Anasayfa » Forum

Windows 8 neden (T&...

Bildirimler

Windows 8 neden (Türkiye'de) başarılı olamaz?  

RSS
Mehmet AKSU
(@MehmetAKSU)
Üye

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba... Hemen en dikkat çeken dedikodulardan biri olan Windows 8' e değinelim.
   Windows OS' ler şimdiye kadar ev işte dünyanın en çok kullandığı ve bildiği işetim sistemleri oldu. Alıştık kullandık, eleştirdik, yerden yere vurduk, yavaş bulduk hızlı bulduk ama windows'u hep kullanık. Biz geliştik windows  da gelişti ve Vista, 7 derken şimdi de adı konulmamış ama herkesin ağzında 8 diye dolaşan Windows...
   En önemli özelliği Cloud tabanlı olması diye biliniyor ama sızan belgelere göre(en son sızan PPT sunularına göre konuşuyorum) yarı Cloud bir taban üzerinde bize; yani son kullanıcıya kopyaları dağıtılıcak gibi gözüküyor.Burada önemli olan eğer windows 7deki gibi bir beta süreci yaşanmazsa ki yaşanmayacak gibi gözüküyor nedeni ise cloud sitemlerin ilk yatırımları pahalı olmasıdır. Bununla birlikte Windows Live ve Azure deneyimleri tezimi çürüten unsurlardır ancak bunlarında Kernel düzeyinde uygulanmışlıkları yoktur. Yani Microsoft API geliştiren programcılara henuz cloud düzeyde bir program geliştirme seçeneği sunmamıştır. Bir işletim sisteminin yaşayabilmesi ne kadar program çalıştırabilmesine bağlı olduğuna göre eski windows geleneği (program geliştirme konusunda ) terkedilmeyecek gibi görünüyor. Bu ise işletim siteminin cloud tabana kaydırlmasında birçok zorluğu açığa çıkarıyor. Çünkü PC tabanından sunucu tabanına geçiş yapıyoruz. Yani Vista benzeri yarım windows bize dağıtılabilir.
  Gelelim ikinci soruna, Cloud performance = ISS SPEED denkleminde de görüleceği gibi internet hızı yavaş olan ülkeler için Cloud demek hayal kırıklığı olacak. Internetin Download ve Upload hızlarını yeterince kullanan bir Cloud sistem Türkiyede nasıl karşılanır acaba... Lütfen icloud.com adlı siteye girin ve Türkiye' de cloud deneyiminin ne kadar kötü bir deneyim olacağını bizzat kendiniz tecrübe edinin. En az 10mb/ps download ve 2 mb/ps upload zayıf içerikli Cloud lar için normal bir performan sunarkan acaba Windows ta kullandığımız içeriği acaba cloud tabandan alırsak bunun sonucu Türkiye ve benzeri ülkelerde ne olur acaba...
  Gelelim üçüncü Soruna windows kernel dosyalarını güncelleyerek korsanla mücadele edebileceğini sanan windowsa , ne olursa olsun kırılamaz denilen bir şifre veya program yoktur.( ABD savunma bakanlığı bu sözü wikileaks için söylemiştir)
Ben de windows 8 için söylüyorum. Windows 8 bence hayal kırıklığı olacak. Ben Windows 9 u bekleyin derim 🙂

Kaynak : http://www.chip.com.tr/blog/rizatufan/windows-8-neden-turkiye-de-basarili-olamaz_5972.html

Alıntı
Gönderildi : 23/12/2010 17:35
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

windows9 yada her ne isimle cikacak ise onunda cloud tabanli olacagini dusunuyorum bu yuzden 8 veya sonrasi olmasinin bir farki olmaz bu acidan

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/12/2010 17:42
Paylaş: