Bilgisayarınız ısın...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgisayarınız ısınmasın  

  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bilgisayarınız ısınmasın: Apple, bilgisayarların USB girişleri için çok farklı bir görev buldu.


Taşınabilir bilgisayarların en büyük sorunu aşırı ısınma. Eski moda kasalara göre çok daha ufak alanlarda, birbirine daha yakın donanım bileşenlerinin ürettiği ısı zaman zaman tehlikeli boyutlara varabiliyor. Ama MacBook sahiplerinin bu konuyu daha fazla dert etmelerine gerek yok. Çünkü Apple ısınma sorununu çözmeye yönelik 4 ayrı patent başvurusunda birden bulundu!


Patentlerden ilki bileşenlerin destek ve tutturma parçalarının ısı geçirgen olarak üretilmesi. Çok da akla gelmeyecek bir yöntem değil. Ama diğerleri biraz daha farklı. İkinci patent, bilgisayarın USB/Firewire girişlerinin kullanılmadığı zamanlarda bir havalandırma geçişi sağlayacak şekilde tasarlanmasını planlıyor. Eğer USB girişlerini boş tutabilirseniz bu ilginç bir çözüm olabilir.


Diğer bir patent ise cihazın bulunduğu ortamdaki hava akışını algılama ve fanların olarak en yüksek hava akımını yakalayabilecek şekilde otomatik olarak yeniden konumlanmasını hedefliyor.


Dördüncüsü ise oldukça ilginç. Bu kez; iki farklı metalin kesiştiği noktalarda, elektronların yüksek yoğunlukta bölgelerden, düşük yoğunlukta bölgelere geçişi esnasında soğuma sağlanmasını hedefleniyor. Katı Durum Soğutma Mekanizması olarak adlandırılan bu yöntem, cihazın üzerinde yeni fan delikleri açmadan soğutmayı sağlamak açısından oldukça ilgi çekici.


http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14073499.asp?gid=373

Alıntı
Gönderildi : 13/03/2010 11:14
hasanelisert
(@hasanelisert)
Üye

Apple'dan  bahsediyoruz , bu adamlar isteseler macbook'lara klima özelliği bile koyarlar 😀 dördüncü madde bana çekici geldi.Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2010 11:26
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Güzel bilgilendirme için teşekkürler.Artık üreticiler bir nebzede olsa ideal ortamlarda kullanılan ürünlerde temiz fanlarla kullanılan sistemlerde kilitlenme olayını aştılar.Son çıkan işletim sistemleride nerdeyse kusursuz olunca problem kalmadı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2010 17:49
Paylaş: