Anasayfa » Forum

En tehlikeli işleti...

Bildirimler

En tehlikeli işletim sistemi  

RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Güvenlik yazılımlarıyla tanınan Trend Micro, yayınladığı son raporda Mac OS X kullanıcılarının virüs tehlikesiyle diğer işletim sistemlerine nazaran daha fazla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Apple'ın "virüs tehlikesi yok" şeklinde lanse ettiği işletim sistemi, buna rağmen artan Apple kullanıcısıyla birlikte hacker'ların da bu sistemlere göz dikmeye başlamasına yol açtı. Trend Micro'ya göre 2010'un Kasım ayında yayınlanan 644 MB'lık güncelleme paketi, 5 aylık bir sürenin ardından kullanıcılara sunuldu.

Diğer işletim sistemlerinin sık sık güncellendiğini belirten antivirüs şirketine göre, uzun aralıklarla güncellenen OS X, hacker'ların tehdidine fazlasıyla açık hale geldi.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/16688939.asp?gid=373

Alıntı
Gönderildi : 05/01/2011 22:09
Farhad KARIMOV
(@farhadkarimov)
Üye

Buna bakmayarak Apple çok bahalı.Ama niçin böyle bahalı anlamıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/01/2011 22:37
tolga_hazat
(@tolga_hazat)
Üye

Reklam kokan haraketler bunlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2011 00:56
ekremcukurca
(@ekremcukurca)
Üye

Cep telefonlarına bile virüs bulaşırken Maclerin bunun dışında kaldığını iddia etmek biraz gülünç oluyordu zaten.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2011 02:08
Erçin Dinçer
(@ErcinDincer)
Üye

En tehlikeli veya bulunmuş bir açıktan bahsetmiyor ki trend sadece hackerların dikkatini çekebilir sanırım başlık biraz windowsun duası niteliğinde olmuş 🙂

Windows bu çekirdek mimarisiyle bu konuda ki tahtını kolay kolay kimseye kaptırmaz hele ki mac os'a asla 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/01/2011 15:21
Ali Kemal TÜRKER
(@alikemalturker)
Üye

Tend Micro gitsin kendini yamasın önce... Şu raporu nasıl yazmışlar göndersinler bakiyim 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 09:27
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

ben de sahibi olduğum güvenlik yazılımının mac ve iphone sürümlerini daha rekabetçi hale getirmek istesem aynını yapardım : )))

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 09:58
Onur Oktay
(@OnurOktay)
Üye

Trend Micro = Microsoft tabii ki MAC'e giydirecekler.

Ancak MAC 'de hiç bir zaman Windows'tan daha iyi , daha çok kullanılan işletim sistemi olAMAYACAK. Mac kendi çapında, kendi kitlesinde devam eder kalır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 12:05
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

[quote user="Onur Oktay"]

Mac kendi çapında, kendi kitlesinde devam eder kalır.

[/quote]

Mac kendi çapında olmaktan ziyade her zaman donanım ve os üreticisi aynı ve bunun avantajını iyi sunuyor. Ancak MS gibi neredeyse her donanıma her platforma destek sunamıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 12:36
Onur Oktay
(@OnurOktay)
Üye

[quote user="Bora YILDIZ"]

[quote user="Onur Oktay"]

Mac kendi çapında, kendi kitlesinde devam eder kalır.

[/quote]

Mac kendi çapında olmaktan ziyade her zaman donanım ve os üreticisi aynı ve bunun avantajını iyi sunuyor. Ancak MS gibi neredeyse her donanıma her platforma destek sunamıyor.

[/quote]

Burada "MAC'in kitlesinden" kastım Son Kullanıcı yönünde. İşlevsellik vb. etkenleri bir araya getirdiğimiz zaman Windows kadar başarılı hiç bir zaman olamayacaktır. Donanım vs üretebilir, ancak bunun ona Microsoft ile rekabeti yada MS'nin Windows'u ile Rekabetine katkısı nedir?

Son Kullanıcı, Satış, Pazarlama vs. olarak Pazarsal olarak düşünürsek " hiç bir şey ".

Trend micro'nun bu açıklaması da son kullanıcı ve sektörel olarak değerlendirme.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 15:19
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

Zaten aynı şeyi söylüyoruz windows donanım ve platform olarak nerdeyse herşeyle iletişime geçebiliyor ve birlikte çalışabiliyor bu konuda mac' tan çok çok ileride bunu kimse inkar edemez.

Ama mac' ların ürün tasarımı ve grafik işleme kabiliyetleri ve donanım işletim sistemi uyumluluğu gibi artıları da mevcut bunu da inkar edemeyiz.

Zaten iki ürünün piyasaya bakışları da farklı windows daha çok platforma destek verebilmek adına uğraşıyor ve kurumsal bir yapıyla buna destek veriyor mac ise mevcut kitlesine (sınırlı sayıda son kullanıcıya) hitab ediyor.

Bunu iki firmanın ürün yelpazesine bakarak daha iyi anlayabiliriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 15:45
Ali Kemal TÜRKER
(@alikemalturker)
Üye

Eğer burada konu son kullanıcı dostu işletim sistemi ise MAC Microsoft'a açık ara fark atar. Sistemin kolay kullanılmasından tutun da program yüklemesine kadar. Ayrıca Office al, anti virüs al şunu al bunu al derdi yok. Herşeyi ile beraber gelir. Kendi kendini yeniler...YAvaşlamaz saç baş ypldurmaz.

Kurumsal tarafında ise işler değişir. Microsoft bu kesimde bırakın MAC'i Linux'e bile fark atmış durumda. Kolay yönetilebilmesi ile diğer işletim sistmlerine fark atıyor.

MAC alan son kullanıcı rahat eder. Zaten Win7 ye bakarsanız çoğu şey MAC ve Linux den araklama :))). Ama hala şu restart işini çözemediler ya.. 🙂

Kolay gele

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 22:21
Paylaş: