Office 2010'la İlgi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 2010'la İlgili Gizli Gerçek  

RSS
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

Tüketiciler program yüklerken
karşılarında beliren uzun sözleşme metinlerini genelde okumadan es
geçer. Bu yaygın davranış genelde kullanıcıların hayatlarında olumsuz
bir etki bırakmaz. Ancak, bu sefer binlerce Office 2010 sahibi tüketici yaptığı davranışla pişman olabilir.

Çünkü, bu program paketinin lisans özellikleri sanıldığından daha esnek. Geçtiğimiz gün bir Twitter kullanıcısının Microsoft Australia'ya
Office 2010 lisansıyla ilgili bir soru yöneltmesi bilinmeyen özelliğin
ortaya çıkmasını sağladı. Kullanıcı, Microsoft'a elindeki Office kopyasın başka bir cihazına yükleyip yüklemeyeceğini sordu.

Twitter Mesajı Gerçeği Ortaya Çıkarttı

Microsoft Australia ise bu kullanıcıya her tüketicinin Office 2010 sürümlerini iki bilgisayara kurma hakkı olduğunu açıklayarak cevap verdi. Bu durumu fark eden kullanıcılar, propgramın sözleşme metinine göz attılar ve durumun gerçek olduğunu fark ettiler.

Microsoft, Office 2010'un
akademik versiyonları bile, iki farklı bilgisayara kurulabiliyor. Bu
gerçeğin yaygın olarak bilinmemesi nedeniyle birçok kullanıcı farklı
bilgisayarları için iki kez Office 2010 aldı bile.

Kaynak

Alıntı
Gönderildi : 03/08/2010 11:58
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Çok iyi bir bilgi.

Microsoft Türkiyeden de bilgi almak yararlı olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:04
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="mavituna"]

Çok iyi bir bilgi.

Microsoft Türkiyeden de bilgi almak yararlı olacaktır.

[/quote]

Microsoft bunu gizlemiyorki ben 6 ay önce bir ofis 2007 aldım bir tane laptop ve birde desktopta olması koşulu ile iki makinede kullanacağımı söylediler.
Dünya genelinde başarıl olanlar kıskanılır mantığı var.Microsoft bence işini biliyor her köfteninde bir ekmek bedeli olmalı ,linux gibi herkesin hakim olamadığı arkadaında kurumsal bir desteğin olmadığı yazılım bedava dağıtılsa ne olur dağıtılmasa ne olur.Microsoft kullanıcı dostu bir işletim sistemi.
Bazı ülkelerde yaşam standartlarına göre fiyat politikası belirlerse çok güzel olacak.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:19
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Yani bu durumda Aynı Anda 2 farklı bilgisayarda office 2010 ürünü kullanılabilecekmi.Örnek 10 çalışanı olan firma 5 office paketi alarak office lisansını almış olacak mı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:26
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Burda önemli bir nokta var. Tam olarak iki bilgisayar değil; 1 licensed device + 1 portable device

Licensed device: Bu bir desktop pc, notebook, tablet pc, server vs.. olabilir

Portable device: Desktop pc ve server olamaz. Tablet pc ok. Geriye ne kaldı? Notebook..

Portable'ın tek kelime ile tanımı handheld'dır yani el ile kullanılan (gerçi Türkçeye pek oturmuyor). Mesela PDA'ler, ultra-mobile pc'ler ve tablet pc'ler bu sınıfa girer ama genel tanımlarda notebook'lar bu sınıfa girmez. Bu durumda bu avantajın bir esprisi kalmıyor.

Ama Microsoft bu sınıflandırmayı farklı yapıyor olabilir. Microsoft'un portable device'dan kastı tam olarak neymiş bakmak lazım 🙂

Bu arada aşağıda Lic.Term'in ilgili bölümü var.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

AS DESCRIBED BELOW, USING THE SOFTWARE ALSO OPERATES AS YOUR CONSENT TO THE TRANSMISSION OF CERTAIN COMPUTER INFORMATION DURING ACTIVATION, VALIDATION AND FOR INTERNET-BASED SERVICES.

IF YOU COMPLY WITH THESE LICENSE TERMS, YOU HAVE THE RIGHTS BELOW FOR EACH LICENSE YOU ACQUIRE.

1. OVERVIEW. The software is licensed on a per copy per device basis. A hardware partition or blade is considered to be a separate device.

2. INSTALLATION AND USE RIGHTS.

a. One Copy per Device. You may install one copy of the software on one device. That device is the "licensed device."

b. Licensed Device. You may only use one copy of the software on the licensed device at a time.

c. Portable Device. You may install another copy of the software on a portable device for use by the single primary user of the licensed device.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:32
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

[quote user="Serkan KONAK"]Yani bu durumda Aynı Anda 2 farklı bilgisayarda office 2010 ürünü kullanılabilecekmi.Örnek 10 çalışanı olan firma 5 office paketi alarak office lisansını almış olacak mı ?
[/quote]

Serhat Hocamın söylediği şartlarda yaparsanız kurulumu iki yere install edebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:36
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Ben portable device tanımına notebook u soktuklarını sanmıyorum. Lisans mantığına ters düşüyor gibi.Serhat Hocam Microsoft Türkiye'den tanımı alırsa o zaman anlaşılacak.Çok güzel haber ama böyle kabul edip 1 masaüstü 1 notebooka kurup korsan durumuna düşürmek de hoş olmaz.En iyisi Microsoft Türkiye'den gelecek netice.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:40
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

Şimdi dayanamadım Microsoft Türkiye'yi aradım. Dedikleri bir masaüstü ve bir dizüstü olmak üzere tek lisans kullanılabilir. Mesela ben şirketimdeki masaüstü bilgisayarıma lisans aldım, aynı lisansı kendi notebookumda da kullanabilirim. Ancak bu oem lisanslarda geçerli değildir.

Yani burada benim anladığım kadarıyla anlatmaya çalıştıkları şu,  bir kullanıcı şirkette bir masaüstü kullanıyor ve dışarda veya evinde de dizüstü vs. Bu kullanıcı masaüstü ve dizüstü bilgisayarı için tek bir lisans yeterlidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:44
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

O halde güzel haber 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:51
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Evet şimdi haber çok güzelleşti:)

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:53
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Bu yeni bir haber değilki her yerde kopyalanıp duruyor 2 gündür. Akademik versiyon Office 2003'lerde bile bu vardı. Eğer yoktu ise bu Türkiye için uygulanan çifte standardtan dolayıdır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 13:27
cemengin
(@cemengin)
Üye

zaten biliyordum ama bilmiyenler için güzel bir haber......

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 16:33
Seyfullah TANRIVERDİ
(@seyfullahtanriverdi)
Üye

Merhaba benim elimde 26 adet Office 2007 Standart Open lisans var bu 52 bilgisayara kuaracağım anlamına mı geliyor yoksa 26 lisansdan öte gidemeyeceğim anlamına mı geliyor.Kafan karıştı şimdi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2010 11:53
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Merhaba bu benim başıma bir yıl önce geldi.Microsoftu aradım dedimki open alacağım ama çok pahalı elimde eskiler var bunların verip üst sürüm alsam indirim olmazmı dedim olmaz ama şöyle bir olay var dediler box 2007 veya  2010 alırsam eğer bir laptop ve bir desktopa kurabileceğimi söylediler.Bende lisansı aldım bir lisansı iki bilgisayara kurdum:))sekreter ofis 2003ten 2007ye geçince çok sevindi bende sevindim elimdeki eskileri yeniledikçede iyi oluyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2010 18:48
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

Sirkette open license var, Office 2010 baska bir kopyasi evimizdeki kisisel laptoplara kurulubilirmi? Laptoplar sirketin degil

BT sektorunde calisanlar sahsi  laptoplarini cogu zaman is icin kullanirlar(VPN, Remote desktop)

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/10/2010 00:31
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

Sirkette open license var, Office 2010 baska bir kopyasi evimizdeki kisisel laptoplara kurulubilirmi? Laptoplar sirketin degil

BT sektorunde calisanlar sahsi  laptoplarini cogu zaman is icin de  kullanirlar(VPN, Remote desktop)

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/10/2010 00:31
İlhan Çelik
(@ilhanCelik)
Üye

Harika bir haber şirketimize 5 masaüstü 5 laptop olmak üzere 10 adet lisans alacaktım open olarak şimdi maliyet yarısına düştü
böyle güzel bir haberi bizimle paylaştınız için ayrıca teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/10/2010 02:25
Volkan Özdemir
(@VolkanOzdemir)
Üye

Arkadaşlar biraz önce Microsoft ile yazışarak görüştüm. Son cümlelerimizi aktarıyorum.

Microsoft: Office 2010 Ev ve Ögrenci sürümü hariç Kutu lisans kapsaminda alinan tüm Office uygulamalarinda
size ait olan bir masaüstü ve bir dizüstü bilgisayara kurulum hakkini size tanir.

Volkan Özdemir: open lisans için geçerli değil o zaman öyle mi?

Microsoft: Open lisans için geçerli degildir. Open lisanslarda anlasma yapilirken alim yaptiginiz kullanici
sayisi kadar bilgisayara kurabiliyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/10/2010 13:00
Paylaş: