30 Ağustos Zafer Ba...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun  

  RSS
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[img] [/img]


30 Ağustos Zafer BayramıVikipedi, özgür ansiklopedi


Git ve: kullan, ara

   30 Ağustos Zafer Bayramı
Ülke Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Tarih 30 Ağustos 1922
Anlamı Türkiye Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü Büyük Taarruz'un galibiyetini ve düşman birliklerinin ülke sınırlarını terk ettiğinin sevinci olarak kutlanan Türk milli bayramı


Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti[1] ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.


Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.


Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.


Tarihi [değiştir]


23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir kaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı. Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.


Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.[1]

Alıntı
Gönderildi : 30/08/2010 14:09
Serdem AKSOY
(@SerdemAKSOY)
Üye

tüm engel ve yokluklara rağmen büyük zaferlere imza attık, gereken tek şey inanç ve yürekti, o da zaten bizde fazlasıyla vardı..


herkesin zafer bayramı kutlu olsun. hatırlatma için sağolun hocam..

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/08/2010 15:11
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Tüm milletin bayramı kutlu olsun.

Her 30 ağustos özellikle Türk Yıldızları'nı bekliyorum 4 gözle.Her izlediğimde yüreyim ağzımda izliyorum ama inanılmaz gurur duyuyorum. 1 metre bile aralarında olmadan inanılmaz kabiliyet gerektiren işler yapıyorlar.Bu yıl da çok güzeldi.Yüzbaşı üsteğmen rütbesindeki gencecik subaylarımız bu kadar yetenekli bu kadar üstün kabiliyetli işler yapıyorlar.Türkiye'nin gücünü gösteriyor.Bayramı bayram ediyorlar.

Dünyada supersonic uçaklarla gösteri yapabilen ilk ve tek takım Türk Yıldızları...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/08/2010 15:51
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Tüm ulusumuzun zafer baramı kutlu olsun.Bu vatanı bizler için bin bir cefa ile kazanmış bizlere emanet etmiş olan Büyük önder Atatürk ,Silah arkaşları ve şehitlerimizin mekanını Allah Cennet eylesin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/08/2010 00:14
Paylaş: