Pardus Kurumsal 2 A...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 yayında  

Mehmet AKSU
(@MehmetAKSU)
Üye

Bugün Alfa 3 sürümü duyurulan Pardus Kurumsal 2 bu adımla birlikte nihai sürüme doğru adımlarını atmaya başladı.Bir süredir geliştiriciler ve iş ortaklarının test ve entegrasyon çalışmaları için yayınlanan geliştirme sürümüne gelen hata düzeltmeleri ve geliştirmelerle oluşturulan Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 bugün yayınlandı. Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 sürümü bir çok yeni teknoloji ve özelliği de beraberinde getiriyor;


Bu sürümde öncelikle temel teknolojilerden PiSi ve ÇOMAR yeni özellikleri ile güncellenmiş olarak kullanıcıların karışısına geliyor. YALI kullanıcılara daha sorunsuz ve güvenilir bir yükleme tecrübesi sunarken, açılış sistemi Müdür'deki gelişmeler ile daha hızlı ve sağlam bir açılış süreci gerçekleşiyor. Yükleme sistemi YALI artık LVM ve RAID disk alan seçim süreçlerini de destekler bir şekilde kullanıcılara sunuluyor.


Yeni Grafiksel Gelişmeler ile Pardus Kurumsal 2


Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 bir çok grafiksel gelişme ile yayınlandı. Ön tanımlı simge teması Tango, BCTango olarak daha parlak renkler ile KDE için geliyor. Aynı zamanda geniş çeşitliliğe sahip grafiksel gelişmeler, üç boyutlu yorumlanmış (3D render) görsellerin yer aldığı masa üstü arka planları, açılış sırasında kullanıcıları karşılayan splash ekranları da yine bu sürüm ile gelen grafiksel özellikler arasında.


Alfa 3 sürümü KDE Masaüstü Ortamının 3.5.10 sürümünü kullanıyor. Bu sürüm ile performans ve süreklilik arayışı içerisinde olan kullanıcıların tüm beklentilerinin karşılanması hedefleniyor.


Güncellenen Bileşenler


Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 Pardus Teknolojilerinin yanında son güncellemeleri ile alınan bir çok paketi de kullanıma sundu. Bunlardan en önemlileri ise şu şekilde sayılabilir; • KDE 3.5.10

 • Linux Kernel 2.6.32.24

 • Openoffice Office Araçları 3.2.1.3

 • Firefox İnternet Tarayıcı 3.6.12

 • Gimp 2.6.10

 • Xorg 1.7.7

 • Python 2.6.5

 • Texlive 2009

 • GCC 4.3.5

 • GLIBC 2.9

Yükleme Seçenekleri


Pardus Kurumsal 2 Alpha 3 sürümünü ortalama bir donanıma kurmak mümkün. Bu sürüm için daha iyi bir performans almak için önerilen konfigürasyonlar ise 512 MB RAM (memory) ve 1400 MHz işlemcinin kullanılmasıdır. Minimum ve önerilen donanım gereksinimleri ise şu şekilde sıralanabilir; • 256 MB hafıza (1GB ya da daha fazlası önerilir)

 • 1000 MHz Intel ya da AMD işlemci (1400 MHz önerilir)

 • En az 4 GB boş disk alanı (10 GB önerilir)

Bu sürümü her zaman olduğu gibi Pardus ftp sunucularından; ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Kurulan/Corporate2/Alpha/ adresinden 32 bit için i686 seçeneğini, 64 bit için ise x86_64 seçeneği seçerek indirebilirsiniz.

Sorunsuz kurulum için görüntü özetlerini kontrol etmenizi, kaliteli CD / DVD kullanmanızı, görüntüleri DAO modunda ve en fazla 16x hızında yakmanızı öneririz.

Pardus ISO görüntüleri Hibrit Görüntü olarak hazırlanmaktadır. Hibrit görüntüleri ister CD, ister DVD'ye yakabilir, isterseniz USB çubuk gibi sabit disk benzeri aygıtlara yazarak kullanılabilir.

Pardus Kurumsal 2 Alfa 3 sürümü bir deneme sürümüdür. Çok hızlı ilerleyen gelişme süreci içerisinde depolarda sık sık paket güncellemelerinin yer alacağını bu sürüm ile ilgili karşılaşılan hataları ve iyileştirme isteklerinizi daha iyi bir Pardus için hata takip sistemimize iletebilirsiniz.


Kaynak : http://www.pardus.org.tr/haber/pardus-kurumsal-2-alfa-3-yayinda/

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 11/12/2010 15:54
Rahmi DILLI
(@rahmidilli)
Tecrübeli Üye

Bilgi için teşekkürler.


Lütfen bu gibi konuları açarken kilitli(cevaplara izin verme) seçeneğini seçip o şekilde gönderi yapınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/12/2010 19:52
Hüseyin ERTUGRUL
(@huseyinertugrul)
Üye

Güncelmi..!? KDE 4.5 ve Kernel 2.6.36.2 kararlı olarak kullanılıyor bizim pardüs hala neleri güncel diye paketlerine ekliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/12/2010 20:13
Paylaş: