Gümrük ve...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Gümrük ve Lojistik firmalarında E-Belge dönemi  

Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Konu önemli olduğu için bu haberi araya sıkıştırmak istedim.

Gümrük ve Lojistik firmalarında yeni bir hareketlilik var; sahip oldukları internet hizmetlerini bakır teknolojiden(ADSL, SDSL, LL vb.) çok daha hızlı internet sunabilen Metro Ethernet(Simetrik Fiber) teknolojisine taşımak. Nedeni ise bir süre sonra Gümrüklerdeki evrak işlerinin eski usullerle sağlanamayacak olması! Bunun yerine tüm evraksal işlemler internet üzerinden yapılıyor olacak, tabiî ki ilk aşama olarak Metro Ethernet’e geçmeleri gerekiyor çünkü çok ciddi bir trafik yoğunluğu ile karşılaşılacağı aşikar.

Metro Ethernet(ME) hizmetinden faydalanabilmeniz için yapılması gereken işlem sırası aşağıdaki gibidir;

-       Vergi levhanızın kopyası ve ME hizmet almak istediğiniz adres detayını teklif almak istediğiniz isp ye iletiniz.

-       Sizden gelen bilgiler ışığında ücretsiz ME keşfi başlatılır

-       Yaklaşık 2-4 hafta içerisinde ME keşif sonuçlanır

-       İlk yatırım maliyetleri ve aylık işletim maliyetleri size teklif edilir.

-       Başvurmanız halinde 3 ay gibi bir sürede fiber kablolama tamamlanır ve hizmet almaya başlarsınız.

Gerek süreç uzun olduğu için, gerekse kendi alt yapınızı hazırlamanız gerektiği için hızlı olmkata yarar var.

Konuyla ilgili bilgi ve kaynak link aşağıdadır.

http://www.gumruk.gov.tr/tr-TR/egumruk/Sayfalar/ebelge.aspx

E-Belge 

 

Gümrük Müsteşarlığı Mobil Gümrük Projesi kapsamında Gümrük İdaresine e-imzalı olarak gönderilen elektronik Gümrük Beyannamelerine ek olan belgelerin de elektronik olarak gönderilerek gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve kağıdın kaldırılması hedeflenmiş ve E-Belge Projesi gerçekleştirilerek bu yöndeki diğer çalışmalar da tamamlanmıştır.

E-Belge Projesi Sunumu

E-Belge Projesi Eğitim Videosu (İndir)

E-Belge Uygulaması

E-Belge uygulaması ile Belge Gönderimi (Güncelleme:19.04.2011)

 

 • Kağıtsız Beyanname Ankara Esenboğa Gümrük Müdürlüğünde 25 Ocak 2011 Salı gününden itibaren zorunlu olacaktır.
 • Kağıtsız Beyanname Ankara TIR Gümrük Müdürlüğünde 14 Ocak 2011 Cuma günü de dahil olmak üzere de tamamen zorunlu olacaktır.
 • Kağıtsız Beyanname Ankara Esenboğa Gümrük Müdürlüğünde 18-19 Ocak 2011 Pilot Uygulamaya başlayacaktır.
 • Kağıtsız Beyanname Ankara TIR Gümrük Müdürlüğünde 11-12-13 Ocak 2011 tarihlerinde zorunlu olacaktır. İlgililere duyurulur.
 • Doğrudan ya da Dolaylı Temsilciler, Beyanname Tescil işlemlerini herhangi ücretli bir yazılıma gerek kalmadan ücretsiz olarak Detaylı Beyan Web uygulamasını kullanarak kullanabilirler. Uygulama için tıklayınız.
 • E Belge sistemi, yeni eklene hat bildir servisleri de dahil  olmak üzere Kağıtsız servislerle veya elektronik imzalı web servislerle yapılan tescil işlemlerinden hiç bir şekilde Müsteşarlığımızca lisans, servis vb. isimler altında ücret alınmamaktadır.  Bu dahilde yapılan tüm işlemler ücretsiz sunulmaktadır.

 

Teknik Bilgiler:

 • E-Belge Uygulamasının çalışabilmesi için istemci bilgisayarda Java JDK 1.6 ve üzeri sürümün yüklü olması gerekmektedir.
 • E-Belge Uygulamasını çalıştıracak kullanıcının sistemde Administrator (Yönetici) yetkisine sahip olması gerekmektedir.
 • Belgelerin PDF olarak sisteme taranması gerekmektedir.
 • Taranarak sisteme eklenecek belgelerin 75-100 dpi çözünürlükte Siyah/Beyaz olarak taranması önerilmektedir.
 • Sayfa başı belge boyutu en fazla 100 kb olabilir.
 • Fotoğraf vb. eklenmesi gereken durumlarda dosya biçimi TIF(F) olarak seçilmelidir.

Sorunlar ve Çözümler:

 • E-Belge uygulamasını uzak masaüstü aracılığı ile kullanmayınız. Belgelerin yükleneceği applet e-imza güvenliği sebebi ile uzak masaüstü içinden açılmamaktadır.
 • E-Belge uygulamasını Yönetici (Administrator) yetkisi olmayan kullanıcıların çalıştırması durumunda smartcard.dll yüklenemedi hatası oluşabilmektedir. Bu sorunun çözümü için kullanıcınıza yönetici yetkisi verilmesini isteyiniz ya da E-Belge uygulamasını yönetici yetkisine sahip herhangi bir kullanıcı ile bir kez kullanınız (imza atınız). Bu şekilde smartcard.dll sistem klasörüne yüklenecektir. Böylelikle tüm kullanıcılar sonradan işlem yapabilir.
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 09/06/2011 12:03
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Bilgilendirme için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2011 17:00
Hasgul ozlu
(@hasgulozlu)
Üye

merhaba

 e belge sistemi ile evrak imzalaması yapılmaya başlandığında imza atacak müşavire ait bir adet eimza var ve bu şekilde 15-20 müşteri temsilcisinin beyannameleri sisteme atılacak. aynı anda atamayacaklar ve o zaman şirkette acayip bir trafik oluşacak. bir müşavire 1 den fazla e imzayı devlet sistemi destekliyor mu? bu işe nasıl çözüm bulcaz? evrim de şu anda  eimza için ana bir sistem kullanılıyor ama e belge için böyle bir programı devlet destekliyor mu? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/10/2011 19:10
Paylaş: