Cloud Computing Sav...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cloud Computing Savaşları Başladı… Tarafınızı Seçin!!!  

Sayfa 1 / 3
  RSS
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

03cloud_002

Evet Microsoft ve Google in basini çektigi Bulut Bilisim simdiden büyük bir pazar payi elde etti ve kaçinilmaz bir teknoloji çözümü oldu…. Microsoft ve Google bu pastadan daha çok pay almak için çabaliyor, biz ise bu teknoloji üzerine yazilarimizi tarafsiz bir sekilde sizler için düzenli olarak yayinlayarak bu konu hakkinda güncel bilgilere ulasmanizi saglayacagiz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Alıntı
Gönderildi : 17/07/2010 01:55
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Hocam tarafı seçmek pek kolay olmayacak gibi:))

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/07/2010 02:21
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Elbetteki MS. Gelişmeleri göreceğiz. Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/07/2010 02:45
Ugur DASDEMIR
(@ugurdasdemir)
Tecrübeli Üye

Bağımsız  Cloud'cular:)

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/07/2010 02:58
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Küçük bir örnekle google ın cloud computing inin altında yer alan " google docs" a microsoft dan cevap gecikmeden "office web app" ile geldi.Yani savaşı kim kazanırsa kazansın kesin olan şu ki biz kazanacağıız 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/07/2010 00:58
samil saltug
(@samilsaltug)
Üye

C.comp. dünya çapına taşıyan ve ilk ciddi alt yapı çalışmaları başlatan google sağlayacağı imkanlar daha şimdiden ortada ve tartışılmaz. ama Microsoft un silverlight in muhteşem encoding, sıkıştırma ve performansı multimedia konusunda 1-0 önde olacak gibi 🙂

windows  Azure [Vs.] google Chorme 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/08/2010 14:00
cemengin
(@cemengin)
Üye

herzaman Microsoft daima Microsoft hep Microsoft

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/08/2010 16:51
Ali Kemal TÜRKER
(@alikemalturker)
Üye

Cloud computing falan yalan... Bana bir tane ciddi firma gösterin cloud computing yapacak... Ciddi derken tam ciddi.. Mesela Shell... Hayatta dosyalarını web üzerinden yayınlamaz... 

Neyse biz kendi bulut sistemimizi yazamadıkça ancak google yada MS i konuşuruz...

Kolay gele 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/08/2010 22:36
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

erdal hocam senin bu cool tavırlarına bayılıyorum, gbhl' li değil mi , helal 🙂 katılıyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/08/2010 22:44
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Biz(Koç.net) ISP olarak yıllardır pek çok kurumsal firmaya zaten bu hizmeti veriyoruz.

Kurumların iş uygulamalarını çalıştıran sunucuları sistem odamızda barındırırken; donanım, güvenlik işletim ve bakımlarını yapıyor; sunucu ve üzerindeki uygulamaların kesintisiz olarak çalışmasını sağlıyoruz.

Yeni olan, kavramın kendisi.

Hizmet sağlayıcı tarafından baktığımızda ise bugüne dek güvenlik anlamında yaşanmış örnek bir sıkıntı mevcut değil.

Ancak kullanıcı tarafında yapılacak bir güvenlik zaafiyeti elbette farklı bir durum.. Zaten bu durumda firmanın lokalinde olan bir uygulama da olsa yine sıkıntı yaratacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/08/2010 22:55
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Network Provider ile cloud computing karışıyor gibi geliyor bana

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 00:00
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="Erdal YAZICIOGLU"]

Cloud computing falan yalan... Bana bir tane ciddi firma gösterin cloud computing yapacak... Ciddi derken tam ciddi.. Mesela Shell... Hayatta dosyalarını web üzerinden yayınlamaz... 

Neyse biz kendi bulut sistemimizi yazamadıkça ancak google yada MS i konuşuruz...

Kolay gele 

[/quote]

google ve ms bu konuda çok başarılı abi .. bankalar gibi çok özel firmaların dışında pek çok fima bu işin peşinde. Dünyada shell gibi firma sayısı belli ve bu iş en çok kobilere yarayacak.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 01:28
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)

[quote user="Serkan KONAK"]Network Provider ile cloud computing karışıyor gibi geliyor bana
[/quote]

Yüzlerce lokasyonu olan yapıların merkezi biriminden söz ediyorum; belgeleri, muhasebe kayıtları, veri tabanları.. herşeyin tutulduğu ve herkesin eriştiği ama dokunamadığı tek bir yer..

Network Provider işini internet kurulduğundan beri yapıyor sağlayıcılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 01:43
Ferhat Indi
(@FerhatIndi)
Üye

CC  biz Sistemcinin isine son verecek, Bence bu kadar kendimizi kaptirmayalim, sonra Eminonunde simit satariz:)

Sirketlerin CC`e gectikten sonra BT alaninda  calisan sayisinda herhangi bir tasarruf yapiliyormu onu ogrenmekte yarar var.

Kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 06:41
Ali Kemal TÜRKER
(@alikemalturker)
Üye

Sanki bana Mesut'un dediği Cloud computing gibi gelmedi. Yanılıyor olabilirim. Katıldığım nokta isim değişmesi... Yani DATA CENTER türü işlemler bilgisayarın MAIN FRAME li zamanlarından beri var.

Aslında her türlü Server-Client mimarisi cloud computing olarak tanımlanabilir inancındayım. Sonuçta bilgiye her zaman her yerden ulaşma... Yerel ağdan yada VPN ile farketmez. Tek fark isim değişmesi ve platformalr. Eskiden word dosyasını açmak için makinenizde office yğklü olmak zorundaydı şimdi ise google docs bu işi sizin için yapıyor.

Tabi bu işin bir de güvenlik tarafı var ki konuşmaya kalkarsak sayfalarca yazmak lazım...

Linux kullanın linux, bırakın cloud falan.. KAfanız rahat olsun... MAC de iyi bu arada 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 14:23
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

boşverin cloud computing vs :))

hikaye hepsi...

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 15:04
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)

Bulut Bilişim yeni bir olgu, dediğim gibi ben bu işin zaten yapıldığının üzerinde duruyorum ancak yüzde 100 bulut bilişim modelimidir hayır değildir elbette! Bu yeni kavram beraberinde yeni teknolojileri ve servisleri doğrucak ki zaten çalışmaların asıl hedefide bu. Ama özünde baktığımız zaman bizim yaptığımız iş dataların artık "bulut" üzerine yerleştirilmesi.. Bu tıpkı netwrok topolojilerinde gördüğümüz bulut gibi, peki bu bulutlar nerede? Dünyanın her yerinde bulunan data center ların bu dataları barındırması ve sunmasıyla gerçekleşen işlem işte bu bulut'un kendisi 🙂 Ama şu anki yapıda elbette maliyet sıkıntısı var, yüksek bant genişliklerini almak gerek tabiki müşterilerinize ya da çalışanlarınıza bu hizmeti sunabilmeniz için.. bant genişliğide öyle ucuza sağlanamıyor.. Baktığınız zaman skydrive bile bulut bilişim in bir hediyesi deniliyor, okuduğum makaleler bulut bilişim i uzaydan düşen yeni bir kavram gibi göstermiş ancak bence sadece bilgi eskikliği. Bulut bilişim in hedefi ise daha düşük maliyetli çözümleri en yeni teknolojilerle tüketiciye sunmak diye düşünüyorum, saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 15:32
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="ferhatkt"]

CC  biz Sistemcinin isine son verecek, Bence bu kadar kendimizi kaptirmayalim, sonra Eminonunde simit satariz:)

Sirketlerin CC`e gectikten sonra BT alaninda  calisan sayisinda herhangi bir tasarruf yapiliyormu onu ogrenmekte yarar var.

Kolay gelsin

[/quote]

Evet bu nedenle ben şimdiden CC teknolojileri üzerine yoğunlaştım 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 20:04
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="Mumin CICEK"]

boşverin cloud computing vs :))

hikaye hepsi...

[/quote]

hocam sana hastayım ama normal bursaya zor gelir CC

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/08/2010 20:05
Sayfa 1 / 3
Paylaş: