Forum

10gb Network Tavsiy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

10gb Network Tavsiyesi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,642 Görüntüleme
(@MertcanGunduz)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

internet cafem de 110 pc var. disksiz sisteme geçmek için araştırma yapıyorum. 

Öğrendiğim kadarıyla 2 adet Sunucu görevi görecek makina kuruluyor. 110 client^makinanın sunucuya bağlanıp çalışması dar boğaz yaratabilir başk kafelerde inceleme yaptıp genel de network 1gb altyapı oyunlarda vs çok sorun olmuyormuş ancak makinaları ilk açarken çok kasılmalar oluyormuş  network tarafında. Bende Sunucu ile Switwch arasında 10GB Fiber yada 10gb Bakır bağlantı yaparak performan artırmak istiyorum. 

2 Sunucu 3 adet 48 port Switch öneriniz ne olur  10Gb Fibermi yoksa 10Gb bakırmı kullanmak lazım fiyat/performans olarak birde Hp switch tarafında 10gb Rj45 portlu switch hiç görmedim, acaba ürünmü yok.

umarım derdimi anlatabilmişimdir.  

Gönderildi : 06/06/2018 17:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Öncelikle iyi maliyet hesabı yapmak lazım heleki şu kur ortamında.

Sorularınıza gelecek olursak ben olsam sunucu hp alırım.

Tabi bunların 10gbit kartlarını opsiyonel olarak ayrıca almanız lazım.

48 port siwtch noktasında burada kaç adet 10 gbit port olacak onun önemi maliyeti ve modeli etkiler.

Kablo model ve hızlarına buradan bakabilirsiniz.

http://www.elektrikde.com/Cat5-cat6-ve-cat7-kablolarinin-ozellikleri.html

Bunların bazılarına rj45 bazılarına keystone jack kullanmak durumundasınız.

10 kilo pamukla demir olayı fiber bakır olayı gibi.

Aynı hız neticede.

Tabi sizin alacağınız cihaza göre bir çoğunu gbic modele girmeniz gerekebilir.

Ancak iyi maliyet çıkacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2018 18:31

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Merhaba ,

Benzer yapıdan açıkçası 8-10 defa kurdum genelde network terminolojisi bu noktada farklı işliyor 

öncelikle Switchler kesinlikle L3 olmalı sebebi vlanlama yapmanız için FC portlar olmalı mesela Dell veya juniper tavsiye ederim

mac tablolama ve frame kapasitesi yüksek olmalı tüm veri network üzerinden iletilecek basit bir switchde dar boğaz oluşur ve lag meydana gelir

adam charını koridorda kare kare hareket etmesini istemez 🙂

Sunucu nasıl bir bütçe var emin değilim ancak switch sunucuyla FC üzerinden haberleşmeli ve 10Gbps tavsiyem dir 

kablolama HCS 402 serisi Cat6 ile sağlıklı olacaktır kablo sonlandırmada Pach panel ve pachcord kullanmanı ömermem empedans değişiminden veri iletim kapasiten düşecektir , Doğrudan RJ45 Sonlandırıp switch gir

Vlanlama ile ağını 2-3 böl ve daha sağlıklı bir iletişim sağlarsın 😉

Gönderildi : 07/07/2018 16:29

Paylaş: