Forum

Uzak Masa Üstü Bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Uzak Masa Üstü Bağlantıları Kopmaları Hk.

gezgin008
(@gezgin008)
Üye

Merhaba,

Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle server yapımdan bahsedeyim;
I7 işlemcili 32 gb ramli 1 adet fiziksel sunucum üzerinde SSD disk takılı ve Server 2022 Standart x64  kurulu. Kurulan roller DC, DNS, Hyper-v, IIS servisleridir.
Aynı sunucuya 1 adet sanal işletim sistemi kuruldu. DC'a dahil edildi. Fiziksel sunucudan 4 Virtual Processors ve 16 Gb ram bu sunucuya verildi ve RDS leri kurularak lisanslar aktif edildi. Bu sunucu üzerine SQL ve Logo muhasebe yazılımı çalıştırıldı.

Sorunum local IP den veya dış bacak IP adresi ile uzak masaüstü bağlantılarında 5-10 saniyelik kopmalar olması.
Bu kopmaların sebebi ne olabilir ve kopmaların nedenini nasıl tespit edebilirim?Aklıma sadece SSD dik yapısının çoklu bağlantı için uygun olmayabileceği ve bu yüzden kopmaların yaşanabileceği geliyor.

Bu soruna yönelik çözüm ve kontrol önerilerinizi, tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Örneğin SSD disk yapısını değiştirsem (7200 Rpm disk taksam) veya aynı özelliklerde başka SSD hdd alsam ve yazılımsal Raid yapsam (Fiziksel raid yapamıyorum) çözüm olabilir mi? (Eğer tabi sorun benim düşündüğüm gibi SSD disk kaynaklıysa).

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 19/04/2022 10:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/sunucu-uzerinde-dosya-paylasiminda-yavaslik-sorunu/
Forumda performance analyzing ile ilgili çok fazla konu var benzer önerileri bulabilirsiniz.
Öncelikle PAL ve benchmark'lar ile darboğaz oluşan noktaları tespit etmeli ve cihaz yeterliliğini analiz etmelisiniz. Siz sunucu dediyseniz de anlaşılan gerçek bir server değil bu, atadığınız roller çok fazla, sistem kaynaklarına göre cpu vs yetersizlikler olabilir. Bunlara uzaktan forumdan birşey demek mümkün değil maalesef cihaz üzerinden analiz yapmalısınız. Ezbere sadece belki şu denebilir 20 kişilik bir ortamda sizin atadığınız kaynaklar için ideal senaryoda DUAL CPU, 32/48 ECC RRam, 4xSSD/SAS RAID önerilebilirdi. Disk performansı bir sunucunun her şeyidir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/04/2022 11:25

Paylaş: