Şirketleri bir g...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirketleri bir günde 120 milyon dolar zarar ettirdi  

  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Geçtiğimiz günlerde 30. yaşını dolduran PacMan isimli klasik oyunun yaş gününü kutlayan Google, logosunu Pacman'e ayırdı. Ancak logosunda PacMan'in fotoğrafını kullanmak yerine doğrudan oyunun kendisini kullanıcılarına sunan Google, dünya çapında birçok şirketin zarar etmesine yol açtı.


Google'ın klasik Pac-Man oyunun 30. yıl dönümü nedeniyle logosuna taşıdığı Pac-Man oyunu, milyonlarca kullanıcının da ilgisini çekti. Google'a giren birçok kullanıcı, arama yapmadan önce Pac-Man oynayarak anılarını tazeledi ve Pac-Man oynamanın keyfine vardı.


Buraya kadar anormal bir durum yok; ancak bu tabloyu dünya çapında değerlendirdiren bir araştırma şirketi, işverenlerin Google'ın Pac-Man sürprizinden pek de hoşnut olmadığını ortaya koydu.


RescueTime Blog, yaptığı araştırmada 11 bin kişilik geniş bir grubu rastgele bir şekilde ele aldı. Araştırmaya göre 21 Mayıs tarihinde Google'a giren bu kullanıcılar, Google'ın anasayfasında ortalama 36 saniye daha fazla zaman geçirdi.


Google'ın günlük 504 milyon 703 bin tekil ziyaretçisi olduğu düşünüldüğünde ve bu rakamın yüzde 75'inin Pac-Man logosunu görmezden geldiği hesaplandığında bile, Pac-man'in şirketlere 120 milyon dolarlık bir zarara neden olduğu anlaşılıyor. Elbette bu rakam çalışanın şirkete olan saatlik maliyetine göre değişiklik gösteriyor.


http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14844897.asp?gid=373

Alıntı
Gönderildi : 27/05/2010 17:49
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Ne PacMan'mış hocam 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/05/2010 19:29
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

ingilizce adı pacman türkçesi bakman. adı üstünde; fazla pakmamak lazım [:D]

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/05/2010 20:18
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Bende o günlerde geç farkeden biri olarak Jeton At diyor. Hayırdır dedim ne jetonu "aaa o da nesi PacMan başladı" Tabi jeton boşa gitmesin diye oynadık. =) Güzeldi. Nostalji oldu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 02:37
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bu tarz haberler saçmalık artık dünya üzerinde çalışmayan sömürülmeyen kimse para kazanıp iş sahibi olamıyor.İşi olan birisi googleye girip oyun oynayacak değil.Haber belli bir kaynağa dayanılmadan saçmaca bir rakam telafuz edilerek googleye darbe vurmak için çıkartılmış.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 11:55
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Rıza bu ne şiddet bu ne asabiyet. =)


Kardeşim ama bak burada herhangi bir veri yok. Adamlar sadece tahmini şu kadar saniye geçirilmiş. % bilmem kaçı oynamış falan demiş. Onlardan da % bilmem kaçı çalışan olursa tahmini zarar açıklanmış. Evet biraz bi taş atma var ama. Devleri bir taşla indiremezsin. Zamanında Microsoft Almanya'nın verilerini çalıyor dediler. Hala Microsoft ürünleri kullanıyor muyuz? Evet. Demekki sorun yok. 😉

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 14:48
Fatih Şaban KAYA
(@FatihSabanKAYA)
Üye

bence adamın işi gücü yok hesap kitap yapmış yok bu kadar zarar......ellerinden gelseler insanlara chip takıp uyutmadan gece gündüz calıştıracaklar....

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 18:12
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Oynadım, güzeldi mutlu oldum :))

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2010 18:16
Paylaş: