Tek diskte 2 bin fi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Tek diskte 2 bin film  

  RSS
Nezih UNLU
(@NezihUNLU)
Üye

Tek diskte 2 bin film


Araştırmacılar DVD boyutundaki bir diste 1.6 TerraByte bilgiyi sığdırmayı başardılar. Uzun vadedebu rakamın 10 TerraByte'a çıkarılabileceği açıklandı.


Avustralya Swinburne Üniversitesi'ndeki bir grup bilim adamı yaptığı çalışmalarda tek bir DVD diske 1.6 TerraByte bilgi sığdırmayı başardı.

Bilim adamları ışığın farklı renklerini ve polarizasyonu kullanarak geleneksel DVD kayıt yöntemlerinde 3 boyutlu olan kullanım alanını 5 boyuta çıkardılar. Bu sayede aynı alana daha fazla bilgi sığdırılabiliyor. Bu tekniğin ismi ise beş boyutlu optik kayıt olarak açıklandı.

Henüz geliştirme aşamasında olan teknolojinin şimdilik 1.6 TerraByte kapasiteye izin verdiği, bu rakamın uzun vadede 10 Terrabyte'a kadar çıkarılabileceği de belirtildi.

Günümüzde kullanılan tek katmanlı bir DVD 4.5 GB bilgi depolayabiliyor. Tek katmanlı Blu-Ray disklerde ise bu rakam 25 GB. Bu kadar yüksek bir kapasiteye ise 400 adet Blu-Ray kalitesinde film sığdırmak mümkün. Benzer şekilde 10 TerraByte kapasiteye DVD kalitesinde 2 bin film kopyalamak da mümkün.

Alıntı
Gönderildi : 23/05/2009 00:14
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Teşekkür ederiz..

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/05/2009 01:06
Paylaş: