Anti Virüs pro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Anti Virüs programı virüse dönüşünce  

Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Antivirüs programı virüse dönüştü onbirmlerce bilgisayarı zökertti. Bilişim güvenlik şirketi McAfee'nin anti-virüs programındaki bir hata tüm dünyada onbinlerce bilgisayarın çökmesine neden oldu.

Şirketten yapılan açıklamada, normal ve sorunsuz çalışan bir Windows dosyasını bir virüs olarak gören yazılımın çok sayıda bilgisayarda arızaya yol açtığı belirtilerek, bu "yanlış virüs teşhisi" sorununa son vermek için hazırlanan yamanın müşterileri tarafından indirilmesini istedi.

Hatasından dolayı özür dileyen, ancak sorundan tüketicilerin fazla etkilenmediğini savunan McAfee, özellikle Microsoft'un Windows XP Service Pack 3 işletim sistemini kullanan şirketlerin bilgisayarlarında sorun görülebileceğini belirtti.

Bilgisayarların çökmesine ya da defalarca "reboot" yapmasına neden olan sorundan dolayı ABD'de okulların, üniversitelerin, hastanelerin, polisin hatta cezaevlerinin bilgisayarları çöktü.

Polisten raporlarını el yazısına geçirmeleri ve önlem olarak araçlarındaki bilgisayar terminalini kapamaları istenirken, bazı cezaevleri ziyaretleri iptal etti ve hastaneler acil serviste durumları ağır olmayan hastaları gönderip bazı ameliyatları ertelemek zorunda kaldılar.

Uzmanlar, sorundan etkilenen bilgisayar sayısının bilinmediğini, ancak onbinlerce olduğunun tahmin edildiğini belirtirken, mikro-blog sitesi Twitter, dünyanın en büyük anti-virüs bilişim güvenliği sistemi sağlayıcılarından birisi olan McAfee'den şikayet mesajlarıyla dolup taşıyor.

AnnArbor.com sitesine göre, ABD'de aralarında Michigan Üniversitesinin de bulunduğu birçok üniversite sorundan etkilendi. Üniversitenin tıp fakültesindeki 25 bin bilgisayarın 8 bini devre dışı kaldı. New York eyaletinin Syracuse kentindeki Upstate Üniversite hastanesindeki 6 bin bilgisayarın 2 bin 500'ünün de çöktüğü bildirildi.

http://www.milliyet.com.tr/anti-virus-programi-viruse-donusunce/yasam/sondakika/22.04.2010/1228309/default.htm

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 22/04/2010 12:30
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

son zamanlarda neler oluyor boyle antivirus yazılımlarına bu ikinci haber bu sekilde yanlıs hatırlamıyor isem

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 12:46
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Bilgi için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 12:56
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

Adeta küçük bir felaket olmuş !

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 14:09
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Zaten oldum olası bu markaya ısınamadım

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 14:56
Hakan ALKAN
(@HakanALKAN)
Üye

aynı haber cnet türkiyenin sitesinde sorunun çözümü ile birlikte verilmiş ;

Bilgisayarınız kendi kendine reset atmaya başladıysa önce hızlıca şu adımları yapmanız gerekiyor:

1- Başlat > Çalıştır'a gelip cmd yazın ve Enter'a basın.
2- Gelen ekrana shutdown -a yazın ve Enter'a basın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 15:22
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Önemli olan komutu elle girmemiz değil, onlara dolar para veriliyor lisanlı antivirüs, security yazılımları alınıyor. Sonrası içeri ajan sokmuş gibi sonuç. Bunu nasıl telafi edecekler acaba.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 15:33
Hakan ALKAN
(@HakanALKAN)
Üye

haklısınız hocam olan olmuş artık

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 15:46
Oner Sezgin
(@onersezgin)
Üye

Bu kadar sektörde pazar payı olan bir firmaya yakışmayacak bir durum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 17:01
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Ben diyorum Nod32 iyidir diye kimse inanmıyor 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 17:10
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Bence AVG 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 17:17
federico
(@federico)
Üye

Aşağıdaki çözüm ile sorununuzu halledebilirsiniz. 

Recommended Recovery SuperDAT Procedure

1.     From a machine that has Internet access, locate and download the Recovery SuperDAT at http://download.nai.com/products/mcafee-avert/tools/SDAT5958_EM.exe  and save it to portable media.

2.     Take the portable media to each affected machine and run the tool. If you are not able to run the tool on the affected machine, boot in safe mode

3.     Execute the Recovery SuperDAT tool

4.     Reboot in normal mode

5.     Use the product update to update to 5959

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 20:48
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Büyük konuşmak istemem ama; şahsi bilgisayarımda sadece Spy-Bot Search&Destroy var ve autorun'lar da kapalı.

Herhangi bir "sakat" siteye girmiyorum ve mail'lerimi de outlook v.s. yazılımlarla açmıyorum. Hatta e-mail ile gelen ekleri bile evde açmam.

Yaklaşık 2 yıldır herhangi bir sorun olmadı ve geçenlerde imaj alıp trial kaspersky kurdum ve güncelleyip tarama yaptım; tertemiz mübarek.

Yaşasın bilinçli kullanım [:D]

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2010 23:56
KaVKaZ
(@KaVKaZ)
Üye

Mcafee hatasını telafi etmek için çok basit çözümler gösteriyor lakin dat bug'ı svchost.exe yi uçurduktan sonra neyi nereye nasıl kopyalayayım, hadi kopyaladık windows installer dahi çalışmıyor ben bunu nasıl kurayım.

Ben diğer firmalara göre şanslıyım çünkü epo yu sunucuda hammallık olarak gördüğüm için kullanmıyorum ve departmanları saatlik dilimlerde güncellemeye çıkartıyorum. Bu yüzden sadece 7 bilgisayarım çöktü :))) sırf bir dat dosyaları ile...  Gerçi formata gerek kalmadan 7 makinayıda ayağa kaldırdım.

Mcafee kullanılmalı mı sorusunu ben sormaya başladıysam, epo kullanan sistemlerde tüm clientlara eş zamanlı güncelleme yaptırarak maf olan kişiler ne yapar bilemem!!!

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/04/2010 13:42
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Ben şirket içindeki tüm client'larda USB'ler iptal edilip Forefront TMG ile ağ trafiği malware denetiminden geçirildiğinde şirketin malware'lara karşı güvenliğinin son derece iyi olduğu kanısındayım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2010 00:38
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Öncelikle firma için çok büyük bir prestij kaybı söz konusu. Nasıl telafi edecekler acaba?

İkinci olarak Mert Bey'e katılıyorum. Bilgisayar bilinçli kullanıldıktan sonra sıkıntı çıkarmayacaktır. Tabi bu biz bilişimciler ve ev bilgisayaları için geçerli. Yoksa şirketlerde yemez. =) Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2010 09:33
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

Destek verdiğim bir firmanın (3 Pc var) birisinde bu sorun ile karşılaştım. Mcafee svchost dosyasını silmişti. Temalar yüklenmiyor, hizmetler penceresi boş geliyor, servisler çalışmıyor, network de çalışmıyordu. dat'ın yamasını kurup ardından da quarantina console'dan svchost dosyasını restore edip makinayı restart edince problem düzeldi. Öte yandan yine destek verdiğim başka bir firmada XP 'ler SP3 (yaklaşık 25 pc) seviyesinde ve EPO ile kontrol edilen bir sistem var. Bu firmada hiç bir makinada problem olmadı. herhal PC ler güncellemeyi çekmeden  yaması gelince problem oluşmadı diye düşünüyorum. Problemi tespit etmek önemli olan ilk başta olayı anlamamıştım. Halbuki haberi de okumuştum. Sonradan aklıma gelince karantina konsole dan svchost dosyasını görünce mcafee ile ilgili olduğunu gördüm ve kısa bir araştırmadan sonra problemin çözümünede ulaşabildim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/04/2010 12:35
Paylaş: