Google Yasağına Y&#...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Google Yasağına Yürütmeyi Durdurma İstemi  

  RSS
Ali Birinci
(@AliBirinci)
Üye

);background-attachment: initial;background-color: initial;margin-top: 0px;background-position: 50% 0%">

);background-attachment: initial;background-color: initial;margin-top: 0px;margin-right: 0px;margin-bottom: 0px;margin-left: 0px;background-position: 0% 0%">

YouTube ile aynı IP bloğunu kullandığı için erişimi engellenen 30′a yakın Google hizmetine erişime tekrar açılması için İnternet Kullanıcıları Derneği tarafından “Yürütmenin Durdurulması ve İptal Edilmesi” istemiyle Ankara 3. İdare Mahkemesi Hakimliğine dava açılırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına “Görevi İhmal ve Özel Hayatın Gizliliği İhlal” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Mahkemeye sunulan dava dilekçelerinde, mahkemenin TİB’e 3 farklı IP adresini engelleme yetkisi verdiği fakat TİB’in 20′den fazla IP adresini engellemeye yönelik karar alarak yetkisini aştığı ve Google’a ait birçok hizmetin erişilemez kılındığı belirtilmiştir. Google’ın bu hizmetlerinin Türkiye’de birçok şirket tarafından kullanıldığı düşünülürse durum oldukça vahimdir. Ayrıca, engellemelerin adres bazında filtreleme ile yapılabilme şansı bulunurken, Pardus Kullanıcıları Derneği Fahri Başkanı ve İnternet Kullanıcıları Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül’ün deyimiyle, bu yapılanlar “Pire için Evi Yakmak”tan başka birşey değildir.

İnternet Kullanıcıları Derneği adına Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı Avukat Nihad Karslı’nın açtığı dava ve suç duyuru buradan erişilebilir.

TIB’in Youtube ile birlikte Google Servislerine erisimi engelleme getirmesi üzerine INETD Bildirgesi’ni okumak için tıklayın.

 

Kaynak :  http://www.pardus-linux.org/2010/06/google-yasagina-yurutmeyi-durdurma-istemi/  

Alıntı
Gönderildi : 10/06/2010 19:07
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Sabahtan beri translate.google.com vs. çalışıyor.

Teşekkürler ali bilgilendirme için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 19:15
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Google canavar gibi bu gün şov var temalar,translate,maps hepsi süper hızlı.Bence googleden vergi almak yerine yaptıkları için üzte para versinler google firmasına.O kadar işe yarıyorki.Google vergi olayı felan enteresan mahkeme kararına dayanan bir şey yok zaten.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 19:21
Gokhan MANKARA
(@GokhanMANKARA)
Üye

Etrafımdakilerden duyduğuma göre google anasayfasınada girilemiyormuş

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 19:37
Ali Birinci
(@AliBirinci)
Üye

http://shiftdelete.net/google-erisim-probleminin-cozumu-21299.html

 

adresinde boyle bir idda var ama ben sabahdan beri boyle bir aksamayla karşılaşmadım.. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 19:41
Ali Birinci
(@AliBirinci)
Üye

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Google ile ilgili açıklama yaparken, bazı anlaşılmaz ifadeler kullandı. Yasak konusuna pek açıklık getirmeyen cümleler, Google ile idari birimler arasındaki tartışmayı alevlendireceğebenziyor.

"Google, saptırma yapacağına 30 milyon TL'lik vergi borcunu ödesin. Google'ın yavaşlığının bizimle bir ilgisi yok. Biz YouTube IP'lerini engelliyoruz, Google da kasıtlı olarak o IP'leri kullanıyor. YouTube yasağını tekrar gündeme getirerek, kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar.Gelin, masaya oturun, borcunuzu ödeyin. O zaman istediğiniz yayınıyapabilirsiniz."

 

Sanırım  Seçimlerden sonra Maliye bakanı olacak 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 19:58
Paylaş: