İnternette com, gov...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternette com, gov, org, net tarih oluyor!  

  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi
Sanal adreslerde jenerik dönemi: İstanbul'u alan üniversitelerden bile kira alacak 
 İnternette 'com, gov, org' gibi uzantılar tamamen kalkıyor. Yeni uygulama 2012'de başlayacak. İnternette çatı alan adını ilk alan kira geliri elde edecek.
Sabah'ın haberine göre, Sanal alemde yıllardır kullanılan ".com, .gov, .net, .edu, .mil, com.tr" gibi uzantılar tamamen kalkıyor. Uzantılara gerek kalmadan internette isim alınabilecek. "Jenerik Üst Seviye Alan Adları" ismi verilen uygulama ticari alanda çok önemli sonuçları da beraberinde getirecek. Bir marka ve onun alt modelleri için ayrı ayrı alan ismi verilebilecek. "www.istanbul" ismini alan kişi ya da kurum, İstanbul'daki pek çok ticari, siyasi, sosyal faaliyette bulunan kişi ve kurumların internet adreslerinin hakkını da almış olacak. İstanbul Üniversitesi "www.istanbul.üniversitesi" www.istanbul/üniversitesi gibi isimleri almak isterse, www.istanbul ismini elinde bulunduran kişi veya kuruma kira ödemek durumunda kalacak. www. koc ismini elinde bulunduran kişi, www. koc/finans, www.koc.otomotiv, www.koc/ arcelik gibi isimleri satabilecek.
Yeni isimler için başvurular 2012 yılı başında alınacak ve yıl sonuna kadar tahsis edilecek. Bedeli 185 bin dolar, yıllık kiralama ücreti ise 25 bin dolar olacak. İngilizce dışında Arapça, Çince, Rusça gibi diller ve alfabelerle de internet alan adı alınabilecek. Yeni uygulamanın hayata geçmesiyle, Başbakanlığa ait "www.basbakanlik. gov.tr" internet adresi www.basbakanlik, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarlığının internet alan adı da www. basbakanlik/mit veya www.basbakanlik/ milliistihbarateskilati olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "İnternet alan adlarının uluslararası tahsisini yapan kuruluş Icann'in başlattığı uygulamayla internette jenerik üst seviye alan adları 22 uzantı ile sınırlıydı. Bu uygulama ile sınırlama kalkacak ve girişimciler mesela şehir ve marka adları, meslek grupları gibi bir çok alanda, istedikleri herhangi bir internet alan adını alma imkânına kavuşacaklar." Yeni uygulama için başvuru sürecinin 12 Ocak'ta başlayıp 29 Mart'ta biteceğini söyleyen Acarer, "Başvurular 9-20 ay arasında olması beklenen bir süreçte değerlendirilecek" diye konuştu.
ADSL'İ EN ÇOK KULLANAN KOCAELİ OLDU
Turknet'in ADSL kullanım istatistiklerine göre, ADSL kullanım oranlarında 3 büyük şehir dışında başı çeken şehirler Kocaeli, Trabzon, Antalya, Konya, Denizli, Gaziantep ve Erzurum oldu. Marmara bölgesinde Kocaeli yüzde 26'lık oranla dikkati çekti. Akdeniz'de ilk sırayı turizmin ağırlıklı önem teşkil ettiği bir ekonomiye sahip olan Antalya aldı. Yüzde 37 oranla ADSL kullanımının en fazla olduğu Antalya'yı yüzde 22 ile Adana ve yüzde 16 ile Mersin takip etti. İç Anadolu'nun birincisi yüzde 44'le Konya, Ege'nin birincisi yüzde 27'yle Denizli, Karadeniz'in birincisi yüzde 18'le Trabzon, Güneydoğu Anadolu'nun birincisi Gaziantep, Doğu Anadolu'nun birincisi de yüzde 23'le Erzurum oldu.
 
Vatan Gazetesi. 
Alıntı
Gönderildi : 18/10/2011 18:13
ibrahim yaman
(@ibrahimyaman)
Üye

Bilgilendirme için teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 18:19
Erkan ATMACA
(@ErkanATMACA)
Üye

Böyle birşey olması mümkün değil uluslar arası TLD'ler kaldırımayacak. Bunlara ilave olarak yatırım yapmak isteyen şahıs veya şirkeler .koc .nike .istanbul gibi alan adları için özel uzantılar kaydettirecek ve bunları aynı .com .net gibi kiraya açıp bundan gelir elde edebilecek. Şu an için .com .net .org gibi alan adlarının tarihe karışması söz konusu bile değil.

Kaynak

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 19:50
Erkan ATMACA
(@ErkanATMACA)
Üye

Ama nedense tüm haber kaynaklarında sanki silinecekmiş gibi yazılmış. Böyle birşey mümkün olabilirmi ?

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 19:51
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bu bir saçmalık kimse bunu uygulamaz.Dünyada her şeyin bir standartı vardır.Haber biraz şişirme gibi kimse www.xxx www.yyy diye standart dışına çıkmaz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 20:27
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

yapılamaz değil ancak o bahsedilen kurumlar zaten bunları ilk alanlar olacaktır eğer böyle birşey olursa...

kalkıp da bana www.microsoft , www.basbakanklik , www.koc vs vs alan adlarını vermeyeceklerine göre sorun değil.

zenginin alan adı sistem yöneticisinin parmaklarını yorarmış :)))

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 20:46
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

(Malesef) Türkiye'deki gazlama haberciliğin ürünü olan yeni bir haber daha...


Yıllardır kullanılan com net org gibi top level domain'lerin tarih olması kısa vadede mümkün değil. Yeni bir isimlendirme yapısı oluşturmak tabiki de mümkün ve bahsedildiği gibi üzerinde çalışılıyor ama bu, çok uzun süre mevcut domain name'lerin yanında bir alternatif olarak ilerlemekten öteye geçemez.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 23:44
SerkanTaş
(@serkantas)
Üye

(Malesef) Türkiye'deki gazlama haberciliğin ürünü olan yeni bir haber daha...

Yıllardır kullanılan com net org gibi top level domain'lerin tarih olması kısa vadede mümkün değil. Yeni bir isimlendirme yapısı oluşturmak tabiki de mümkün ve bahsedildiği gibi üzerinde çalışılıyor ama bu, çok uzun süre mevcut domain name'lerin yanında bir alternatif olarak ilerlemekten öteye geçemez.

 

Katılıyorum Sadece Alternatif Olabilir Daha Fazlası Değil... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/11/2011 01:57
Paylaş: