Yalın internet 1 Ka...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Yalın internet 1 Kasım'da başlıyor | telefon hattı faturası olmadan sadece adsl  

  RSS
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Hatırlanacağı gibi Rekabet Kurulu tarafından, 18 Şubat 2009 tarih ve 09-07/127-38 sayı ile alınan kararda DSL hizmetinin sabit telefon aboneliğine bağlanması uygulamasına son verilmesi, Türk Telekom tarafından yalın DSL hizmetinin başlatılması için 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvuruda bulunulması konuları hükme bağlanmıştı. Kurul’un bu kararından sonra hizmetin başlamaması nedeniyle Kurumumuza yoğun başvuru yapılmış ve bunun üzerine 27 Nisan 2009 tarihinde bir açıklama yapılarak yalın DSL uygulamasının BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe girebilecek olduğu kamuoyuna duyurulmuştu.
 
Rekabet Kurulu’nun aldığı karara rağmen, bugüne kadar yalın DSL hizmetinin başlamamış olması tüketicilerin ve meslek örgütlerinin tepkilerine neden olmakta, bunların önemli bir kısmı da Kurumumuza iletilmektedir. Şikâyetlerin yoğunlaşması nedeniyle belirtmekte yarar görmekteyiz ki, önceki açıklamada da belirtildiği gibi, bahse konu uygulama BTK tarafından onaylanacak bir tarife ile yürürlüğe girebilecektir.
 
Bu kapsamda 14 Temmuz 2010 tarih ve 2010/DK-07/417 sayılı kararıyla sabit telefon aboneliği olmadan DSL internet erişimi hizmeti alınmasına imkân sağlayan yalın DSL uygulamasını düzenleyen BTK, yalın DSL uygulamasını mümkün kılacak Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifini 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle geçerli olacak şekilde onaylamıştır. Dolayısıyla 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren ülkemizde sabit telefon hizmeti aboneliğine gerek olmaksızın internet hizmeti almak mümkün olacaktır.
 
Kurumumuza yönelen sorulara genel bir açıklama olabilmesi açısından belirtilmesinde yarar olan bir diğer husus da uygulamanın başta ücretlendirme olmak üzere diğer tüm koşullarını onaylama yetkisinin yine sektörel düzenleyici otorite olan BTK’ya ait olduğudur. Ayrıca, yalın DSL hizmeti için şebekeden evlere uzanan bakır kabloların kullanılmaya devam edeceğinin, dolayısıyla buna ilişkin maliyetin hizmet ücretine yansıyabileceğinin hatırlatılmasında da yanlış bir beklenti oluşmaması bakımından fayda görülmektedir.  
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak : http://www.rekabet.gov.tr/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1436

Alıntı
Gönderildi : 26/10/2010 15:53
Serdem AKSOY
(@SerdemAKSOY)
Üye

işte bu güzel haber 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 16:20
Bülent ALAÇAM
(@bulentalacam)
Üye

Haber güzel olmasına güzel de acaba yalın ADSL fiyatı ne olacak. Tüketiciye 14 TL civarında mal olabilecek ( internet kullanım ücreti hariç ) rakamın acaba kullanıcıların ucuza İnternet kullanması nasıl mümkün olacak çok merak ediyorum. Halkı iliğine kadar sömürdüler hala doymuyorlar. Bunların amacı interneti insanlar arasında yaygınlaştırıp bir bilgi toplumu oluşturmak değil. Bunların amacı ceplerini doldurmak. Bir sürü ADSL servis sağlayıcı var ama hangisi diğerinden uygun fiyat veriyor. Hiçbiri. Saçma sapan tarifelerle insanların kafalarını karıştırıp onların cebindeki son parayı almaya çalışmaktan başka amaçları yok. 3 ay ücretsiz ama 24 ay taahhüt yok ilk 2 ay %50 indirim ama 12 ay taahhüt. Ya soruyorum arkadaşlar hangisi birbirinden farklı. 29 TL nin altında bana interneti verebilen bir servis sağlayıcı var mı. Her ay internete 29 telefona da 19 tl toplam 48 tl ücret ödemek zorunda kalıyorum. Aslında protesto etmek için bütün herkesin modeminin fişini çekmesi lazım bence. Başka türlü bunların akıllanacağı yok

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 17:20
ekremcukurca
(@ekremcukurca)
Üye

Bakalım bunun acısını telekom bizden nasıl çıkaracak

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 17:39
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Mahkeme kararlarının üstesinden gelmek veya acısını başka türlü çıkarmak ülkemizde çok kolay. Metrobüs zammıda iptal edildi, peşine metrobüsten diğer taşıtlara aktarmada iptal edildi. Yalın internetinde acısı çıkar bir şekilde.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 18:00
yalcin.emik
(@yalcin.emik)
Üye

Aynen diğer arkadaşlara katılıyorum.. yani bunun ismi "yalın" internetde olsa bunun yine bir "gizli" sabit ücreti eklenecek.. yani değişen birşeyin olmıyacağı kanısındayım.. Yoksa milyon üzerinde eboneliği olan ve ortalama 12 tl sabit ücreti alan bir kurum bunu "seve seve" bırakmaz.

umarım beni şaşırtırlar...

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 20:45
Serdem AKSOY
(@SerdemAKSOY)
Üye

süperonline biraz daha yangınlaşsa rekabet başlar ama oda zaman alacak gibi. tabi rekabet kuruluna gidip şikayet etmekte var rekabetten kurtulmak için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 23:07
ekremcukurca
(@ekremcukurca)
Üye

Büyük balık küçük balık hesabı bu biraz

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 23:47
servetyildiz
(@servetyildiz)
Üye

Bence erken sevinmemek gerek. 

Abone gorunmediğimiz için telefon hatlarında yada baska bir teknk sorunda telekoma daha fazla  ucret odemek zorunda kalmayalım. 

"Ayrıca, yalın DSL hizmeti için şebekeden evlere uzanan bakır kabloların kullanılmaya devam edeceğinin, dolayısıyla buna ilişkin maliyetin hizmet ücretine yansıyabileceğinin hatırlatılmasında da yanlış bir beklenti oluşmaması bakımından fayda görülmektedir.    "

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/10/2010 16:49
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Herhangibir ADSL probleminde internet aldığınız firma Telekom'u arayın diyecek, Telekom bende sorun yok ADSL aldığın yeri ara diyecek, sorun öylece uzayıp gidecek. En güzeli gerçekten internete ihtiyacınız var ise alt yapı kimdeyse ondan internet almak.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/10/2010 16:57
Rahmi DILLI
(@rahmidilli)
Tecrübeli Üye

Uygulama zaten gelmiş 🙂 . Düzeltme yazısı aşağıdaki gibi.

 

http://www.btk.gov.tr/Basin_Duyurular/Bulten/2010/YalinDSL_aciklama.pdf

Ancak Rekabet Kurumu'nun daha önceki açıklamasından anlaşıldığı üzere
uygulamanın hala gelmemiş olması üzerine tüketiciler Rekabet Kurumu'na yoğun
baskı kurmuşlar. Rekabet Kurumu da dün turk.internet olarak bizim de verdiğimiz
açıklamayı [1] yayınlamış. Rekabet Kurumu'nun yaptığı açıklamaya BTK'nın yanıtı
ise gecikmedi. BTK'nın resmi web sayfasında bugün yayınlanan açıklama şu
şekilde:


  Bazı basın ve yayın organlarında Rekabet Kurumu tarafından yapılan
  açıklamaya atfen “Kurumumuzun Yalın DSL hizmetini mümkün kılacak Türk Telekom
  Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi’ni 01 Kasım 2010 tarihinden
  itibaren geçerli olacak şekilde onayladığı ...” ifade edilmekte olup konuyla
  ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamanın
  yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

  İnternet Servis Sağlayıcıların (İSS)
  son kullanıcılara sabit telefon aboneliği olmadan ADSL internet hizmeti
  sunmalarına imkân sağlayacak “Yalın DSL”ye ilişkin düzenleme çalışmaları
  Kurumumuzun 14.07.2010 tarih ve 2010/DK-07/417 sayılı kararıyla tamamlanmıştır.
  Söz konusu Kurul Kararı Kurumumuzun internet sayfasında 28.07.2010 tarihi
  itibariyle yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Bahse konu Kurul Kararı
  çerçevesinde; toptan hizmet sağlayıcı olan Türk Telekom ile perakende hizmet
  sağlayıcı İSS’ler arasında Yalın DSL’ye ilişkin uygulanacak usul, esas ve
  ücretleri kapsayan ve kamuoyu görüşleri de alınarak Kurumumuz tarafından nihai
  hale getirilen “Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi”
  onaylanarak 28.07.2010 tarihi itibariyle yayımlanmıştır.

  Müteakiben,
  Yalın DSL hizmetini sunmak isteyen İSS’ler ile Türk Telekom arasında gerekli
  erişim sözleşmeleri imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir. Mevcut durum itibariyle
  Yalın DSL hizmetinin uygulamaya geçirilmesine yönelik gerekli tüm düzenleme ve
  işlemler Kurumumuzca tesis edilmiştir.

  Kamuoyuna saygıyla
  duyurulur.”

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/10/2010 14:43
Dogan KIRDEMİR
(@DoganKIRDEMiR)
Üye

Evet uygulama aktif durumda...

İnternet hizmetleri satan bir şirket bünyesinde olarak işin için deyim...

Suan sadece servis sağlıyıcı firmanın çıkardıgı sorunlar yuzunden satışlar başlamadı ama çok yakın zamanda satışlar başlıcaktır...

Bildiğim kadarı ile bu ay içinde 2 fırmanın reklamlar başlıcak....

Fiyatlar ise şuan gözüken,  tabiki kampanyalar olucak ama normal zamanlardaki fiyatlar geçerli olucak sadece tel hattı ve tel ödedimiz sabit üceretleri ödemek zorunda kalmıcaz..

 

Bilginize.....

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/11/2010 11:43
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Sabit hatsız internet sayesinde kullanıcılar artık internete sabit hatları olmadan da girme şansına sahip. Ancak BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yaptığı açıklamayla birlikte 28 Temmuz 2010 tarihinde kullanıcıların hizmetine sunulan sabit hatsız internetten bugüne kadar hiçbir kullanıcı yararlanamadı. Bunun sebebi ise telefonsuz ADSL için vergi oranlarının halen Maliye tarafından belirlenememiş olması...Yalın ADSL, yani telefonsuz internet devri BTK'nın yaptığı açıklamayla birlikte 28 Temmuz 2010 tarihinde başladı. Ancak 26 Ekim 2010 tarihinde bir açıklama yayınlayan Rekabet Kurumu, telefonsuz ADSL uygulamasının 1 Kasım 2010 tarihinde başlayacağını belirtince haliyle kafalar da karışmıştı. Bu açıklamanın ardından BTK ise Rekabet Kurumu'nun açıklamasını düzelterek uygulamanın 28 Temmuz'da yürürlüğe girdiğini ifade etmek zorunda kalmıştı.


Kısacası teoride dileyen kullanıcıların sabit hatlarını iptal ettirip sadece internete bağlanabilmeleri mümkün. Teoride diyoruz; zira uygulamada kullanıcılar hala telefonsuz ADSL fırsatından faydalanamıyor.


İnternet servis sağlayıcılarından birinin müşteri hizmetlerini aradım ve herhangi bir kullanıcı gibi sabit hattımı iptal ettirip ADSL hizmetinden faydalanıp faydalanamayacağımı sordum. Müşteri temsilcisiyle aramızda şöyle bir diyalog geçti:


- Sabit hattımı iptal ettirip ADSL hizmetinden faydalanmak istiyorum.
- Şu an için maalesef bu mümkün değil.
- Bu uygulamaya aylar önce geçilmemiş miydi?
- Henüz bu konuda çalışmalar devam ettiği için sabit hattın iptal ettirilmesi şu aşamada söz konusu değil.


Benzer şekilde bir diğer internet servis sağlayıcısının da müşteri hizmetlerini aradım ve aynı soruyu sordum. Aldığım cevap farklı değildi.


Telefonsuz ADSL'in halen uygulanamamasının nedeni ise vergilerin henüz belirlenmemiş olması... Bu nedenle Maliye'nin telefonsuz ADSL için vergi oranlarını belirlemesiyle birlikte sorun çözülecek ve kullanıcıların sabit hatsız internetten faydalanması için önlerinde hiçbir engel kalmayacak.


Telefonsuz ADSL'e geçişle birlikte ise kullanıcılar sabit hat zorunluluğundan kurtulacak; ancak sadece ADSL hizmeti almaya olanak veren bu uygulama altında vergilerin eklenmesiyle birlikte kullanıcılardan, ADSL tarifelerinin yanında 10-11 TL gibi bir ücret alınacak.


İşte internet servis sağlayıcılarının ADSL tarifeleri:


İnternet servis sağlayıcıları, abone çekmek için kampanyalarına hız vermiş durumda. Bu şirketlerden biri de smile adsl... Kendi hizmetlerini kullanacak abonelere D-Smart uydu alıcısını veren smile adsl, D-Smart'ın yanında yerli-yabancı yüzlerce televizyon ve radyo kanalı, filmler, diziler ve belgeselleri de abonelerine ulaştırıyor.


http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/16271083.asp?gid=373

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/11/2010 17:08
Paylaş: