Yasaklı sitelere Go...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Yasaklı sitelere Google vizesi  

  RSS
Sercan Çokyeğit
(@sercancokyegit)
Üye

google logo

Google’ın yeni DNS hizmeti sayesinde erişimi engellenmiş sitelere ulaşmak artık çok kolay.

DNS hizmeti, internetteki bilgisayarların rakamlardan oluşan IP numaralarını harflerden oluşan kolay hatırlanabilir adreslere çeviren sisteme verilen isim. Bu adres dönüştürme işlemi aslında siz farkında olmadan sürekli yapılıyor. İnternet servisini kullandığınız firmaya ait DNS ayarları otomatik olarak işletim sisteminiz tarafından algılanıyor ve yönlendirme işlemleri bu DNS ayarına göre gerçekleştiriliyor.

Bu hizmeti ücretsiz olarak veren OpenDNS gibi bağımsız servisler de mevcut. Türkiye’den erişime kapatılan internet sitelerine ulaşılamamasının sebebi de DNS hizmeti aldığınız servisin bahsettiğimiz adres dönüştürme işlemine izin vermemesinden kaynaklanıyor.

Google’ın yeni DNS hizmeti bu dönüştürme işlemini daha hızlı yaparak ulaşmak istediğimiz sayfaların daha hızlı açılmasını hedefliyor. Tabi Türkiye’den erişime kapalı sitelerle ilgili bir düzenlemeye sahip olmadığı için bu problem de otomatik olarak ortadan kalmış oluyor.

Denetim Masası’nı açın. Ağ ve İnternet’e tıklayın. Burada internet bağlantınızı seçip sağ tıklayın. Özelliklere gelip Internet Protokolü’nü seçin.
Tekrar Özellikler’i seçip DNS ayarları kısmına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 değerlerini girin. Onay verdiğiniz anda artık siz de bir Google DNS kullanıcısı oldunuz demektir.

Google’ın bu yeni hizmetle birlikte kimin hangi siteye girdiği bilgisine de sahip olacağını söylemeden geçmeyelim. Gerçi Google elde ettiği verileri 2 günden fazla saklamayacağını duyurdu ama yine de bazı şüpheler yok değil.

 

Alıntı
Gönderildi : 05/12/2009 01:52
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

İlginç.Paylaşım için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/12/2009 02:05
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Google yeni işin hayırlı olsun, bu konuyu bizlerle paylaşan arkadaşımızada paylasım için teskler diyelim bu durumda...

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/12/2009 02:06
ugur pek
(@ugurpek)
Üye

Paylaşım için teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/12/2009 02:28
Sercan Çokyeğit
(@sercancokyegit)
Üye

Merhabalar

Ben 4.2.2.2 kullanıyordum önceden haberi okuduktan sonra 8.8.8.8 i kullanmaya başladım hız olarak fazla bir fark göremedim...Zamanla açılır 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/12/2009 02:44
Korhan Köseoğlu
(@korhankoseoglu)
Üye

Open Dns den şaşmamak lazım 😀

Paylaşım için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/12/2009 20:55
Paylaş: