IT maaşı ne olmalıd...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] IT maaşı ne olmalıdır?  

  RSS
kaan taner
(@tombikadam)
Üye

arkadaşlar epeydir kafama taktığım bi konu bu, sıfırdan başlayıp CISCO CCNA veya MCSA sertifikası alan biri maaş olarak ne talep etmelidir? ayrıca sertifika sayısı arttıkça maaşta artış talep etmeli miyiz?

Alıntı
Gönderildi : 21/09/2019 12:06
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Sertifika sadece işe girme sürecinde adayların arasında seçilmeni sağlar, ancak sertifikanın olması o işi iyi bildiğini temel olarak kanıtlamaz.

Yani sertifikayı küçümsemiyorum, tabiki çok kıymetli ama anladığım sizde hiç iş tecrübesi yok, bu durumda sertifika size sadece ilgili ilanda seçilme şansı verir.

Sorunun cevabı ise çok zor, örnek geçen gün bir şirket tecrübeli sistem uzmanı için 4000TL - 6000TL brüt imkanı sunarken, hiç iş tecrübesi olmayan yeni mezun bir arkadaş ile iş görüşmesinde benden 3500TL net maaş beklediğini söyledi. Bende bu örneği verdim, yani herkesin ki bu hem iş veren hem de iş arayan için çok değişik dengeler söz konusu.

Bu nedenle dünya üzerinde bu konuda bir skala belirlemek çok zor. Hep ortalama değerleri görebilirsiniz.

https://www.indeed.com/cmp/Gartner/salaries

Türkiye de de durum farklı değil, o yüzden bu biraz sektörün durumu, o şirketin ihtiyaç duyduğu personele ne kadar yakın olduğun vs pek çok dinamik vardır.

Ama şu anda genel bir maaş skalasından aşağı yön var çünkü ben örnek yetiştirilmek üzere bir personel için ilan açtım 3 günde 165 kişi başvurdu. Yani piyasa da çok sayıda işsiz kalifiye personel olur ise bu durumda otomatik maaşlar düşüyor ne yazık ki.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/09/2019 13:53
Paylaş: