Anasayfa » Forum

Blogger'a erişim en...

Bildirimler

Blogger'a erişim engeli  

RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Türkiye'de milyonlarca blog yazarının yazı yazdığı blogger'a mahkemden erişim engeli kararı çıktı. Yakında tüm blogspot adresli siteler kapatılacak. Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Google'ın sahibi olduğu blogger'a erişim yasağı konuldu.

Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi, 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile erişim engellendi.

Bu yasağı şu an sadece Superonline uyguluyor. Karar, diğer servis sağlayıcılara da iletildiğinde blogspot adresli tüm sitelere girilemeyecek.

Yasak şu sorunları da beraberinde getirecek:

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,

- Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,

- Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,

- Web siteleri dahilinde ‘google search’ kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,

- Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

4 MİLYON TÜRKÇE SİTE VAR

Şu an blogspot'ta Türkçe içerkli 4 milyon adres bulunuyor. Karar sonrası milyonlar blog yazarının paylaşımları engellecek. Yazarlar yasağı protesto ediyor. Hatta bir video bile hazırladılar.

TELEKOMÜNİKASYON BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, Digiturk avukatlarının, yayın hakları şirkete ait olan Spor Toto Türkiye Süper Lig müsabakalarını yayınladığı için bazı web siteleri ve IP adreslerinin erişime engellenmesi talebi ile Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesine başvurduğunu, mahkemenin erişimin engellenmesi yönünde karar verdiğini bildirdi.

Fethi Şimşek, konuya ilişkin açıklamasında, Digiturk avukatlarının, yayın hakları şirkete ait olan Spor Toto Türkiye Süper Lig müsabakalarını yayınladığı için bazı web siteleri ve IP adreslerinin 5846 sayılı yasanın ek-4 maddesi gereğince erişime engellenmesi talebi ile Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesine başvurduğunu, mahkemenin erişimin engellenmesi yönünde karar verdiğini vurguladı.

Bu kararın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından doğrudan erişim sağlayıcılara gönderildiğini ve erişim engellemenin doğrudan erişim sağlayıcıları tarafından uygulandığını bildiren Şimşek, "Bu işlem 5651 sayılı yasa kapsamı dışında olduğundan kurumumuz tarafından herhangi bir işlem tesis edilmemiştir" ifadesini kullandı.

http://www.milliyet.com.tr/blogger-a-erisim-engeli/turkiye/sondakika/01.03.2011/1358576/default.htm

Alıntı
Gönderildi : 01/03/2011 15:43
Ahmet Rende
(@AhmetRende)
Üye

Selamlar..

İlk defa olan birşey değil birkaç ay aralıklarla olan birşey. Sırf bu yüzden blogumu wordpresse taşıdım. Her yasakta dnsleri değiştirmemmiz gerekiyordu. fakat yinede birkaç gün erişim sağlayamıyorduk.

Yalnız şunu belirtelim. Yasak blogspot.com lu adreslere degildi bundan oncekilerde. Eğer özel bir domain satın alıp blogunuza yonlendirdiyseniz o zaman erişim yapilamiyordu.

Şimdi hepsini içerdiği yazıyor. Ne yapmaya çalışıyorlar anlamış değilim..

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2011 15:54
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

Bence Microsoft veya Turkcell'in sürüşüdür. Digiturk pilottur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2011 18:01
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Bir veya birkaç sitenin yaptığı bir uygulama nedeniyle tüm yapıya erişimi kaldırmanın bu kadar teknolojik imkanın olduğu bir dönemde bana oldukça ilginç geliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2011 18:16
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

[quote user="M. Hakan CAN"]Bir veya birkaç sitenin yaptığı bir uygulama nedeniyle tüm yapıya erişimi kaldırmanın bu kadar teknolojik imkanın olduğu bir dönemde bana oldukça ilginç geliyor.
[/quote]

Bu Microsoft'tan korkulur. Yaşasın kapitalizm [:)]

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2011 20:08
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

[quote user="M. Hakan CAN"]Bir veya birkaç sitenin yaptığı bir uygulama nedeniyle tüm yapıya erişimi kaldırmanın bu kadar teknolojik imkanın olduğu bir dönemde bana oldukça ilginç geliyor.
[/quote]

Bu Microsoft'tan korkulur. Yaşasın kapitalizm [:)]

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2011 20:11
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

[:)] Microsoft ile konunun alakasını anlamadım ama olsun. Az önce CNN Türk de izledim ilgili kanalın yetklisi çıkmıştı ve Google ın kendilerine cevap vermediğini ilgili blogları kapatmadığını bu nedenle de konu yargıya taşımak zorunda kaldıklarını dolayısıyla da mahkemenin ip yi engellediğinden bahsediyordu. Karşıda muhattab yok, kısaca ülkemizde Google yine aynı google [:)]

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/03/2011 23:05
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

Koskoca Digiturk nasıl bir kanaldan irtibat kurmaya çalışmış da ulaşamamış acaba?[|-)]

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/03/2011 02:13
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Bence gayet normal. Devlet çıkardığı vergi borcuna karşılık Google tarafından muhattab bulamamaktan şikayetçiyken Digiturk ün düştüğü durum gayet normal [:)]. Aşağıda digiturk ün yaptığı açıklamayı bulabilirsiniz.

Digiturk’ün açıklaması:

“Tüm kamuoyunun bildiği üzere Digiturk, Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı ihale neticesinde yıllık 321 milyon dolar ödeyerek süper toto süper ligi maç yayın haklarını almıştır.

Yayın hakları Digiturk’e ve Lig TV’ye ait olan maçlar, bazı internet siteleri tarafından kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.

Kanunların
kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip
içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten
illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.,

Son çare olarak yüce
Türk mahkemelerine başvurulup illegal yayınları yapan sitelerin
verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak her
şeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu
sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması
ile birlikte blogspot’ta bazı bloglar’a da erişimde problemler ortaya
çıkmış olup, bu problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal
içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan Google ve
Blogspot’tur.

Halkımızdan almış olduğumuz destekle Türk futboluna
yaptığımız yatırımlarla birlikte, illegal maç yayınlayan kişi yada
kişilerle mücadelemiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla sunulur.”

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/03/2011 02:46
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

Nasıl ulaşmaya çalışmışlar yine bilgi yok.

Blogger'da -varsayılanda- her sitenin üstünde "Kötüye Kullanım Bildir" bağlantısı yer alır. Buradan ulaşılabilirdi basitçe ancak bu ulaşamamazlık neye dayanarak yazılmış anlayamadım.

Rastgele bulduğum bir blogspot sitesi için kötüye kullanım bildir bağlantısı: http://www.google.com/support/blogger/bin/request.py?blog_URL=http%3A%2F%2Finegimamagozlugumyok.blogspot.com%2F&contact_type=main_tos&rd=1&blog_ID=1710297194832330121&&hl=en

Aslında epey döktürdüm burada da sonra farkettim biraz konu amacı dışına çıkıyor yazdıklarımı sildim. En iyisi fazla dağılmadan konuyu sonlandıralım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/03/2011 16:28
İlyas YILDIZ
(@ilyasYILDIZ)
Üye

Hep ülkemizde ileri demekrasiden bahesdilir ya ,  benim internet kullanımı ya da bir domaine erişimi ülke bütünlüğü , ülke güvenliğ vb nedenler dışında ( güvenlik , genel ahlak , etc ) bir işletmenin kendi çıkarları doğrultusunda kapatılması beni ilgilendirmemektiedir. Firmanın uğradığı söylenen zarar , benim ya da o bloglar üzerinden manevi yada maddi kazanç sağlayanların zararını kim üslenecektir.

Şimdi ben bir blog sahibi olarak , bu kapatma kararından dolayı mahkemeye yada AIHM gitsem ve haklı bulunsam , benim mağduriyetim karşısında ortaya çıkacak zarırı kim ödeyecek ? Devlet mi , Digiturk mü ? 

Bir internet kullnıcısı olarak mağdurum , öyle ya da böyle.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/03/2011 16:41
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

hayırlı olsun......

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/03/2011 20:27
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Blogger'a erişim yasağı kalktı; hem de mahkemenin kafasını fena karıştıran bir olay sayesinde...

Digiturk'ün şikayeti üzerine erişme engellenen blogspot.com, mahkeme kararı sonrası tekrar erişime açılacak.

Milliyet'ten Mehmet Kandaz'ın haberine göre, kapatma kararından sonra olayı takip eden İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yaman Akdeniz, şunları söyledi: "Blogspot kullanıcısı İdil Elveriş adına bir başvuru yapmıştık. Digiturk'ün iddia ettiği ve blogspot.com'un kapatılmasına yol açan 5 blog adresi artık yayında değildi. Elimizde bunu kanıtlayan ekran görüntüleriyle itiraz ettik. Önce mahkemenin kafası karıştı ve bilirkişi atanmasına karar verdi. Bilirkişi itirazımızı haklı buldu, mahkeme de bilirkişi kararını onadı. Böylece blogspot.com'un açılmasına karar verildi. Savcılık, tebliğleri hazırladı. Blogspot.com'un 2-3 gün içinde erişime açılmasını bekliyoruz

Maalesef Türkiye'de site kapatmak kolay ama açtırmak zor. Digiturk, blogspot.com için içerik kaldırma yetkisi istiyor. Ancak bildiğim kadarıyla dünyada bu hakka sahip şirket yok. Zaten Google da titiz davranıyor"

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/17273505.asp?gid=373

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/03/2011 21:42
Paylaş: