Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 R2 Otomatik Saat Değişimi hk.

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,142 Görüntüleme
(@mehmetbalkay)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İkinci defa başıma gelen ve sebebini bir türlü bulamadığım bir sıkıntı var. Şöyleki ; 

Domain controller saati 30.01.1899 , ve diğer tüm Server 2012 R2 yüklü sunucuların saati 06.11.2001 gibi bir tarihe dönüşüyor.
Bunun Microsoft kaynaklı bir sorun olduğunu okumuştum , ancak bu sorun nasıl düzeltilir veya ne zamanlarda hortluyor çözemedim.
Bu sabah yine aynı şeyle karşılaştım. Tüm sunucuları elle tek tek tarih güncellemesi yapmak zorunda kaldım. 

Daha önce bu veya benzeri bir sorunu yaşayan , çözüm bulan veya çözüm önerisi olan var mıdır? 

(Sunucuların 1 tanesi fiziki 2012 R2 Standart ; geri kalanları sanal - Vmware üzerinde çalışıyorlar ve hepsi 2012 R2 DataCenter . İngilizce - )

Gönderildi : 13/12/2018 16:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

NTP yönetiminiz düzgün ise böyle bir sorun yaşamazsınız.

DC için zaman yönetimini aşağıdaki gibi yapılandırın;

http://www.hakanuzuner.com/index.php/domain-controller-ve-clientlarin-saat-senkronizasyonu.html

Daha sonra sanallaştırma katmanı olan esx için ntp ayarlarını dc ye göre yapın, bir de fiziksel makinenin mutlaka BIOS pilini her yıl değiştirin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/12/2018 20:40

(@enesaslan)
Gönderiler: 174
Reputable Member

Windows 7 Client pc de başıma gemişti. Elektrikler gidip gelince tarih 2080 lere geçiyordu. Bios pili değiştirdim sorun çözüldü. Tabi ondan önce servisler vs. bir ton şey uygulamama rağmen çözülmemiş son çare olarak bios pilini değiştirmiştim.

Gönderildi : 14/12/2018 13:42

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız yedekleme yazılımı sebebi ile bir saat problemi yaşadığını belirtmişti (veeam diye hatırlıyorum). Sitede araştırırsanız bulabilirsiniz. Ayrıca bknz:  http://www.cozumpark.com/forums/thread/533734.aspx

Gönderildi : 14/12/2018 17:15

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler tüm cevaplar için.

Sorunun BIOS pili ile ilgili olduğunu düşünmüyorum açıkçası. İşin ironik yanı, iki seferde aynı tarihe "06.11.2001" tarihine dönmesi. Malum tarihi fanatik Fenerliler iyi bilir 🙂

Makalenizdeki anlatımları uygulayıp dönüş yapacağım. Tabi sorunun çözülüp çözülmediğini ileriki günlerde anlayacağız ancak.

Tekrar teşekkür ederim. Buna benzer sorunu yaşayan başka arkadaşlarda varsa ve çözümlerini yazarlarsa çok sevinirim.

Sorunsuz günler , geceler diliyorum. 

Gönderildi : 15/12/2018 19:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Teşekkürler tüm cevaplar için.

Sorunun BIOS pili ile ilgili olduğunu düşünmüyorum açıkçası. İşin ironik yanı, iki seferde aynı tarihe "06.11.2001" tarihine dönmesi. Malum tarihi fanatik Fenerliler iyi bilir 🙂

Makalenizdeki anlatımları uygulayıp dönüş yapacağım. Tabi sorunun çözülüp çözülmediğini ileriki günlerde anlayacağız ancak.

Tekrar teşekkür ederim. Buna benzer sorunu yaşayan başka arkadaşlarda varsa ve çözümlerini yazarlarsa çok sevinirim.

Sorunsuz günler , geceler diliyorum. 

Gayet normal, anakartın üretim tarihi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2018 14:51

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ben bu sorunumu çözdüm. Bilgi paylaşmak istiyorum.

Belirttiğim sunucum, bir dhcp sunucu ve bu sunucuda 5651 le ilgili Ip Log Imzalama yazılımı da yüklüydü. Daha önceleri normal çalışan bu yazılımın 3.0 versiyonunda , "Sistem Saati Internet Zamanına Eşitlensin" ibaresi işaretli kaldığında, ilk imzalama saatinde sistem saatini nereden* çekiyorsa 30 Aralık 1899 a çeviriyor olduğunu farkettim. Bu yazılımla ilgili hiç bir araştırma yapmamıştım , bu sorunla ilişkilendirip. *Ayarların kaydedildiği .ini dosyası içerisinde 30.12.1899 tarihi olduğunu görünce konunun nereden geldiğini de anlamış oldum.

Uygulamanın 5.0 versiyonu varmış en son. Onu indirdim kurdum. Şu an sorunum yok iki gündür Olacağını da düşünmüyorum.

Araştırınca, bu uygulama sebebiyle aynı sorunlardan muzdarip başkaları da olduğunu farkettim. Sonucu bulunca, buraya yazmadan da olmazdı ; yine böyle bir sıkıntı yaşayan olursa en azından bir fikir verebilirsek diye.

Selamlar, sıkıntısız günler diliyorum;
Mehmet BALKAy

Gönderildi : 09/01/2019 19:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgilendirme için çok teşekkürler.

Yazan programıcının kulağı bir hayli çınlamıştır.

Gönderildi : 09/01/2019 20:39

(@serkanates)
Üye

Yine yazılım kaynaklı bir problem olmuş. Geri bildiriminiz için teşekkürler. Bu tür durumlarda yedekleme, imzalama vb. hizmetleri veren uygulamalara şüpheli kategorisine almamız gerektiğini tecrübe etmiş olduk.

NOT: Sitedeki mesaj sayım bu mesajla birlikte 500 olmuş. @HakanUZUNER 500 adet mesaja @çözümpark olarak akıllı telefon hediye ettiğinizi duymuştum. Adres bilgilerim sizde var değil mi hediyemi bekliyorum :)...

Gönderildi : 11/01/2019 12:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yine yazılım kaynaklı bir problem olmuş. Geri bildiriminiz için teşekkürler. Bu tür durumlarda yedekleme, imzalama vb. hizmetleri veren uygulamalara şüpheli kategorisine almamız gerektiğini tecrübe etmiş olduk.

NOT: Sitedeki mesaj sayım bu mesajla birlikte 500 olmuş. @HakanUZUNER 500 adet mesaja @çözümpark olarak akıllı telefon hediye ettiğinizi duymuştum. Adres bilgilerim sizde var değil mi hediyemi bekliyorum :)...

Bence şöyle yapalım, önce kupa gönderelim, sonra seni ekibe alalım 🙂 bu bence daha değerli olur sanki ne dersin?

Gönderildi : 12/01/2019 03:11

(@serkanates)
Üye

Günaydın :).

Kupayı almış kadar oldum Hakan hocam teşekkürler, ancak ekibe girmek için yolum daha uzun. Önce haketmek gerekir (makale dizisi sözümüzü vermiş olalım). 

Bu ailenin bir parçası olmak gerçekten çok keyifli, uzun yıllar birlikte olmak dileğiyle. 

Gönderildi : 16/01/2019 11:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper, bunu hedeflemen bile beni çok mutlu etti.

Makaleleri bekliyoruz o zaman.

Gönderildi : 16/01/2019 18:53

Paylaş: