gücünde o yaştaki çocuk için birşey ifade etmesi zor bir ihtimal.

zaten eve kurmak bir yana haberde Fatih projesinde kullanılacak tabletlerden yani embed bir sistemden bahsediyor

ilkokula yeni başlayan çocuk ben bunu beğenmedim windows kurarım diye tuttursun sanmıyorum 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2012 19:48
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Rıza SAHAN"]

Microsoft egemen bir ülkede şu anda okullarda verilen eğitimler, piyasada yaygın olan güç hesaplandığında kolay kolay kimsenin pardusa geçeceğini düşünmüyorum. Telefonlarda değişik işletim sistemleri Microsoft'a çalım atmış olabilir ama son kullanıcı ve server işletim sisteminde ülkedeki kurumların bir çoğu, son kullanıcılarda Microsoft'un bileğini bükemezler.

Neticede ben evime veya iş yerime hadi PArdus alalım kuralım demem. Türk olarak milli olarak bir şeyler yapabilmek güzel ama bu sistemler oturana kadar daha bu dereden çok su akar.

[/quote]

Alttaki işletim sisteminin ne olacağını kullanıcı değil, destek veren kişiler seçiyor. Desteğini veremiyorsak, kullandığımız programlar ve cihazlar desteklemiyorsa windows harici bir şey kurmuyoruz. Kullanıcı verilen office ve ticari programı kullanır,  çıktılarını alır, internete girer tüm yaptığı budur. O yüzden altta windows olmuş veya linux olmuş çok fark etmeyecektir. Büyük bir kullanıcı kitlesi için internete girsin, facebook açsın yeter. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2012 20:19
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Dünyada teknolojinin hızlı şekilde ilerlemesi, bu bağlamda yazılımların güncellenmesi, vendorların bu kapsamda adımlar atması gibi durumlar göz önü alındığında bu piyasa şartları zor kırılacak gibi. Pardus bedava dağıtılsınki zaten öyle kaç kişi kullanacak görelim. Tubitak bir devlet kurumu bir ara bu yazılım timi dağılmış ödenek sıkıntısı çıkmıştı şimdi yine toparlandılar v.s. Ciddi kuruluş ve işini önemseyen kimse şimdilik Pardus'u ciddi anlamda kayle almaz. Bu en azından bana göre böyle.
Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2012 01:27
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Rıza SAHAN"]

Dünyada teknolojinin hızlı şekilde ilerlemesi, bu bağlamda yazılımların güncellenmesi, vendorların bu kapsamda adımlar atması gibi durumlar göz önü alındığında bu piyasa şartları zor kırılacak gibi. Pardus bedava dağıtılsınki zaten öyle kaç kişi kullanacak görelim. Tubitak bir devlet kurumu bir ara bu yazılım timi dağılmış ödenek sıkıntısı çıkmıştı şimdi yine toparlandılar v.s. Ciddi kuruluş ve işini önemseyen kimse şimdilik Pardus'u ciddi anlamda kayle almaz. Bu en azından bana göre böyle.
Saygılarımla.

[/quote]

TUBITAK yeterince ciddi bir kuruluş bence 😉

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2012 01:55
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Vasfi hocam,

Ciddi bir kuruluş buna bende katılıyorum. İşe global oyuncular bazında bakarsak şu an ne var Linux türevi olan Pardus ile Microsoft kıyaslaması. Tübitak içinde farklı teknolojik alanları olan bir oluşum. Bu oluşumu Pardus olarak ayırırsak çokta büyük bir ekip çıkmıyor ortaya. Bu nedenle MS,Oracle gibi oluşumlar yanında minicik bir oluşum. Tübitak bir şey geliştirmeye kalkarsa ya geliştiren Mühendis bunalıma giriyor intihar ediyor yada suikaste kurban gidiyor. Evli ve mutlu iyi maaşı olan birisi neden bunalıma girer bunu anlamakta güç 🙂 Bu kısım özel ve profesyonel bir tüzel kişiliğe emanet edilir, devlet kurumlarının Pardus kullanımı zorunlu kılınırsa belki biraz gelişme olur.
Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2012 11:44
Mehmet PARLAKYİĞİT
(@mehmetparlakyigit)
Üye

Bence Pardusun Türkiye'de etkin rol alması çok zor. Bir kere herşeyden önce insanların alışkanlıklarını yıkmak çok zor ufak bir önek verecek olursak o kadar çok arama motoru var ki ama neredeyse tüm kullanıcıların web tarayıcılarını açtığınız zaman karşınıza google geliyor. Pardus gerçekten çok güzel bir işletim sistemi olabilir ama dediğim gibi insanların alışkanlıklarını yıkmak çok zor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2012 12:29
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Üye Forum Yöneticisi

arkadaşlar ileriye değil etrafınıza bakıyorsunuz bence

bir android içinde ortaya çıkmadan önce aynı/benzeri şeyler söylenebilirdi ,

android telefonumu aldığımdan beri evdeki laptopu nerdeyse açmıyorum bile artık ,remote desktop veya ssh ile bağlanıp

(rdp kısmı işkence şeklinde de olsa )dışarda iken serverlarima mudahale edebiliyorum çünkü

ortada hakim bir işletim sistemi var insanlar ms ofis kullanıyor vesaire vesaire

ama bakın tablet ve akıllı telefonlardaki satış rakamlarına , artık bilgisayar = pc/notebook değil 

meb fatih projesindeki tabletleri pardus ile dagitti diye dusunun , insanlar isyan bayragimi kaldiracak (insan = ilkokul cocukları )

kaldirin bunu windows verin , ms ofis isteriz mi diyecek  sizce ??

artık bilgisayar yerine cep telefonu tablet gibi cihazlar yaygınlaşıyor , bir pazarlama/tanıtım personelinin yanında laptop gezdirmesi devri coktan bitti 

hala alırım pc'me yuklerim yuklemem şeklinde bakıyorsunuz . cihazlar zaten gömülü kendi işletim sistemi ile geliyor artık .

birde dünyada bizler kadar kendini küçümseme meraklısı bir millet varmı merak ediyorum gerçekten ,

redhat yada suse'yi  sorsan herkese super ama pardus olunca tü kaka  ,neden türklerin yaptığından  nolcak 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2012 12:56
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Mehmet PARLAKYİĞİT"]Bence Pardusun Türkiye'de etkin rol alması çok zor. Bir kere herşeyden önce insanların alışkanlıklarını yıkmak çok zor ufak bir önek verecek olursak o kadar çok arama motoru var ki ama neredeyse tüm kullanıcıların web tarayıcılarını açtığınız zaman karşınıza google geliyor. Pardus gerçekten çok güzel bir işletim sistemi olabilir ama dediğim gibi insanların alışkanlıklarını yıkmak çok zor. [/quote]

Windows un crack li kurulumunu engellerseniz Linux türevleri kullanılır. En azından ev kullanıcıları onlarca dolar lisans parası ödememek için kullanır, evinde kullanan şirketinde de kullanmak ister. Ben kullanım alışkanlığını kaybetmemek için MS in crack li kullanıma en azından evlerde biraz tölerans gösterdiğini düşünüyorum.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2012 12:58
Tolga ASIK
(@tolgaasik)
Kıdemli Üye

Kesinlikle katılıyorum. Kendi değerlerimizi , markalarımızı ortaya çıkarmadıkça, bu konuda pek ilerlemiş sayılmayız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/10/2012 13:08
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol