Chrome OS Chrome İş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Chrome OS Chrome İşletim sistemi görücüye çıkıyor  

Sayfa 1 / 2
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Google'ın iyiden iyiye efsaneye dönüşmüş, bir türlü ortaya çıkamayan Chrome İşletim Sistemini nihayet piyasaya çıkarıyor. Peki ilk modeller ne zaman geliyor?

Computex fuarı, ya içkiyi fazla kaçıran ya da gereğinden fazla kurnaz davranan bir Google yöneticisinin açıklamasıyla gündeme geldi. Buna göre, netbook-notebook ve masaüstü sistemlerde çalışan Chrome işletim sistemi Eylül'de piyasaya çıkacak.

İlk elden duyulan söylentilere bakılırsa, Google Chrome İşletim sistemi, önceleri Acer modellerinde ortaya çıkacak ve kelimenin tam anlamıyla ateşle sınanacak. Bu kadar güçlü rkiplerin bulunduğu sektörde Google Chrome nasıl başarılar kazanacağıysa merak konusu.

Kaynak : www.shiftdelete.net

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 07/06/2010 02:27
Rahmi DILLI
(@rahmidilli)
Tecrübeli Üye

Haber için teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 03:26
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 03:27
Ugur DASDEMIR
(@ugurdasdemir)
Tecrübeli Üye

Gelsin bakalım 😉

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 03:55
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Merakla bekliyorum. Haber için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 12:17
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Görücüler ne diyecek bakalım 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 12:27
Eren SARISALTIK
(@ErenSARISALTIK)
Üye

Gelsin bakalım, bu piyasada bir o eksikti 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 12:37
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

hayırlı olsun diyelim...

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 12:44
Veysel UYAR
(@VeyselUYAR)
Üye

neden olmasın, gelsin bakalım

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 02:37
Burak Erdin
(@burakerdin)
Üye

Bilgilendirme için teşekkürler, gelsin görelim bakalım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 05:09
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Ürün için beta tester olmaya çalışıyoruz eğer google ile bir ortaklık yapabilirsek seri makaleleri göreceksiniz bu konuda inşallah 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 12:17
Gökçe KURT
(@GokceKURT)
Üye

Hakan Hocam Sözünü ettiğiniz görüşmeler, son kullanıma yönelik sürümü test etmek için mi ? 

Bu arada merak eden kullanıcılar, Chrome OS0.5.396 Beta -32bit- sürümünü LiveCD olarak  http://getchrome.eu/download.php  indirebilirler.  

RALink, nVidia gibi bazı ethernet kartlarında sorun oluştursa da Intel,Realtek'te herhangi bir sorun oluşturmuyor. (Malum bu işletim sistemi, %80 web üzerinden çalışmak üzere yapılandırılmış:) )

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:17
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Hayırlı olsun...

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:19
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="Gokce KURT"]

Hakan Hocam Sözünü ettiğiniz görüşmeler, son kullanıma yönelik sürümü test etmek için mi ? 

Bu arada merak eden kullanıcılar, Chrome OS0.5.396 Beta -32bit- sürümünü LiveCD olarak  http://getchrome.eu/download.php  indirebilirler.  

RALink, nVidia gibi bazı ethernet kartlarında sorun oluştursa da Intel,Realtek'te herhangi bir sorun oluşturmuyor. (Malum bu işletim sistemi, %80 web üzerinden çalışmak üzere yapılandırılmış:) )

[/quote]

Evet test sürümü için ve başladık bile ilk video bu hafta sonu Erdem in ağzından yayında olacak inşallah.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 20:07
Ali Birinci
(@AliBirinci)
Üye

ilkler gene bizde 🙂 acaba sunucu versiyonuda olacakmı..

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 00:59
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="Ali Birinci"]ilkler gene bizde 🙂 acaba sunucu versiyonuda olacakmı..[/quote]

Her zaman 🙂

istemci ürünü bu ve web base server için pek uygun görünmüyor. hele tr de ip bazlı google yasaklı bir ülkede çok zor :)))

bu arada google da çok masum değil , adword gibi pek çok üründen dünya para kazanıyor ama office açmayarak devletten vergi kaçırıyor bu da önemli bir nokta. ben 100 lira kazansam 20 lirası devletin ama adamların böyle bir kaygısı yok .

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 01:52
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Hakan UZUNER"]

[quote user="Ali Birinci"]ilkler gene bizde 🙂 acaba sunucu versiyonuda olacakmı..[/quote]

Her zaman 🙂

istemci ürünü bu ve web base server için pek uygun görünmüyor. hele tr de ip bazlı google yasaklı bir ülkede çok zor :)))

bu arada google da çok masum değil , adword gibi pek çok üründen dünya para kazanıyor ama office açmayarak devletten vergi kaçırıyor bu da önemli bir nokta. ben 100 lira kazansam 20 lirası devletin ama adamların böyle bir kaygısı yok .

[/quote]

Hocam dünyada bir Microsoft gerçeği var bu uzun sürede gidecek gibi görünüyor ama bu Chrome ile ilgili bir öngörünüz varmı?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 10/06/2010 02:08
Gökçe KURT
(@GokceKURT)
Üye

[quote user="Hakan UZUNER"]

Her zaman 🙂

[/quote]

Hakan hocam aslında böyle bir temsilcilik var , Hatta vaktiyle Türkiye'de yapılan ticari faaliyetin faturalarını İrlanda'da Ofisi üzerinden tuttuğu ve oradaki düşük oranlı gelir ve kurumlar vergisinden faydalanmak istediği için, (Tıpkı Prometric için yaptığımız ödemeler veya MS Action Packlerin siparişinin yapılması, ya da birçok hosting firmasının yurtdışındaki Datacenterlardan VPS alması,reseller hesabı olamsı,domain kiralaması ve ülkemizde satması gibi)  Maliye Bakanlığımız tarafından vergi cezası bile kesilmişti.  Kaynak :   http://bit.ly/1hDLGq  Dar Mükelleflerde Gelir Vergisi Kanunu :  http://bit.ly/bOe3cl

Hatta Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketi olarak TOBB Ticaret Sicili Gazetesi'nde 561068 numaralı Sicil numarasıyla ilanları bile mevcut. (Ana Sözleşme Tescil ve Odaya Kayıt Tarihi : 01.08.2005)

Yani isteseler,ilk baştan itibaren takip başlatabilirdi ve Dar mükellef olan Google'dan gereken verginin takibi yapılabilirdi. 

Ama asıl mesele, "TC Ulaştırma Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı" ile "Google Inc." arasındaki soğuk savaş olduğundan, "Şikayet" yerine, dava yoluyla emrivaki yapılması, dolayısıyla Google'ın da, "İlgili sayfayı gerekçesiyle beraber şikayet edin, gereken işlemi yapalım" diyerek cevaplaması, bunun üzerine, "Vay bunlar bizim dava kovuşturmamızı kaale almazlar haa, Basın cengaverler engeli şunlara, Görsünler günlerini ! " diyerek durumu Ego meselesi haline getirmesidir.  Çektiğimiz sorun da bu çocukça mesele yüzündendir. 

Aslında mesele siyasi veya gözdağı amacından ziyade, büyük bir ayıbımızı örtmeyi amaçlamıştır :  

6.5 milyon adet broadband abonesinin olduğu bir ülkede, Ttnet (eski adıyla Turnet) omurgasının yurtdışı ağ çıkışının sadece 184Gbps olması . Yani sadece 200 bin kişi aynı anda yurtdışı sitelerden Streaming yayın izlese, %3 load altında dahi ulusal ağımız yetersiz kalmaya başlayacaktır. Bu yüzden justin.tv,vshare.tv,tvants gibi sürekli yayın akışı gerektiren hizmetlere de el atılmış.

Yani vergi, veya yasağa sebep olan kanun konusu bana göre tamamen bahanedir, Rakamlar ise olan biteni aslında çok güzel özetlemektedir. 

Ana konuya dönersek, Chrome OS'in betası Netbook üzerinde USB'den gayet hızlı şekilde boot ediyor. Final sürümünün  görünümünü ve yazılım kalitesini ise ayrıca merak ediyorum 🙂

Saygılarımla 

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 03:56
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

[quote user="Hakan UZUNER"][quote user="Gokce KURT"]

[/quote]

Evet test sürümü için ve başladık bile ilk video bu hafta sonu Erdem in ağzından yayında olacak inşallah.

[/quote]

Gökçe Beyin mesajını yeni gördüm. Onu da indiriyorum. Öncelikle ilgilinize teşekkür ederim.

Video'yu Google Chromium 4.0.253.0 versionundan yararlanarak tamamladım. 5.0 ile ilgili de çok büyük farklar olmadığını düşünüyorum eğer ki çok büyük farklar varsa; Bununla ilgili de bir video yayınlıyor olacağım.  

Şuanki çektiğim video kısmetse haftasonu yayında olacaktır. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/06/2010 04:38
Sayfa 1 / 2
Paylaş: