Forum

Clientlerin imajlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Clientlerin imajlarını yedeklemek hakkında

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
795 Görüntüleme
(@tarikbellikli)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba. Acronis ile yaklaşık 200-250 kadar cihazın backuplarını alıyoruz ve şimdilik bir tane 10 tb’lik diskte bu backupları saklıyoruz..

linkteki üründen 2 tane alıp yani 2 tane 16TB disk ünitesine backupları yedeklemek istiyorum. Harddiskin birisi fiziksel olarak yada başka şekilde bozulursa diğer diskten imajı almayı planlıyorum yani yedekli disk yapısı yapacağım. Acronis ile ayda birkez backup alıyoruz, backupların kayıt yeri olarak diskin birini seçeceğim ancak diğer diskede aynı anda kopyalamasını ve varsa değişiklikleri üzerine yazmasını sağlayabilir miyim ??

İşin özü iki harddisk birbirini günlük olarak kontrol edip eksik varsa birbiri üzerine yazAbilir mi ? Böyle bir job varmı windowsta çalıştırabileceğim ??

https://www.hepsiburada.com/zyxel-nas326-2-disk-slotlu-16tb-2-5-3-5-sata-i-ii-harddisk-dlna-myzyxelcloud-ddns-iscsi-destekli-uzaktan-yonetilebilir-ag-veri-depolama-cihazi-p-HBV000001N0QO?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla&gclid=CjwKCAjwr-PYBRB8EiwALtjbz8R_cnGgo3H6f38-FSXpmbY4jtXeLkSuyMTzgZb5bNimU39VQ6CfZRoCSE8QAvD_BwE

Gönderildi : 07/06/2018 22:24

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

bu urun uzerinde varmi bilmiyorum ama NAS2NAS replication support ediyormu, genelde iki tane network arayuzu olmasi lazim built in sync ozelligini en azindan benim kullandiklarimda target-destination mantigi ile schdule edebiliyorsun. istersen manually istersen her saat. Ikisini aktif aktif kullanmak istersen cok karisiklar cikabilir, ama yapabilirsin

Deskteklemiyorsa: powershell kullanarak  mesela son 24 saat degisen dosyalari bulup copy-paste  yapabilirsin

Gönderildi : 07/06/2018 23:54

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu urun uzerinde varmi bilmiyorum ama NAS2NAS replication support ediyormu, genelde iki tane network arayuzu olmasi lazim built in sync ozelligini en azindan benim kullandiklarimda target-destination mantigi ile schdule edebiliyorsun. istersen manually istersen her saat. Ikisini aktif aktif kullanmak istersen cok karisiklar cikabilir, ama yapabilirsin

Deskteklemiyorsa: powershell kullanarak  mesela son 24 saat degisen dosyalari bulup copy-paste  yapabilirsin

ikisini aktif aktif kullanmaktan kastım sadece günde 1 keZ karsı diske bağlanıp dosyaları karşılaştırması yada haftada 1 keZ. Dediğim gibi sadece backup saklamak iin kullanacağız , fiziksel olarak diske yada ğniteye birşey olursa amacımız yedek imajlar başka bir diskte olsunki kurtarma yapabilelim

Gönderildi : 08/06/2018 00:32

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Zaten built-in replication islemini sizin yerine  bunu control ediyor, eger sorun cikarsa e-mail atiyor . Bence daha bi enterprise sistemi urunler secmelisin. sanki o urun home user icin , Synology, QNAP, Drobo urunlerine bak

Gönderildi : 08/06/2018 01:23

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

talebinizi nas çözümlerinden biri ile gerçekleştirebilirsiniz.

çoğu markada sync özelliği mevcut.

siz ilk nas üzerine verileri transfer edersiniz, devamında nas ve folder seviyesinde sync işlemini zamanlayabilirsiniz.

nas konusunda synology ve qnap'tan birini tercih etmenizi öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2018 05:35

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

talebinizi nas çözümlerinden biri ile gerçekleştirebilirsiniz.

çoğu markada sync özelliği mevcut.

siz ilk nas üzerine verileri transfer edersiniz, devamında nas ve folder seviyesinde sync işlemini zamanlayabilirsiniz.

nas konusunda synology ve qnap'tan birini tercih etmenizi öneririm.

Zaten built-in replication islemini sizin yerine  bunu control ediyor, eger sorun cikarsa e-mail atiyor . Bence daha bi enterprise sistemi urunler secmelisin. sanki o urun home user icin , Synology, QNAP, Drobo urunlerine bak

Hocam alabileceğim ürünlerin linkini gönderebilirmisiniz acaba ? Biraz yabancıyım bu konuya, hangi üründen almalıyım, kaç tane ve hangi diskten almam gerekiyor, daha önce tecrübe etmediğim için yanlış ürün almak istemiyorum.

16 yada 20 TB'lık diskleri içine takacağım, ayrıca birbirini yedekleme  işinide ayarlamam gerekecek.

Gönderildi : 08/06/2018 14:09

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

2 NAS'ın replikasyonu konusu daha önce sorulmuştu. http://www.cozumpark.com/forums/thread/531267.aspx

https://www.qnap.com/en-us/how-to/tutorial/article/how-to-set-up-remote-replication-on-qnap-nas

Siz bunu yapmak istiyorsunuz. Ancak 2 cihaz yerine daha fazla diski olan kurumsal ürünler tercih etmenizi öneririm. Bu ürünün fiyatına bakarak tercih etti iseniz sanıyorum bunda disk yok. Ayrıca disk satın almanız gerekecek. Bunu da maliyete ekleyin. Diğer bir husus 2 tane cihazın yönetim konusu olacaktır. Şimdiden nasıl replike ederim vs. bunları düşünüyorsunuz. Belki de replikasyon problemleri vs. bunlarla uğraşmak durumunda kalacaksınız. Örn. Bildiğiniz üzere Raid 5 yapabilen bir ürün tercih ettiğinizde disklerden biri arızalandığında sistem çalışmaya devam edecektir. Siz de bu sürede diski değiştirirseniz sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Gönderildi : 08/06/2018 14:18

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2 NAS'ın replikasyonu konusu daha önce sorulmuştu. http://www.cozumpark.com/forums/thread/531267.aspx

https://www.qnap.com/en-us/how-to/tutorial/article/how-to-set-up-remote-replication-on-qnap-nas

Siz bunu yapmak istiyorsunuz. Ancak 2 cihaz yerine daha fazla diski olan kurumsal ürünler tercih etmenizi öneririm. Bu ürünün fiyatına bakarak tercih etti iseniz sanıyorum bunda disk yok. Ayrıca disk satın almanız gerekecek. Bunu da maliyete ekleyin. Diğer bir husus 2 tane cihazın yönetim konusu olacaktır. Şimdiden nasıl replike ederim vs. bunları düşünüyorsunuz. Belki de replikasyon problemleri vs. bunlarla uğraşmak durumunda kalacaksınız. Örn. Bildiğiniz üzere Raid 5 yapabilen bir ürün tercih ettiğinizde disklerden biri arızalandığında sistem çalışmaya devam edecektir. Siz de bu sürede diski değiştirirseniz sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Hocam bahsetttiğiniz konular doğrultusunda bana hangi ürünleri önerebilirsiniz acaba ?

benim amacım aldığım yedekleri iki farklı diskte saklamak, diskte problem olursa imaj gitti kayboldu vs gibi düşünmek istemiyorum. Bu doğrultuda en kolay çözümü istiyorum

Gönderildi : 08/06/2018 14:25

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

2 adet Synology alın 1.sinde imajları saklayın daha sonra da iki synology  arasında  replikasyon  yapın.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 09/06/2018 17:54

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

2 adet Synology alın 1.sinde imajları saklayın daha sonra da iki synology  arasında  replikasyon  yapın.

hocam bir link vermeniz mümkün mü acaba ?

Gönderildi : 09/06/2018 21:21

(@turancoskun)
Üye

Tarık bey,

buradan model ve disk belirlemek mümkün diyelim, yapılandırma konusunu nasıl halledeceksiniz ?

300 kullanıcısı olan bir yapıda, böyle bir çözüm için tecrübeniz yok ise destek almanız yararınıza olacaktır.

örneğin synology plus serisini tercih etmek isterseniz, nas2nas yerine, synology high availability (SHA) kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

veya kapasiteye göre hatalı tercihlerin önüne geçmiş olursunuz.

bunun haricinde kendiniz çözüm üretmek isterseniz, synology plus serisi ve wd red pro diskler, verdiğiniz detaylara göre işinizi görecektir.

https://www.synology.com/en-global/products/series/plus

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/06/2018 04:14

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tarık bey,

buradan model ve disk belirlemek mümkün diyelim, yapılandırma konusunu nasıl halledeceksiniz ?

300 kullanıcısı olan bir yapıda, böyle bir çözüm için tecrübeniz yok ise destek almanız yararınıza olacaktır.

örneğin synology plus serisini tercih etmek isterseniz, nas2nas yerine, synology high availability (SHA) kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

veya kapasiteye göre hatalı tercihlerin önüne geçmiş olursunuz.

bunun haricinde kendiniz çözüm üretmek isterseniz, synology plus serisi ve wd red pro diskler, verdiğiniz detaylara göre işinizi görecektir.

https://www.synology.com/en-global/products/series/plus

https://www.synology.com/en-global/products/DS218+

şu üründen 2 tane alacağım hocam, içine 4 adette 8 yada 10 TB'lık disk alacağım, birisinde imajları yedekleyip sonra arkadasın dediği gibi replika yapmayı planlıyorum

Gönderildi : 12/06/2018 19:04

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Tarık Bey ;

2 adet disk yuvası  olan ürüne 4 disk takarak proje  yapmayı planlıyorsunuz, umarım gönderdiğiniz link hatalıdır, link doğru ise ürünleri tekrar inceleyın ayrıca  takacagınız  diskler içinde  belırledıgınız urunun compatibility sayfasından hangı boyuttakı dısklerı destekledıgını de  kontrol edın ve  mutlaka  compatibility sayfasındakı uyumlu dısk modellerınden seçim yapın.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/06/2018 20:58

(@tarikbellikli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar Tarık Bey ;

2 adet disk yuvası  olan ürüne 4 disk takarak proje  yapmayı planlıyorsunuz, umarım gönderdiğiniz link hatalıdır, link doğru ise ürünleri tekrar inceleyın ayrıca  takacagınız  diskler içinde  belırledıgınız urunun compatibility sayfasından hangı boyuttakı dısklerı destekledıgını de  kontrol edın ve  mutlaka  compatibility sayfasındakı uyumlu dısk modellerınden seçim yapın.

merhabalar. İlginize teşekkürlet. Synology disk ünitesinden 2 adet alacağım hocam. Her biri 2 disk alıyor toplamda 4 disk olarak hesapladım. 8 yada 10 TB’lık

Gönderildi : 12/06/2018 21:51

(@turancoskun)
Üye

merhabalar. İlginize teşekkürlet. Synology disk ünitesinden 2 adet alacağım hocam. Her biri 2 disk alıyor toplamda 4 disk olarak hesapladım. 8 yada 10 TB’lık

backup süreciniz nasıl ilerlemekte bilmemekle birilikte, belirlediğiniz model size ciddi darboğazlar oluşturabilir.

en basit hali ile disk io tarafı, 2 adet 8/10 tb'lık diskleri raid1 yaptığınız takdirde, verim düşecektir.

4 ve üstü disk destekleyen modellerden alarak, daha düşük kapasiteli diskleri tek bir raid grubunda toplamanız yararınıza olacaktır.

Gönderildi : 14/06/2018 03:56

Paylaş: