Youtube artık serbe...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Youtube artık serbest  

  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi


Youtube artık serbest. Mahkeme tarafından kapatılan internet sitesi Youtube açıldı. Kapatma kararını veren mahkeme Youtube yasağını kaldırdı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, siteye erişimin serbest bırakılması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gerekli yazıyı yazdı. Bunun üzerine uzmanlar siteye ulaşımın sağlanması için çalışmalara başladı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilim Suçları Büro Amirliği'ne yazı yazarak Youtube'un kapatılmasına gerekçe olan ve Atatürk'e hakaret içeren dört videonun siteden kaldırılıp kaldırılmadığını sordu.


Emniyetten söz konusu videoların kaldırıldığına yönelik cevap alan Kayral, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 9. fıkrasına dayanarak Youtube'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.


Savcı, siteye erişimin serbest bırakılması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gerekli yazıyı yazdı.


Youtube erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla 5 Mayıs 2008'den beri engelleniyordu.


ERİŞİM YASAĞI 2.5 YIL ÖNCE KONMUŞTU


Atatürk'e hakaret içeren videoların bulunduğu gerekçesiyle 2.5 yıl önce erişim yasağı uygulanan site, sözkonusu videoların kaldırılması ertesinde Türkiye'de erişime açıldı.


Merkezi Almanya'da bulunan International Licencing Service adlı bir telif ajansı, dün Atatürk'e hakaret içeren videoların haklarını satın alarak siteden kalldırdığını açıklamıştı.


YouTube'a erişimin önündeki yasal engelin kalktığını duyuran şirketin CEO'larından Erdem Karahan, "Kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi aldığımız için bizim için bir problem olmadı" açıklamasını yaptı.


VİDEOYU KALDIRMA TALEBİ YENİ GELDİ


Yasağa neden olan videoların neden bugüne kadar silinemediğini, şirketin bir diğer CEO’su Yücel Yolcu, “Bu talep daha bize yeni geldi. Bu içeriklerin şimdiye kadar sahibi yoktu ve bir içerği silmek isityorsanız sahibini bulmanız gerekir. Görselleri kimse sahiplenmedi. Bu görseller bu şirkete hak olarak verildi" şeklinde açıklamıştı.


Konuyla ilgili bugün açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, telif yönteminin uygulanması yoluyla yargı kararının yerine getirildiğini, mahkemeye müracaat edilip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılabileceğini söylemişti.


7 BİNDEN FAZLA SİTEYE ERİŞİM ENGELİ


YouTube sansürünün ardından, gözler diğer yasaklı sitelere döndü. Türkiye'de halen 7 binden fazla internet sitesine erişim engeli uygulanıyor.


http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16175827.asp?gid=373


 


Bakan Yıldırım'dan Youtube açıklaması:


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilköğretim ve liseler arası kompozisyon, şiir, resim ve fotoğraf dallarında düzenlenen "Denizin Sesi" yarışmasının ödül törenine katıldı. Törende konuşan Yıldırım Youtebe açıklaması yaptı ve "Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum. Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır.Gördüğünüz gibi herkes yasalara uyunca hiçbir sorun çıkmıyor" dedi.


YOUTUBE YASAĞI


Bakan Yıldırım, ödül töreni çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Geçtiğimiz günlerde bir şirketin, Youtube'un yasaklanmasına neden olan içerikleri kaldırdığı ve bu yüzden artık yasaklanmaya neden olacak bir durumun olmadığını söylediler.Bakanlığın bilgisi dahilinde bu sürecin gerçekleştirildiği belirtildi. Siz neler söylecek siniz?" sorusu üzerine Yıldırım, bahsedilen konunun bilgileri dahilinde geliştiğini söyledi.


Yıldırım, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve bu nedenle herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Nihayet bu paylaşım sitesinin yöneticileri de bu yönde hareket etmeye karar verdiler. Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum. Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır. Gördüğünüz gibi herkes yasalara uyunca hiçbir sorun çıkmıyor."


http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16173994.asp?gid=373

Alıntı
Gönderildi : 30/10/2010 21:03
Fatih_Komitgan
(@Fatih_Komitgan)
Üye

Uğur Hocam teşekkürler bilgilendirme için. Haber güzel fakat serbestlik ne kadar sürecek acaba o konuda biraz düşünceliyim...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/10/2010 21:09
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Güzel bir haber vimeodaki kısa şoktan sonra buda çok iyi bir gelişme.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/10/2010 21:20
ekremcukurca
(@ekremcukurca)
Üye

Bakalım tekrar ne zaman kapanacak

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/10/2010 22:42
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Aslında kapanma denilen olay ülkemizdeki dürüst ve işin 3 kağıdına kaçmayan insanlarımıza bir cezaydı. Açma yolları internette heryerde bulunabiliyordu. Sn. Başbakan bile ben giriyorum demişti. Diğer vergi ve ceza olaylarında olduğu gibi yine dürüst vatandaş cezalandırıldı. Zamanında vergi ödeyen, trafik cezası almamak için kurallara uyan, ceza alsada zamanında ödeyen kişiler maalesefki kendilerini kötü hissetmeye zorlanıyor. Vergi affı, ceza affı ve diğer borçların affı ödemeyenlere ödül gibi geliyor. Yaygın kanı artık, nasıl olsa af çıkar boşver.... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/10/2010 22:56
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

[quote user="Ugur BURMA"]Aslında kapanma denilen olay ülkemizdeki dürüst ve işin 3 kağıdına kaçmayan insanlarımıza bir cezaydı. Açma yolları internette heryerde bulunabiliyordu. Sn. Başbakan bile ben giriyorum demişti. Diğer vergi ve ceza olaylarında olduğu gibi yine dürüst vatandaş cezalandırıldı. Zamanında vergi ödeyen, trafik cezası almamak için kurallara uyan, ceza alsada zamanında ödeyen kişiler maalesefki kendilerini kötü hissetmeye zorlanıyor. Vergi affı, ceza affı ve diğer borçların affı ödemeyenlere ödül gibi geliyor. Yaygın kanı artık, nasıl olsa af çıkar boşver.... [/quote]


[Y]

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/10/2010 04:50
Serdem AKSOY
(@SerdemAKSOY)
Üye

günah keçisi affedildi, ta ki başka bir yıkılacak günah bulana kadar..

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/10/2010 14:31
Paylaş: