Güvenliği Gere...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Güvenliği Gerekçe Gösteren BAE, Blackberry'i Yasaklayabilir  

  RSS
Ceyhun CAMLI
(@ceyhuncamli)
Üye

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri(BAE), ulusal güvenliği zaafa uğrattıkları gerekçesiyle Blackberry telefonları takip edebileceğini, hatta yasaklayabileceğini açıkladı.

Bölgedeki regülasyon kuruluşları, Blackberry'nin kullanıcı verilerini bu ülkelerde değil, başka coğrafyalardaki veri merkezlerinde depoladıklarını belirterek bunun bir milli güvenlik zaafiyeti yarattığını dile getiriyorlar. BAE, Blackberry'e ilişkin yeni düzenlemeler yapmaya hazırlanırken gözlemciler olası uygulamaları "baskıcı" olarak nitelendiriyorlar.

İletişim özgürlüğünü savunan watchdog Reporters Without Borders(WRWB), yaptığı açıklamada BAE'nin bölgede bilişim liderliğine oynamakla birlikte en fazla takip yapan ve bu çerçevede baskıcı yasalar çıkartan bir ülke olduğuna dikkat çekiyor. WRWB yetkilisi Lucie Morillon, BAE'nin geçtiğimiz Nisan ayında, kamuya açık alanlardan internete erişenlerin kimliklerinin sorgulanmasına izin veren bir yasanın uygulanmaya başlandığını hatırlatıyor.

Resmi olarak doğrulanmamakla birlikte, ülkede  mobil telefon trafiğinin takip edildiği iddia ediliyor. Tam da bu noktada, BAE devletinin Blackberry üreticisi RIM tarafından şifrelenen iletişimi çözemediği, bunun yasaklanmasının ana nedeni olduğu belirtiliyor. Ülkede Blackberry satışı, bir dizi ulusal güvenlik kanununun çıkartıldığı 2007 yılından önce başlamıştı.

Dünyanın, en büyük operatörlerinden biri olan BAE'nin ulusal telekom firması Eti Salad, geçtiğimiz Haziran ayında Blackberry kullanıcıları için bir güncelleme yayınlamış, RIM, bunun casus yazılımlar içerdiğini açıklamıştı. Eti Salad'ın, halihazırda 145 bini aşkın Blackberry kullanıcısı bulunuyor.

Nüfusunun yarıya yakını internet erişimine sahip bulunan BAE'de, insan hakları alanında çeşitli eleştirilere hedef olan devlet, bu tür eleştirilerin önünü kesmek adına oldukça yoğun bir filtreleme uyguluyor.

Daha önce de, Hindistan'da telekom düzenleyicisi (Department of Telecom - DOT) güvenliği neden göstererek, Skype ve Blackberry'i yasaklayabileceğini belirtmişti.


Kaynak: http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=28802

Alıntı
Gönderildi : 28/07/2010 16:42
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Şirket dışında da insanların işi takip etmesi sağlıklı olmadığı için birçok ülkede tartışmalar sürüyor. Yakında yasakların geleceği kesin gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/07/2010 18:50
Gökhan ÇAKIR
(@gokhancakir)
Üye

Blackberry evrensel bir rol oynamaya başladı. Ülkelerin stratejik bilgilerine erişim imkanı olan bu şirket, hizmet verdiği ülkenin güvenlik şartlarına uymayı kabul etmeli. Şundan eminiz ki şirketin veritabanında tuttuğu müşteri bilgileri ile mail trafiğine bazı gizli servisler çok rahat erişebiliyordur. Ülkeler bunu bile bile herşeyini blackberry'e teslim edemez.

 BAE'yi desteklediğimi belirtmek isterim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/07/2010 03:48
Paylaş: