Forum

Remote Desktop Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Remote Desktop Services Web Access hk.

gezgin008
(@gezgin008)
Üye

Merhaba,

1. Remote Desktop Services rolü kurarken Domain kurulumu yapmadan bu rolleri kurmak mümkün değil midir? Okuduğum bütün makalelerde sunucuyu Active Directory'e üye etmek gerektiğini söylüyor. Rol bazlı kurulacaksa roller tekte seçilebileceği söyleniyor ki bunu denediğimde de rolleri açmaya çalıştığımda Domaine dahil edilmesi şeklinde uyarı aldım. (Server 2022 Standard kullanıcısıyım)

2. Domaine dahil edip Remote Desktop Rollerini kurduğum zamanda Remote Desktop Web Access kısmında gelmesi gereken uygulamalar web arayüzüne bir türlü getirtemedim. Ama Remote Desktop bağlantılarını sıkıntısız yapabildim. Acaba neyi gözden kaçırıyor olabilirim.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 15/11/2021 18:11
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Evet domain şart.

Bunun için Server Manager üzerinden aşağıdaki gibi collection bölümünden ilgili uygulamaları publish etmen lazım.

Open Server Manager. Select Remote Desktop Services > Collections.
Select the collection needed to configure application launcher.
Select RemoteApp Programs
In the RemoteApp Programs area, select Tasks select > Publish RemoteApp Programs.
Click Add on the Publish RemoteApp programs dialog.

remoteapp12 01

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/11/2021 19:11
gezgin008
(@gezgin008)
Üye

Hakan Bey,

Bu kadar işinizin arasında vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Bu rol kurulduğunda QuickSessioCollections kısmında 3 program deneme amaçlı publish halde geliyor. Fakat ben dediğiniz gibi 1-2 program daha ekledim. Fakat web arayüzünden bu programlara erişemiyorum. Aşağıda ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Ayrıca bir kaç ekran görüntüsü daha ekliyorum belki benim göremediğim sizin tecrübeniz olan birşey görürsünüz diye.

Bu arada size kurduğum yapıyı da yazayım. 1  fiziksel sunucu (DC olarak). Bu fiziksel sunucu üzerinde Hyper-V aracılığı ile 1 sanal makine (RDS olarak) ve rolleri kuruldu domaine dahil edilerek. Cihazlar arasında ping veya iletişim sorunu  yok. Firewalllar kapalı. Administrator kullanıcısı ile denemeler yapılıyor.

Res1
Res2
Res3
Res4
CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 16/11/2021 08:51
Fatih BALCI
(@fatihbalci)
Üye

Merhaba,

Http değil de https kullanmalısınız.

https://SUNUCIP/rdweb

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/11/2021 09:40
gezgin008
(@gezgin008)
Üye

Üzgünüm bu resmi de koyacaktım aklımdaydı fakat atladım. (Ip adresi ile de olmuyor)

Kurulurken kendi oluşturduğu sertifika ile de denedim. Sonrasında kendim de sertifika oluşturarak da denedim.

Buradaki makaleye göre.

https://www.rizasahan.com/2021/08/15/server-2022-remote-desktop-services-bolum4-remoteapp-rdweb-sertifika-yapilandirmasi/

Res5

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 16/11/2021 09:55
Fatih BALCI
(@fatihbalci)
Üye

Kurulumdan eminseniz IIS tarafında bir problem olmalı, orayı da bir kontrol etmenizi öneriyorum. Bu bilgilerle net bir şey söylemek benim için zor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/11/2021 10:10
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Sorun SSL ile ilgili gibi, normalde RDS kurulumu sonrasında self signed ile zaten çalışır, başka ek bir şey yapmanıza gerek yok, yani ürün kurulduğunda çalışan bir ürün, bence sıfırdan bir daha kurun mutlaka bir yerde hata yapıyor olmalısınız.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/11/2021 10:17
Engin Kosova
(@enginkosova)
Üye Forum Yöneticisi
Gönderen: @gezgin008

Üzgünüm bu resmi de koyacaktım aklımdaydı fakat atladım. (Ip adresi ile de olmuyor)

Kurulurken kendi oluşturduğu sertifika ile de denedim. Sonrasında kendim de sertifika oluşturarak da denedim.

Buradaki makaleye göre.

https://www.rizasahan.com/2021/08/15/server-2022-remote-desktop-services-bolum4-remoteapp-rdweb-sertifika-yapilandirmasi/

Res5

Merhaba,

Adresi /rdweb ile bitirerek dener misiniz? (/Pages) yazmayınız.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/11/2021 16:58
gezgin008
(@gezgin008)
Üye

Serverı ve rolleri yeniden kurarak tekrar deneme yaptım. Ayrıca sadece Remote Desktop Web Access'i kaldırıp yeniden kurdum. Deüişen birşey olmadı. Engin Bey'in dediği gibi de yaptım. Yine aynı hatayı ERR_SSL_KEY_USAGE_INCOMPATIBLE hatasını aldım.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 17/11/2021 14:35
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bu durumda bir uzmana danışın derim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/11/2021 14:42
Paylaş: