Internette Yeni Eri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Internette Yeni Erişim Engellemesi Hakkında Bilgi  

RSS
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Değerli Müşterimiz,

3 Haziran 2010 tarihinde 
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan firmamıza iletilen karar
sebebi ile Google ‘a ait bazı IP’lere hukuksal nedenlerden dolayı erişim  engellenecektir. Erişimi engellenen IP’ler
dolayısıyla,

Google’in bazı uygulamalarına erişememe ya da  yavaşlık yaşanması beklenmektedir.

Bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde;

Google web sitesine
erişimde sorun yaşanması,

-          Reklam vb.
analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google
uygulamalarını  kullanan portal veya web
sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,

-          Google
Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,

-          Web
siteleri dahilinde  “google search” kullanan
alan adlarına erişimde yavaşlama,

-          Firmanıza
ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’ a dayalı bir takım
uygulamalarınızın bu erişim 
kısıtlamasından etkilenmesi,

söz konusu olabilecektir.

Koç.net ‘in  internet
erişim performasından bağımsız şekilde, yaşanacak olası erişememe ve yavaşlık
problem minimum ölçüde etkilenmeniz için bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

Alıntı
Gönderildi : 04/06/2010 01:38
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Bu haber bugün elime ulaştı arkadaşlar

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2010 01:39
Realordu
(@Realordu)
Üye

Bu bir çılgınlık. Elbette kararı alanların dayandıracakları hukuki sebepler vardır ama google bu,you tube değil ki...Bakalım neler olacak. Çalıştığımız kurumlarda Google Toolbar unistall, desktop search service stop işlemleri yapmak gerekecek gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2010 02:52
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bilişim çağında bu yapılanlar saçmalık olmaktan ileri gitmez.Milyonlarca insanın yararlandığı platformlar ülkemizde yasak.Tabiki bunların haklı sebepleri var hakaret içeren kötü içerikler yüzünden."Bir ağaçtan bir milyon kibrit çıkar,bir kibrit bir milyon ağacı yakar."felsefesi yerine bunları denetim altında tutan bir kontrol mekanizması kurulsada milyonlarca insanın yararlandığı hizmetler aksamasa daha iyi olacak.

Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2010 03:05
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Anlamadığım şu benim gerekçe tam olarak belli ucu çok açık kaldı ki o kadar çok illegal site varken bu tarz bilgi paylaşımı yapan insanların yarına olan siteleri tek kalemde silebiliyorlar.Somra da internet özgürlüğü diyorlar.İnternet özgürlüğü kime göre özgürlük?

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2010 11:27
Semih Bahar
(@SemihBahar)
Üye

Google Translate de ne gibi bir sakınca var? Onu anlayamadım!!!

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 15:57
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Semih Bahar"]Google Translate de ne gibi bir sakınca var? Onu anlayamadım!!![/quote]

Sorun google translate yasaklanması değil. Public bir ipnin hem translate hem youtube için kullanılmasından ve youtube erişim iplerinin engellenmesi durumunda translate'ninde otomatik engellenmesi durumunu ortaya çıkarıyor. Yoksa translate için bir sakınca yok. Konu bu şekilde ifade ediliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 16:40
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Google'da farklı IP kullansın , bizide zor durumda bırakmasınlar 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 16:46
Semih Bahar
(@SemihBahar)
Üye

Açıklama için teşekkürler.Fakat Telekomünikasyon'un bu müdahalesinin pek başarılı olduğunu söyleyemicem.Open Dns ile hala youtube erişimi sağlanıyor.Bunun aksine google servisleri engellenmiş.Telekomünikasyon'un amacını anlamak güç!!!

Ayrıca aşağıdaki Dns lerle kapalı olan google servislerine erişebilirsiniz.

156.154.70.22
156.154.71.22

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 18:00
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Eskiden yabancı sigara, döviz bulundurmaktan vatandaşlarını tutuklayan memleketim siyaseti bu günlerde internete girenleri tutulamaya başlayacak. Neyse yarın öbrsü gün başbakan çıkıp ben giriyorum sizde girin derde ortalık durulur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2010 20:15
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Şimdi gel bu haberi iş arkadaşına tercüme et:)))  Etmem feci şekilde utandırıcı bir durum adamın hayranlığı uçup gider sonra:))). Türkiye'de herşey var ama bir tek hukuk yok. Ortada zıvanadan çıkmış bir yargı terörü, çinseddinden daha uzun  bir bürokrasi yılanı, koaladan daha uysal bir Türk halkı var o kadar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2010 01:36
Burak Erdin
(@burakerdin)
Üye

Hangi devirde yaşıyoruz anlamıyorum. Bu sansürcü zihniyet varken, insanın herşey olabilir diyesi geliyor. Yorumsuz...

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2010 07:17
Paylaş: