Forum

RPC Server & AD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RPC Server & ADC Problem

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,022 Görüntüleme
(@HakanBAYRAMOGLU)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelik ile yasadigim sorun ile ilgili kisa bir özet geçmek istiyorum.

Ana sistemim SBS2008 idi, üzerindeki Exchange'i Office365'e tasidiktan sonra, eldeki lisanslar kapsaminda sunucuyu Server 2012'e yükseltmek istedim. Bunu yaparkende gecici olarak ayri bir makineye Server 2012 kurdum, bunu SBS2008 Domain'ine Additonal yaptim ve FSMO rollerinin hepsini bu sunucuya aktardim. Sonrasinda da AD'nin domain functional level'ini Server 2012'ye kadar yükselttim. Kullanicilari da "set l" ile kontrol ettigimde, bu yeni ara sunucuya geldiklerini gördüm. Bu asamadan sonra SBS 2008'i demote ederek ortamdan düsürüp, formatlayarak üzerine Server 2012 kurdum. Sonrasinda bunu da ADC olarak sisteme dahil edip FSMO rollerinin hepsini bu makiye aktardim. Hatta her iki DC'de acikken kullanicilar ne durumda diye ""set l" ile kontrollerini yaptigimde, bazilarinin SRV-DC'ye bazilarinin ise SRV-DC2'ye gittiklerini gördüm. Buraya kadar hersey normal görünüyor idi. Deneme için tesadüfen, ikinci olarak kurdugum geçici DC olan SRV-DC2'nin ethernetini çekittigimde, asil olarak kalacak ve rolleri üzerinde olan SRV-DC'de "netdom query fsmo" yazdigimda sonuç "rpc server is unavailable" olarak görünüyor, geçici kurdugum SRV-DC2'nin networkünü takip ayni komutu çalistirdigimda ise tüm roller SRV-DC'yi gösteriyor. SRV-DC2'nin networkü çekik iken, SRV-DC üzerinde AD'yi açabiliyorum; ama, logout edip login olmaya çalistigimda da admin accountu ile bile login olmuyor, "applying users"ta bekliyor. Taki SRV-DC2'nin network'ünü geri getirene kadar. Nerede bir eksigim oldugu konusunda yardimlarinizi rica ederim, simdiden tessekkürler.

"

Schema master               SRV-DC.radikal.local
Domain naming master    SRV-DC.radikal.local
PDC                                SRV-DC.radikal.local
RID pool manager            SRV-DC.radikal.local
Infrastructure master       SRV-DC.radikal.local
The command completed successfully.

"

Gönderildi : 10/01/2019 17:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dc'ler  ve clientlar üzerinde tanımlı olan dns adresileri hatalı olabilir.

dns adresleri tarafında, ilk adres dc, ikinci adres adc olmalı.

çözüm olmaz ise loglara düşen hataları paylaşın, bakalım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2019 03:25

(@HakanBAYRAMOGLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dns adres tanimlari dediginiz gibi, hatta DC uzerinde de (FSMO rollerinin gosterdigi). Ilginc olan ise, ADC durumunda olan Server'in network'ünü çeker isem, DC makine kendi üzerine admin account'u ile bile login olamiyor. Log'lardan hangilerini istiyorsunuz?

Gönderildi : 11/01/2019 13:05

(@HakanBAYRAMOGLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Küçük bir gelisme,

ADC oldugunu düsündügüm Server'in networkünü cekip, FSMO rollerinin DC olarak gösterdigi makineden epey uzun süre bekleyerek admin account'u ile login olduktan sonra, netdom query fsmo yaptigimda, "The specified domain either does not exist or could not be contacted" uyarisi geldi.

Bu asmadan sonra, bir clienttanda DC'ye baglanmaya calistigimde, network'te domain isimi görünmüyor ve share pathlere bile baglanmak icin sifre soruyor ama sifreleri kabul etmiyor.

Bu durumda, FSMO rollerinin DC olarak gösterdigi makine aslinda DC olamamis mi demek oluyor acaba? Nasil %100 emin olabiliriz?

Gönderildi : 11/01/2019 13:26

(@turancoskun)
Üye

ilgili mesaj için referans adreste belirtilen netlogon ve windows time servislerini kontrol edin.

https://anishjohnes.wordpress.com/2015/05/01/error-the-specified-domain-either-does-not-exist-or-could-not-be-contacted/

açıkcası nokta atış çözüm isterseniz, yapının detaylı incelenmesi gerekli.

buradan yürütülebilecek bir süreç değil, danışmanlık almanız gerekir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/01/2019 22:37

(@HakanBAYRAMOGLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunum çözüme ulaştı. Bu aşamada dolaylı olarak makaleler ile yol gösterenlere teşekkürler.

Sorunum aslınde basit gibi görünen ama atlanınca hayatı zorlaştıran bir durum.

SBS 2008 olan sunucuda direkt Server 2012 yükseltme yapamadığım icin, geçici olarak bir makineye Server 2012 kurup, bunu SBS2008 ADC yapıyorum. Bu aşamada AD'nin shema'sı 2003'ten beri geldiği için SYSVOl ve NETLOGON'lar DFS ile halloluyor. FSMO rolleri aktarımı sonrasında SBS2008'i Demote ediyorum. Sonrasında, bu makineye Server 2012 kuruyorum. İşte bu aşamada asıl olacak Server 2012'yi ADC yapmadan önce, AD'nin Schema'sını Raise edip yükseltmişim. Schema 2012 olunca da, DFS okuduklarım kadarı ile bunu senkronize etmiyor. Velhasıl, asıl olacak Server 2012'yi ADC yapip FSMO'ları aktarıyorum ama ADC sağlıklı cevap vermiyor, roller üzerinde olmasına rağmen. Epey bir araştırma vs. derken, ADC olan makinede SYSVOL ve NETLOGON klasörlerinin olmadığını görüp bunun üzerine devam edince Hakan Uzuner'in bir makelesini görüyorum, DFS'den DFSR'e migrate et diye ;). Denilenleri yapınca da normale döndü 😉

Gönderildi : 15/01/2019 17:45

(@turancoskun)
Üye

hayırlı olsun, geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 17/01/2019 03:54

Paylaş: